Ilford XP2 - jak naświetlać w górę?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Ilford XP2 - jak naświetlać w górę?

Post autor: Tristan »

J.A. pisze: 29 lip 2019, 21:17 Skoro go odkopałeś.
Nie naświetlać, nie kupować, nie używać.
To jest gówno do NICZEGO się nie nadające. Jak podobny mu Kodak i już nie robiony Fuji.
Cz-b negatywy chromogeniczne powstały w czasach, gdy królowały laby C41 i przeciętny hipster (bez obrazy) nie miał gdzie zrobić cz-b filmu.
W porównaniu do dowolnego srebrowego negatywu (nawet znienawidzonych przeze mnie Rollaii) to rzadka sraczka.
Kiedyś zrobiłem dwie rolki na 120. Naświetlałem na ISO 200 (C-41). Wnioski: zmienny kontrast w zależności od sceny - mało kontrastowe sceny wychodziły mdłe jak flaki z olejem. Światła przygaszone, cienie za to bardzo dobrze wypracowane. Natomiast największa wada - zero mikrokontrastu, zero akutancji i zero ostrości. Ziarno rozmoknięte jak to w C-41. Blehhh.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ilford XP2 - jak naświetlać w górę?

Post autor: 4Rider »

The way I am pisze: 29 lip 2019, 19:01 Odświeżam temat. Jakieś nowe spostrzeżenia od roku 2012? Ktoś się skusi na kontynuację tematu?
Dobry film do aparatów bez światłomierza (u mnie średnie aparaty mieszkowe), toleruje naświetlanie od 50 do 800 ASA i to na jednym filmie podczas jednego wołania - różnice w kontraście, ale jako taka rezerwa, sam z rzadka używam, nie kupuję, naświetlam gdy wpadnie mi w ręce w inny sposób.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Ilford XP2 - jak naświetlać w górę?

Post autor: shredderr »

The way I am pisze: 30 lip 2019, 08:33
shredderr pisze: 29 lip 2019, 21:44
J.A. pisze: 29 lip 2019, 21:17
W porównaniu do dowolnego srebrowego negatywu (nawet znienawidzonych przeze mnie Rollaii) to rzadka sraczka.
Dziwne, mi pewien fotograf (prawdopodobnie stażem zawodowym większym, niż mój wiek) powiedział, że to dobre filmy w specyficznych zastosowaniach - bardzo dobrze trzymają detale w światłach.
Wymienił PORTRET może?
Wymienił krajobrazy śnieżne :D
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Ilford XP2 - jak naświetlać w górę?

Post autor: Imperitus »

shredderr, to prawda. Używam właściwie tylko Rpx-a 100 w średniaku. Dla mnie bomba, doskonale dogaduje się z Rodinalem1+50. Jedyny negatyw z którym zawsze wszystko dobrze mi wychodzi.
20190801_093647-1.jpg
The way I am, pewnie nie o taki portret Ci chodziło co?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
The way I am
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 mar 2019, 05:03
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Ilford XP2 - jak naświetlać w górę?

Post autor: The way I am »

Imperitus pisze: 01 sie 2019, 08:43 shredderr, to prawda. Używam właściwie tylko Rpx-a 100 w średniaku. Dla mnie bomba, doskonale dogaduje się z Rodinalem1+50. Jedyny negatyw z którym zawsze wszystko dobrze mi wychodzi. 20190801_093647-1.jpg
The way I am, pewnie nie o taki portret Ci chodziło co?
Nie o taki ale ten jest całkiem fajny.

Pytanie co to za mgiełka po lewej stronie?
Dzieki,


-----------------------------------------------------------------------------------
www.myphotoart.org
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ilford XP2 - jak naświetlać w górę?

Post autor: 4Rider »

The way I am pisze: 01 sie 2019, 18:05 Pytanie co to za mgiełka po lewej stronie?
Odbicie światła, to zdjęcie powiększenia na papierze.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Ilford XP2 - jak naświetlać w górę?

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 01 sie 2019, 18:43 Odbicie światła, to zdjęcie powiększenia na papierze.
Dałbym skan, ale nie mam czym go zrobić...
I tak nic nie zastąpi oglądania odbitki na żywo.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ