Światło obiektywu

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Światło obiektywu

Post autor: Nomad »

powalos pisze: 07 sie 2019, 12:24 taharii, oczywiście masz rację. Im mniejszy rozmiar materiału światłoczułego tym głębia ostrości większa przy takich samych ogniskowych. Dlatego ludzie zajmujący się makrofotografią często korzystają z aparatów o małej matrycy. (patrz np. Marek Wyszomirski)
Bzdura konkretna.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Światło obiektywu

Post autor: powalos »

Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Światło obiektywu

Post autor: J.A. »

Im mniejszy rozmiar materiału światłoczułego tym mniejsza GO przy takiej samej ogniskowej.
Załączniki
20E57E6A-7382-4CEB-BE4C-361A453C50FF.png
5B5EF4BB-BEE8-43F6-B4FB-86AB0BDABE6F.png
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Światło obiektywu

Post autor: zladygin »

Jedna drobna uwaga: głębia ostrości jest pojęciem umownym i fizycznie nie istnieje. Mówimy o krążku rozproszenia, czyli o akceptowanej nieostrości. Dla formatu małego akceptowana nieostrość (czyli krążek rozproszenia) ma małe granice, dla formatu większego - granice akceptowanej nieostrości są większe. Widać to zresztą na powyższych obrazkach: circle of confusion.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Światło obiektywu

Post autor: J.A. »

zladygin, dokładnie jest jak piszesz.
A CoC przyjmuje się zależnie od wielkości materiału światłoczułego, wielkości planowanego powiększenia i odległości z jakiej będzie oglądane.
Szkoda, że te mundre apki na smarki, tego nie uwzględniają.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Światło obiektywu

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: 08 sie 2019, 11:37 Szkoda, że te mundre apki na smarki, tego nie uwzględniają.

Nie uwzględniają, bo dla 99% użytkowników apek to zbędny balans wiedzy.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Światło obiektywu

Post autor: teh_R. »

Bemko pisze: 07 sie 2019, 12:20 Tak, czasami stosuje się przeliczanie jasności obiektywu żeby łatwiej porównać efekty na różnych formatach. Też początkowo wydawało mi się to dziwaczne i sprzeczne z intuicją, ale w praktyce okazuje się całkiem przydatne.

Takie przeliczenie działa zarówno dla głębi ostrości jak i dla szumu matrycy cyfrowej: https://www.dpreview.com/articles/26669 ... d-i-care/3 Można to również zastosować do ziarna, jednak to nie będzie już taka prosta zależność.

Trzeba mieć tylko świadomość, że to jest tylko pewien konstrukt myślowy, bo fizyka pozostaje niezmienna - obiektyw 50mm f/1.8 będzie zawsze miał 50mm i jasność f/1.8, ale ma matrycy/kliszy APS-C da w przybliżeniu obraz analogiczny jak obiektyw ~75mm f/2.8 na pełnej klatce 35mm.

Gdyby ktoś chciał się pobawić w takie porównania, to nieśmiało polecam narzędzie, którego jestem autorem: https://dofsimulator.net/pl/ Jest w pełni kompatybilne z analogami - obsługuje zarówno średni jak i wielki format.
Znałem wcześniej, ale skoro mogę autorowi podziękować - dziękuję. Znalazłem to bardzo przydatnym narzędziem swego czasu.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Światło obiektywu

Post autor: taharii »

O matko jaka burza...
Panowie fizycy kwantowi w natarciu - dzięki
Oczywiście macie rację jej nie mając ;)

Tak to był skrót myślowy, tak wszystko co napisaliście jest prawdą, tak to co ja napisałem też jest prawdą, bo krążek na mniejszym formacie może być dużo bardziej rozproszony a i tak będzie się wydawał ostry.
Rozejść się ;)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Światło obiektywu

Post autor: Nomad »

taharii pisze: 08 sie 2019, 12:50 to co ja napisałem też jest prawdą, bo krążek na mniejszym formacie może być dużo bardziej rozproszony a i tak będzie się wydawał ostry.
Rozejść się ;)
Na mniejszym formacie powiększenia czy na mniejszym formacie sensora?
Bo o ile to pierwsze to prawda, to to drugie to ciężka bujda. Dla mniejszej wielkości sensora, krążek rozproszenia musi być mniejszy.
ALE obiektywy do mniejszych formatów są konstruowane z odpowiednio małym krążkiem rozproszenia.
Zysk z używania mniejszych matryc do makro jest taki, że dany kąt widzenia otrzymujemy przy krótszej ogniskowej niż dla większego formatu, więc mamy większą GO.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Światło obiektywu

Post autor: figureliusz »

Przypomina mi się dyskusja z właścicielką "pełnoklatkowego" canona.
Cytując: no i duża matryca do mniejsza głębia ostrości.
Na pytanie, jak obraz wpadający przez obiektyw rozpoznaje wielkość matrycy już nie potrafiła odpowiedzieć.

I oczywiście miała rację, ale odległość skrótu myślowego ogromna i dla niej samej niepojęta :-D
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

Światło obiektywu

Post autor: T S »

Bemko pisze: 07 sie 2019, 12:20 ...bo fizyka pozostaje niezmienna - obiektyw 50mm f/1.8 będzie zawsze miał 50mm i jasność f/1.8, ...
Bynajmniej
Nie zawsze
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Światło obiektywu

Post autor: figureliusz »

No będzie. Chyba, że go odepniesz od bagnetu i lekko odsuniesz, tracąc nieskończoność i światło a zyskując zbliżenie i bliki :D
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

Światło obiektywu

Post autor: T S »

figureliusz pisze: 21 sie 2019, 15:34 No będzie. Chyba, że go odepniesz od bagnetu i lekko odsuniesz, tracąc nieskończoność i światło a zyskując zbliżenie i bliki :D
:-)
Takie tulejki można przykręcić i blików nie będzie
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Światło obiektywu

Post autor: J.A. »

T S pisze: 21 sie 2019, 15:04
Bemko pisze: 07 sie 2019, 12:20 ...bo fizyka pozostaje niezmienna - obiektyw 50mm f/1.8 będzie zawsze miał 50mm i jasność f/1.8, ...
Bynajmniej
Nie zawsze
Wyjaśnisz w prostych żołnierskich słowach Kiedy zmieni swoją ogniskową i otwór względny?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Światło obiektywu

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 21 sie 2019, 16:30 Wyjaśnisz w prostych żołnierskich słowach Kiedy zmieni swoją ogniskową i otwór względny?
A może... na rozkaz? :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ