Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Witam!

Zgodnie ze wskazówkami, włożyłem aparat w kieszeń i wybrałem się w plener. Na plażę wyspy Sobieszewskiej, w czasie sztormu miesiąc temu. Czas naświetlenia i otwór przesłony wybrałem według tabel z dwóch książek z lat 50tych (zima, styczeń, godzina 11, słońce nie zakryte chmurami, plaża, czułość filmu, przesłona 8,8 choć w tabelach takich wartości nie było, skale były bardziej współczesne). Niebo było dość spektakularne, słońce ostre gdy wyłoniło się zza chmur. Jadnak żadnych filtrów nie posiadam do tego aparatu, więc chmur nie udało się uwidocznić.

Po zaparkowaniu, poszedłem na najbliższe zejście na plażę, a jak już się na nim znalazłem to pierwsze co zrobiłem, to... otworzyłem tylną klapkę aparatu. Do dziś nie potrafię sobie racjonalnie wytłumaczyć po co to zrobiłem :) Jak otworzyłem, to natychmiast zamknąłem. Efekt widać poniżej. Nie naświetliła się też trzecia klatka, nie wiem dlaczego. Bardzo pilnowałem, aby zaraz po zrobieniu zdjęcia przesunąć film. Może od mrozu? Już na wywołanym filmie widać było, iż wszystkie chyba ujęcia są poruszone. Tłumaczę sobie że to z zimna ręce się trzęsły, ale to raczej wina mojej nonszalancji. Odbitkę stykową zrobiłem tylko po to aby poćwiczyć pracę z powiększalnikiem. Na tematykę zdjęć nie zwracajcie uwagi, celem było tylko sprawdzenie aparatu.

Obrazek


Do tego linia horyzontu w każdym przypadku nie jest pozioma. Celownik zwierciadlany (to chyba prawidłowa nazwa?) może i fajnie wygląda, ale wycelować tym to już inna bajka. Ogólnie to z aparatu zadowolony nie jestem, w obecnych czasach to chyba się nadaje jedynie na półkę, w roli eksponatu.

Za to na pocieszenie wybrałem się na Sobieszewo jeszcze raz, trzy dni po sztormie, i nazbierałem talerz bursztynów. Pierwszy raz w życiu! Tyle przynajmniej mam z robienia zdjęć starym aparatem miechowym :)

Obrazek
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Witam!

Naświetlilem kilka rolek filmu Ilford FP4 Plus o czułości 125 ISO za pomocą Yashica 124G Mat. Niestety, nie ustawiłem czułości filmu na aparacie. Zamiast 125 było 400 ISO. Co teraz? Zmieniać jakoś czas wywolywania, czy to nie ma sensu? Wywolywacz ID-11.

Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: taharii »

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

Prawdę to on mówi jak się pomyli.
Johann Samuel Knoll, tak, przedłużyć czas. Nie powiem o ile, bo nie praktykuję.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 02 lip 2019, 14:33 tak, przedłużyć czas.
O jakieś 50-60 %.

[Lub temperaturę o 4*C.]
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Nomad »

taharii pisze: 02 lip 2019, 14:05 digitaltruth prawdę Ci powie

https://www.digitaltruth.com/devchart.p ... imeUnits=D
Osobiście robiłem 1:1 18 minut (może nawet 20, tzn trzymałem 18 ale w ciemni miałem nieludzki upał i pewnie temperatura wzrosła) i wyszło jak należy. Oczywiście kontrast duży, ziarno też, ale efekt zadowalający.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2019, 18:21 przez Nomad, łącznie zmieniany 1 raz.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: teh_R. »

Johann Samuel Knoll pisze: 02 lip 2019, 13:10 Witam!

Naświetlilem kilka rolek filmu Ilford FP4 Plus o czułości 125 ISO za pomocą Yashica 124G Mat. Niestety, nie ustawiłem czułości filmu na aparacie. Zamiast 125 było 400 ISO (…)
Daj znać o efektach, bo jak znam życie, to będę miał ten sam problem.
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Witam!

Podsumowując: dwa filmy Ilford FP4 Plus o czułości 125 ISO, naświetlone na 400 za pomocą Yashica Mat 124G. Początek lipca, dość mocne słońce.

Wywoływacz ID-11, przerywacz Tetenal Indicent, utrwalacz Fomafix, nawilżacz Tetenal Mirasol 2000 Antistatic.

Dwa koreksy Krokus 800.

Film 1:

- Namaczanie 3 minuty bez mieszania.
- Wywoływanie; czas wywoływania liczony od momentu wlania całej chemii. Ciągłe mieszanie przez pierwszą minutę, potem 4 przewrotki co jedną minutę. 16'50" - wywoływacz wylany, rozpoczęcie wlewania przerywacza. Temperatura w koreksie na początku 21,3 stopnie, na końcu 21,2 stopnie.
- Przerywanie; około 15 sekund od momentu wlania całego przerywacza, ciągłe mieszanie.
- Utrwalanie; 3'30" ze sporadycznym mieszaniem.
- Płukanie; kranówka metodą Ilforda.
- Na koniec Mirasol przez jedną minutę.

Skan negatywu, skaner Epson V550:
Obrazek

Film 2:

- Namaczanie 3 minuty bez mieszania.
- Wywoływanie; czas wywoływania liczony od momentu wlania całej chemii. Ciągłe mieszanie przez pierwszą minutę, potem przewrotki co jedną minutę. 17'55" - wywoływacz wylany, rozpoczęcie wlewania przerywacza. temperatura w koreksie na początku 21,5 stopnia, na końcu 21,2 stopnie.
- Przerywanie; około 15 sekund od momentu wlania całego przerywacza, ciągłe mieszanie.
- Utrwalanie; 4 minuty, przez pierwszą minutę ciągłe mieszanie, potem przewrotki co jedną minutę.
- Płukanie; kranówa metodą Ilforda.
- Nawilżanie 1 minuta, Mirasol.

Skan negatywu, skaner Epson V550:
Obrazek

Zdjęcia były robione ze statywu. Skanowanie bez żadnych filtrów czy innych udziwnień, dopiero co nabyłem skaner i się go uczę. W wywoływaniu jedyna większa różnica to czas dłuższy o minutę przy drugim filmie. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, choć wszystko było niezamierzone.

Przy okazji, może ktoś wyjaśni w prostych słowach po co stosuje się "pushing" czy też "forsowanie"? Jaki dokładnie efekt chce się uzyskać?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

No ładnie wyszło, tylko ściągnij ten kolorek i dodaj trochę kontrastu bo Ci zleciał przez forsowanie :-P
a poza tym jesteś bardzo skrupulatny ;-)

A przy okazji to stosuje się by dostosować naświetlanie filmu do zastanych warunków by coś jako tako wyszło (powyżej zupełnie niepotrzebnie), jak również w innych celach, na ten przykład w celu regulacji kontrastu. Ogólnie temat rzeka, wyjdzie w praniu.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Johann Samuel Knoll »

4Rider pisze: 03 sie 2019, 19:27 No ładnie wyszło, tylko ściągnij ten kolorek i dodaj trochę kontrastu bo Ci zleciał przez forsowanie [...]
A mógłbyś wyjaśnić o co chodzi z kolorkiem? I dodawaniem kontrastu?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Imperitus »

Johann Samuel Knoll pisze: 03 sie 2019, 20:11 A mógłbyś wyjaśnić o co chodzi z kolorkiem? I dodawaniem kontrastu?
Skany lekko lecą w zielonkawą sepię. A co do kontrastu- jest za słaby, tzw.: mydło. Biele nie są białe a czernie czarne. Powinieneś tak dopasować kontrast żeby najjaśniejsze fragmenty świateł były idealnie białe (bez utraty detali oczywiście), i podobnież w cieniach. Najciemniejsze fragmenty powinny być całkiem czarne- u Ciebie są ledwie ciemno-szare. Biele są ok, ale cienie nie do zaakceptowania. Zdjęcie od razu nabierze wyrazu i przejrzystości kiedy pogłębisz czernie. A poza tym to zupełnie fajne fotki rodzinne, zwłaszcza przez te rozwiązane włosy na drugim.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Wielkie dzięki za podpowiedzi. Rozumiem że negatyw jest akceptowalny, a odpowiedni kontrast uzyskam robiąc odbitkę pod powiększalnikiem?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

jesawkorss
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

Imperitus, kontrast nie spada, tylko się podnosi przy forsowaniu. Poza tym, przynajmniej na podstawie skanu, kontrast wydaje się bać zupełnie ok.
Johann Samuel Knoll, po co skoro użyłeś statywu i po zdjęciach sądząc mając dobre warunki, naświetlałeś na 400, zamiast na 125?
A skoro chciałeś 400, to dlaczego nie użyłeś filmu 400?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

Johann Samuel Knoll pisze: 03 sie 2019, 18:33 Przy okazji, może ktoś wyjaśni w prostych słowach po co stosuje się "pushing" czy też "forsowanie"? Jaki dokładnie efekt chce się uzyskać?
chodzi o niedoświetlenie i jednoczesne przewołanie materiału. (Na marginesie zupełnie nie potrzebnie tu zastosowane).
Film w konkretnym wywoływaczu ma swoją konkretną czułość. (Na początek tyle musi wystarczyć, choć to nie jest precyzyjne)
Jeżeli film niedoświetlisz, to w najciemniejszych miejscach nic się nie wywoła wywołujæc nominalnie. Ale jeżeli taki film przewołasz, to coś tam z tych najciemniejszych miejsc wyciągniesz. Niestety najjaśniejsze zostaną mocno przewołane i to nieproporcjonalnie mocniej w stosunku do tych ciemnych.
Czyli w światłach będzie bardzo mocne krycie negatywu, a w cieniach będzie ciutkę lepiej niż przy wywołaniu nominalnym. Czyli właśnie wzrośnie kontrast.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ