Synchronizacja lamp z aparatem.

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ObSztetke
-#
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2018, 11:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: ObSztetke »

Cześć wszystkim. Podpinam się do tematu. Potrzebuję Pentaconem sicx TL wyzwolić lampę Yongnuo YN560 IV.

1) Wystarczy do tego kabel PC - PC?
2) Czy przy pomocy kabla PC - PC będę mógł podłączyć do Pentacona wyzwalacz Yongnuo RF603 II i w ten sposób wyzwalać kilka ww lamp?

Będę wdzięczny za szybką odpowiedź gdyż chciałbym rozwiązać problem dzisiaj i jutro udać się na zdjęcia :) a właśnie jadę do sklepu po kabel PC - PC :)

Pozdrawiam i życzę dobrego dnia
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Jerzy »

Hej

Teoretycznie wszystko powinno działać jak piszesz. Ze swojego sixa wyzwalam flash przez pc, większym problemem jasność kadru w matowce..
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: mrek »

Po prostu jeśli nie jest za późno, weź ze sobą do sklepu aparat i wyzwalacz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: J.A. »

ObSztetke, wetknij wtyczkę PC do tego ustrojstwa i na drugim wtyku PC zrób zwarcie, choćby spinaczem biurowym. Jak lampyodpalą, to i z Psixem odpalą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ObSztetke
-#
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2018, 11:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: ObSztetke »

Panowie Jerzy, mrek, J.A., bardzo Wam dziękuję za pomoc. Niestety z przyczyn innych niż synchronizacja z lampami musiałem odwołać jutrzejsze zdjęcia dlatego temat ogarnę na spokojnie we wtorek. Zaraz po tym wyedytuję niniejszy post aby pozostawić tutaj rozwiązanie dla innych.
Jerzy, pozwoliłem sobie zajrzeć na Twojego bloga i... zanurzyłem się. Czytam teraz z dużą przyjemnością :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Jerzy »

Nie ukrywam, że jestem żywo zainteresowany rezultatami, bo chodzi mi po głowie podobne rozwiązanie. BTW jakbyś potrzebował statywu oświetleniowego to daj znać - oddam gratis za miłe słowa o blogu ;)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: rysiek1996 »

Potrzebny jest kabelek PC i kostka synchronizacyjna z gorącą stopką,
Kabelkiem łączymy gniazdo synchronizacyjne w Psixie z kostką. W gorącą stopkę kostki wsuwamy wyzwalacz (podłączenie kabla PC bezpośrednio po gniazdo PC w wyzwalaczu radiowym nic nie da). Lampa ma swój wbudowany. Musi działać. Sprawdzone na Bronice SQ i lampach studyjnych z tym że ona ma fajne czasy synchronizacji, wszystkie.
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: rysiek1996 »

W Kiev 88 jest o tyle wygodnie że można wyzwalacz wsunąć bezpośrednio na ,,sanki" na bocznej ściance aparatu. Tylko czas synchronizacji długi ale jest bardzo wygodnie i w studiu w którym jest mało światła zastanego wszystko działa cudownie........ chyba że Kiev padnie. Ale to mi się jeszcze nie zdarzyło.
Awatar użytkownika
ObSztetke
-#
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2018, 11:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: ObSztetke »

Jak słusznie prawił rysiek1996, połączenie bezpośrednio aparatu z wyzwalaczem poprzez kabel PC - PC nic nie daje. Tak samo połączenie aparatu z lampą. Niestety w sklepie, w którym kupiłem dzisiaj kabel, nie mieli żadnych kostek synchro dlatego muszę ją zamówić przez internet. Dam znać.
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: rysiek1996 »

https://www.afe.pl
Tam kupuję drobnostki
Awatar użytkownika
ObSztetke
-#
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2018, 11:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: ObSztetke »

rysiek1996, wielkie dzięki. Jest dokładnie tak, jak mówiłeś tzn. kabel PC-PC, z jednej strony Pentacon six tl, z drugiej kostka synchro. Do kostki wpinamy wyzwalacz radiowy i voila! Błyska aż miło. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich :)
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: rysiek1996 »

Super że działa!!
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: T S »

Pozwolę sobie zapytać PC to wtyczka do gniazda lampy wpinana do aparatu?
ObSztetke pisze: 23 lis 2018, 18:04kabel PC-PC
Z tego by wynikało, że gniazdo w lampie (lampach) o których piszecie jest takie samo jak w aparacie. Dobrze rozumiem?
Pytam, bo we wszystkich lampach studyjnych z jakimi miałem do czynienia jest duży jack, tylko w chińskich setkach i sto pięćdziesiątce jest też jack tyle że mały.
Nawiasem większość znajomych i ja też używa do odpalania lampy wbudowanej. Kabel się nie plącze pod nogami.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Jerzy »

T S pisze: 09 sie 2019, 15:09 Nawiasem większość znajomych i ja też używa do odpalania lampy wbudowanej. Kabel się nie plącze pod nogami.
Szkoda, że żaden z moich aparatów (osiem?) nie ma lampy wbudowanej ;)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
PawelM
-#
Posty: 47
Rejestracja: 31 paź 2017, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: PawelM »

Jerzy pisze: 09 sie 2019, 15:20 Szkoda, że żaden z moich aparatów (osiem?) nie ma lampy wbudowanej ;)
Otóż to! Z moich (chyba 12?) średnioformatowców kilka nie ma nawet gniazda PC na migawce. Ale dla tych, które to gniazdo mają, dorobiłem w godzinę stosowne ustrojstwo z (1) męskiej końcówki kabla PC, (2) starego "spiralnego" kabla do telefonu i (3) lampy błyskowej wydłubanej z aparatu jednorazowego. Lampę zaizolowałem itd., z kartonu 1 mm zaimpregnowanego klejem cyjanoakrylowym dorobiłem obudowę z komorą na baterię i mocowaniem do sanek aparatu. Dyfuzor z półprzezroczystego plastiku. Do tego prymitywna regulacji mocy błysku potencjometrem. A potem: podpinam kabelek do gniazda PC na obiektywie, lampa do sanek aparatu, zwalniam migawkę, błysk i zewnętrzne lamy są wyzwalane przez fotodiody - u Chińczyków na eBayu jest kilka rodzajów, za grosze. Hasło: wireless hot shoe flash trigger. Taki np. Seagull SYK-3 ma regulację opóźnienia błysku, przydatną w przypadku obiektywu z migawką, która ma synchronizację tylko z lampami spaleniowymi. Na tej samej zasadzie mogę błyskiem wyzwalać kontroler - a z niego właściwe lampy.
ODPOWIEDZ