W czym mieszac wywolywacze?

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

W czym mieszac wywolywacze?

Post autor: shovax »

z waszego doswiadczenia, jest jakas roznica miedzy naczyniami ze szkla i z plastiku przy sporzadzaniu wywolywaczy? Chodzi mi o potencialne reakcje ktoregos z skladnikow wywolywaczy z plastikiem. Potrzebuje dokupic troche sprzetu labolatoryjnego, i zastanawiam sie, czy jes sens doplacac za szklo. Jasne, szklo w labolatorium ma swoj urok, ale plastik jest jednak praktyczniejszy (o ile nie uzywam go do podgrzewania cieczy :P ).
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

W czym mieszac wywolywacze?

Post autor: zladygin »

Nie zauważyłem jakiejkolwiek różnicy między szkłem i plastikiem - oczywiście mówię o kwestii przez Ciebie poruszonej. Plastik trudniej utrzymać w czystości, więc do roztworów podstawowych (wywoływacz, utrwalacz) mam naczynia dedykowane. Szkło jest pod tym względom lepsze i do roztworów przygotowywanych rzadziej (np tonery) używam naczyń szklanych
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

W czym mieszac wywolywacze?

Post autor: 4Rider »

Ja mieszam w pojemniku ze stali nierdzewnej w małej tzw. gienie (pojemnik GN).
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

W czym mieszac wywolywacze?

Post autor: pelovsky »

Pojemniki GN to jest bardzo przydatna rzecz (sam używam jako wanny kąpieli wodnej do grzania chemii wysokotemperaturowej, razem z zawieszonym na niej laboratoryjnym cyrkulatorem Julabo). Odczynniki mieszam jednak w plastikowych kuchennych miarkach (litrowej albo 2-litrowej).
PawelM
-#
Posty: 47
Rejestracja: 31 paź 2017, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

W czym mieszac wywolywacze?

Post autor: PawelM »

A ja mam kilka szklanych słoi o pojemności 1,5 l - do mieszania poszczególnych typów roztworów. Z podziałką-samoróbką co 10 ml.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

W czym mieszac wywolywacze?

Post autor: flonidan »

Wg. mnie plastik nadaje się do chemii fotograficznej ,jednak produkty rozkładu wywoływaczy szybko wnikają do ścianek powodując brzydki brunatny kolor .Ale kiedyś w czasach komuny to było jedyne wyjście.Ja obecnie wywoływacze trzymam w szkle laboratoryjnym,czyli w butelkach po chemikaliach i mogę dłużej trzymać roztwory.Jednak przy studiowaniu typów szkła okazuje się ,że szkło potasowo-sodowe najczęściej stosowane wydziela do roztworów minimalne ilości jonów sodu i potasu,czasem wapnia,najlepsze jest szkło borowo-krzemowe do naczyń laboratoryjnych,nie pęknie przy nagłej zmianie temperatury ,można bezpośrednio je podgrzewać na kuchence-same zalety.Nie wiedziałem ,że krystaliczny BOR to najtwardszy pierwiastek na ziemi.
jacek
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

W czym mieszac wywolywacze?

Post autor: Fikumiku »

Zależy od wywoływacza, np. A49 nie należy trzymać w plastiku, ma związki które rozpuszczają polietyleny:)
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

W czym mieszac wywolywacze?

Post autor: zladygin »

Fikumiku pisze: 15 sie 2019, 13:10 Zależy od wywoływacza, np. A49 nie należy trzymać w plastiku, ma związki które rozpuszczają polietyleny:)
Generalnie lepiej trzymać chemię w szkle laboratoryjnym, ale pytanie było o przygotowywanie roztworów, a nie ich przechowywanie.
ODPOWIEDZ