Jest na sali jakiś optyk?

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Jest na sali jakiś optyk?

Post autor: Keek »

Zastanawiam się czy możliwe byłoby zrobienie - samemu, albo zlecenie jakiemuś optykowi - zewnetrznej nasadki do dalmierzowego celownika, coś jak "google" do lajkowej 35ki. Potrzebuję czegoś, co z 28mm, zrobi 16. Orientuje się może ktoś jak to ugryźć?

Obrazek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jest na sali jakiś optyk?

Post autor: mrek »

Dwie soczewki do pryzmatu Mamiya RB67 dorabiałem za pośrednictwem atro sklepu w Krakowie. Oni mają kontakty na optyków zajmujących się nietypowymi sprawami. Co prawda właściciel Astrokrak zmarł niedawno ale mam kontakt na innego zaawansowanego astronoma. Zapytam, tylko opisz to jakoś bardziej optycznie.
Chodzi i poszerzenie widzenia celownika optycznego? No i celownik to nie są dwie szybki jak w Smienie?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Jest na sali jakiś optyk?

Post autor: Keek »

Jak na zdjęciu. Ramki mają 28mm, a chciałbym żeby pokazywały 16.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jest na sali jakiś optyk?

Post autor: mrek »

OK zapytam, tylko napisz czy chodzi o modyfikację optyki istniejącej ramki? Czy wykonanie nowej o zadanych parametrach?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Jest na sali jakiś optyk?

Post autor: Keek »

Chodzi o zewnetrzne telekonwertery. Dokładnie jak na zdjęciu w pierwszym poscie. Nie wiem jak to się podaje optykowi - w dioptriach czy cos. Fotograficznie mówiąc, potrzebuję czegoś co zmieni mi kąt widzenia układu optycznego o x0.57 lub x0.58 -idealnie w punkt wychodzi po srodku. Wiem, że można kupic konwertery x0.6, ale one są okrągłe i duże. A mi chodzi o zrobienie czegoś prostokątnego, co mogę przymocować przed celownikiem.
Mam zewnętrzny celownik nakładany na stopkę, ale raz, że jest duży, a dwa, że za każdym razem trzeba przekładać oko żeby nastawić ostrość.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jest na sali jakiś optyk?

Post autor: mrek »

Kolega astronom ciut starszy ode mnie , więc mniej mejlowy. Czekam na odpowiedź
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ