co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 29 lip 2019, 21:11 Imperitus, ojejku, ale boli. Trzy szare komórki muszą się wyrężyć.
Nie chodzi o to że nie chce mi się zdobywać samemu potrzebnej wiedzy, ale o to że po prostu wyczerpałem już wszystkie zasoby z których mógłbym te informacje uzyskać. Zawsze zanim zadam jakieś pytanie tutaj to staram się sam uzyskać odpowiedź. Jeżeli nie mogę zdobyć potrzebnych mi informacji z książek czy internetu- logiczne że zapytam kogoś kto ma opinię fachowca. Jestem teraz załamany bo Technik swoim oświadczeniem odciął mi jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy.
A tak na marginesie: wcale mi się nie naraziłeś, trochę siedzę na tym forum i zdążyłem sobie wyrobić Twój uproszczony profil psychologiczny. Szczerze to nie jestem w stanie uwierzyć że na codzień też odnosisz się w tak cyniczny sposób do osób w Twoim otoczeniu, a jeżeli tak jest: to szczerze mnie fascynuje w jaki sposób funkcjonujesz mając taki stosunek do innych ludzi.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

co właśnie wywołałeś?

Post autor: darekdp »

shredderr pisze: 29 lip 2019, 21:38
J.A. pisze: 29 lip 2019, 21:11
shredderr, co za od czapy porównanie
NIe do końca od czapy.
Rozumowanie kolegi jest takie (jeśli dobrze wywnioskowałem z wypowiedzi odnośnie podawania na tacy) : skoro ja nie dostałem na tacy, Ty też nie dostaniesz, ERGO skoro ja jako dziecko nie miałem komórki/komputera, Ty też nie będziesz miał.
Doskonale wiem że jesteśmy społeczeństwem informacyjnym i w dzisiejszej dobie informacja ma cenę.
Problem polega na tym, że niestety jest coraz mniej wykształconych "analogowców". Przy podejściu zaprezentowanym przez kolegę technika, ta wiedza zginie niestety. NO tak może lekko przesadziłem, trzeba będzie się zaprzyjaźniać z fanatykami operującymi językiem Szekspira - co czyni dostęp do informacji nieco utrudnionym.
Aby trochę obniżyć emocje w dyskusji.
1. Trzeba założyć popsucie kilku filmów i zrobić testy. Czasy podawane przez innych mogą Ci pasować albo nie.
Można pociąć testowy negatyw na kawałki i spróbować kilku czasów wywołania. Jak wyjdzie ok, będziesz zadowolony
z własnego czasu !!!
2. Czytając fora "szekspirowskie" nieraz odnoszę wrażenie, że tam to dopiero są laicy. W tamtych warunkach kupno sprzętu
i filmów w zasadzie kosztuje "grosze" i część próbuje coś zrobić bez jakiejkolwiek wiedzy. U nas "znających się" jest mniej,
ale ich wiedza nieraz powala na kolana.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Imperitus »

Czy to nie jest dla Was- "starszyzny" forumowej swego rodzaju wyróżnienie? Że oto ja biedny, nędzny, fotoamator uważam Was za najwyższą instancję do której mogę się zwrócić kiedy wszystko inne zawodzi. Że to Wy swoim doświadczeniem i wiedzą możecie zapewnić że sztuka tajemna nie zginie w pomroce dziejów. Internet naprawdę często tu zawodzi.

P.S. Nie miałem na myśli że wyróżnieniem ma być w szczególności moje zainteresowanie, ale szacunek i pokorna chęć samodoskonalenia wielu innych młodych adeptów którzy korzystają z tego forum :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

co właśnie wywołałeś?

Post autor: technik219 »

Pierdzielicie, Hipolicie.
Nie dorabiajcie mi gęby. Nie w tym rzecz, że nie chcę się dzielić wiedzą. Chcę i chętnie to czynię, ale od jakiegoś czasu tak się porobiło, że wszyscy wszystko chcą mieć na już i na gotowca. Co z tego, że podam dokładny czas wywoływania? Jeśli chcesz jeden z drugim czegoś się nauczyć, to wykaż trochę własnej inicjatywy. Masz na różnych stronach mnóstwo informacji odnośnie forsowania, takiego-siakiego naświetlania i td. Przeanalizuj te dane, zastanów się jak wywołać swój film. Wyjdzie to dobrze - masz satysfakcję i wiesz, że coś zrobiłeś dobrze (proces dedukcji przebiegł prawidłowo). Nie wyszło, to też nie jest zaraz źle - masz jakiś punkt zaczepienia i następnym razem to poprawisz. Zyskujesz rzecz bezcenną: doświadczenie. I za jakiś czas sam będziesz udzielał cennych rad. Co z tego, że podam ci gotowy przepis jeśli za tydzień kupisz inny film i znowu będziesz się dopytywał jak go wywołać? A w życiu trzeba sobie radzić, jak powiedział baca zawiązując kierpce dżdżownicą.
Ktoś sarkastycznie zapytał czy moim dzieciom też udzielam takich rad? Czyżbyś wymagał by traktować Cię jak takie dziecko? Czy od swoich rodziców dalej wymagasz by Tobą kierowali, by podejmowali za Ciebie decyzje? To wygodne, bo jak coś nie wyjdzie to jest do kogo mieć pretensje.
Nie oburzajcie się na mnie tylko zastanówcie się sami nad swoimi postawami. Macie możliwości, macie internety, macie książki, więc co stoi na przeszkodzie znaleźć odpowiednie informacje, przeanalizować je i spróbować samemu? Czy już do tego doszło, że bez apki na smartfona nie ugotujecie jajka na miękko? Ogarnijcie się, Koledzy.
A pomóc mogę (i pomogę) jeśli zobaczę, że ten kto pyta próbował sam wcześniej rozwiązać problem. Gdybyś, Kolego 4Rider wywołał film i coś (raz-drugi) wyszło nie tak i wtedy zapytał dlaczego nie wyszło, wtedy poświęciłbym swój czas i uwagę by Ci pomóc znaleźć rozwiązanie. Ale jak Piszesz tłustym drukiem: "Tak więc poproszę o przelicznik forsowania na 800 i 1600 z Fomy 400 w ID-68" to ja odbieram to nie jako prośbę ale jako żądanie: daj mi bo mi się należy. Niczego, co przyszło łatwo i bez wysiłku się nie szanuje. Dotyczy to pieniędzy, wiedzy i miłości.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Henry »


shredderr pisze: Problem polega na tym, że niestety jest coraz mniej wykształconych "analogowców".
Ale książek i artykułów więcej. A przecież to żadna tajemna wiedza.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

Film z Калининградская область
Foma 400 ID-68 stock siódme wołanie 23,5* 6'
technik219 pisze: 29 lip 2019, 22:48 Ale jak Piszesz tłustym drukiem: "Tak więc poproszę o przelicznik forsowania na 800 i 1600 z Fomy 400 w ID-68" to ja odbieram to nie jako prośbę ale jako żądanie: daj mi bo mi się należy. Niczego, co przyszło łatwo i bez wysiłku się nie szanuje. Dotyczy to pieniędzy, wiedzy i miłości.
Teraz Ty jesteś Hipolitem :-D
Tłusty druk by wyróżnić prośbę z dłuższego tekstu, kwestia stylu pisania i tyle, nie znam postowych konwenansów, piszę tylko tu...
A myślę że już trochę razem popisaliśmy i nie rozumiem skąd takie wnioski... :-(
Nie było sprawy, mz Foma 400 [120] dobrze się forsuje w Rodinalu, nie ma co drzeć szat, a tym bardziej włosów z głowy, bo ich i tak coraz mniej ;-)

Pozdrawiam

Jakub
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 10:17 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

co właśnie wywołałeś?

Post autor: pelovsky »

haha czy można podsumować całą dyskuję w wątku "co właśnie wywołałeś" jako "właśnie wywołałem niepotrzebną spinę"? :-D
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

pelovsky pisze: 30 lip 2019, 10:17 "właśnie wywołałem niepotrzebną spinę"? :-D
No chyba tak, ale nie miałem takiego zamiaru.
Po prostu zapytałem jak coś tam wywołać skoro ktoś mówi że w czymś tam będzie lepiej, zwykła reakcja na taką wypowiedź
(gdyby jej nie było to bym wcale nie pytał),
bo jeśli ja mówię że ktoś coś może zrobić lepiej to mu mówię jak, no chyba normalka...a może nie, któż to wie?

PS: zapomniałem dodać: nie jestem wielbłądem ;-)

Tak więc powtarzam:

Film z Калининградская область
[i szczerze nie ma za bardzo co tam fotografować, wziąłem ze sobą 3x 120 i 3x 135, wróciłem z naświetloną jedną rolką, a nerwów co nie miara, nie polecam podróży w tamtą stronę, lepiej jechać niżej i wjechać na Litwę]

Foma 400
ID-68 stock
siódme wołanie
23,5* 6'

Ta fotografia najbardziej obrazuje ten dziki kraj:
Obwód kaliningradzki (1).jpg
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

rozumiem, że to graniczy z cudem, żeby napisać, że przy "forsowaniu" negatywu przyjmuje się wydłużenie czasu wołania o 10% (×1,1) dla każdego 1°DIN. wyjątkiem jest fomapan, gdzie trzeba dodać nawet 30% (×1,3) na każdy 1°DIN.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 30 lip 2019, 15:54 rozumiem, że to graniczy z cudem, żeby napisać, że przy "forsowaniu" negatywu przyjmuje się wydłużenie czasu wołania o 10% (×1,1) dla każdego 1°DIN.
No i fajnie :-D
rbit9n pisze: 30 lip 2019, 15:54 wyjątkiem jest fomapan, gdzie trzeba dodać nawet 30% (×1,3) na każdy 1°DIN.
No tak m/w wychodzi, moje sprawdzone czasy dla Fomapan 400 w Rodinalu 1/50:

400 - 11'
800 - 19'
1600 - 25'

A jeszcze lepiej przeliczyć to na 18* i odpowiednio m/w:

400 - 13,5'
800 - 26'
1600 - 31'
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Adams »

Trochę boję się zapytać ;-) ale spróbuję - w czym najlepiej wywołać Acrosa 100 w małym
P.S z czasami sobie poradzę :-)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

Adams pisze: 30 lip 2019, 18:57 w czym najlepiej wywołać Acrosa 100 w małym
[i średnim]

ID-68 1+3 14.5'

Właśnie doczytałem (długie posty czytam pobieżnie, o wybaczenie proszę):
technik219 pisze: 29 lip 2019, 22:48 Gdybyś, Kolego 4Rider wywołał film i coś (raz-drugi) wyszło nie tak i wtedy zapytał dlaczego nie wyszło, wtedy poświęciłbym swój czas i uwagę by Ci pomóc znaleźć rozwiązanie.
Takie rzeczy to ja dawno mam za sobą, dziś czasu coraz mniej, nie eksperymentuje, nie sprawdzam, nie próbuję, fotografuję
[i mnie zawsze musi wyjść/ raz lepiej, raz gorzej, ale zawsze akceptowalnie w granicach mojej coraz mniejszej foto-tolerancji].

Reszta odpowiedzi powyżej
i pozdrawiam ponownie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Adams »

4Rider pisze: 30 lip 2019, 19:45
Adams pisze: 30 lip 2019, 18:57 w czym najlepiej wywołać Acrosa 100 w małym
[i średnim]

ID-68 1+3 14.5'

Właśnie doczytałem (długie posty czytam pobieżnie, o wybaczenie proszę):
technik219 pisze: 29 lip 2019, 22:48 Gdybyś, Kolego 4Rider wywołał film i coś (raz-drugi) wyszło nie tak i wtedy zapytał dlaczego nie wyszło, wtedy poświęciłbym swój czas i uwagę by Ci pomóc znaleźć rozwiązanie.
Takie rzeczy to ja dawno mam za sobą, dziś czasu coraz mniej, nie eksperymentuje, nie sprawdzam, nie próbuję, fotografuję
[i mnie zawsze musi wyjść/ raz lepiej, raz gorzej, ale zawsze akceptowalnie w granicach mojej coraz mniejszej foto-tolerancji].

Reszta odpowiedzi powyżej
i pozdrawiam ponownie.
Dzięki! a mogę starą Agfę APX 100 w tymwymoczyć?
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

Adams pisze: 30 lip 2019, 18:57 Trochę boję się zapytać ;-) ale spróbuję - w czym najlepiej wywołać Acrosa 100 w małym
P.S z czasami sobie poradzę :-)
swego czasu Acrosa wołałem namiętnie w Ultrafinie PLUS, ale teraz głupio polecać wywoływacz, który nie jest produkowanym. obecnie pewnie bym go wołał w Mytolu, czyli domowym Xtolu, albo właśnie wspomnianym ID-68, czyli domowym Microphenie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Adams »

rbit9n pisze: 31 lip 2019, 12:24
Adams pisze: 30 lip 2019, 18:57 Trochę boję się zapytać ;-) ale spróbuję - w czym najlepiej wywołać Acrosa 100 w małym
P.S z czasami sobie poradzę :-)
swego czasu Acrosa wołałem namiętnie w Ultrafinie PLUS, ale teraz głupio polecać wywoływacz, który nie jest produkowanym. obecnie pewnie bym go wołał w Mytolu, czyli domowym Xtolu, albo właśnie wspomnianym ID-68, czyli domowym Microphenie.
Uwielbiam trixa w Microphenie
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ