Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kajetanwz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2019, 21:36
Lokalizacja: Reda

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: kajetanwz »

Hej wszystkim! Z góry powiem, że jestem świeży w tych tematach. Kupiłem ostatnio cały zestaw do ciemni z powiększalnikiem i jakimiś akcesoriami do niego. Problem w tym, że za Chiny nie wiem co od czego jest. Szukałem w internetach jakiś poradników itd. ale na nic się to nie zdało. Mam nadzieję, że chociaż Wy mi coś poradzicie albo przynajmniej przekierujecie na strony, gdzie znajdę odpowiedzi na swoje pytania.

Tak więc, posiadam powiększalnik Opemus 6. W punktach podam linki do zdjęć akcesoriów, które kupiłem wraz z zestawem. Nie wiem czy są kompletne. Jeżeli możecie, to prosiłbym o wyjaśnienie co od czego jest i do czego służy.

1. Ramki z szybką : https://www.icloud.com/photos/#0kucpv9E ... o5tqnSnKVg

2. "Szyny" z wkładką ze szkłem: https://www.icloud.com/photos/#0yb_linM ... B_SGMTIgLw

3. Kolejne "szyny" z wkładką bez szkła (szybka pewnie miała być, jak się domyślam) oraz z 2 pręcikami: https://www.icloud.com/photos/#0xvDVseM ... D6j_f-xLWA

4. Powiększalnik z wkładką: https://www.icloud.com/photos/#0j3OO0ev ... Rv8OROG4ug

5. Powiększalnik i wbudowane już w nim "szyny" (chyba mówi się na to kareta). Wiem, że wsadza się tam film i tyle.

6. Znowu te szyny. Teraz jednak nie wiem do czego służą te przełączniki. Nie zaobserwowałem żadnych zmian, po przestawieniu: https://www.icloud.com/photos/#01d4d4rD ... rvErJwfkDQ

7. I kolejny raz szyny. Tutaj mam 4 prowadnice, z czego tylko 2 się ruszają (po jednej na oś). Nie wiem do czego służą, ani dlaczego 2 kolejne się nie ruszają: https://www.icloud.com/photos/#0uOr6Vi- ... EsiI4p2Bnw

8. Ostanie. Powiększalnik z obiektywem. Mam Componona, jednak wydaję mi się, że przez zastosowane przejściówki obraz rzucany przez powiększalnik jest bardzo mały (na zdjęciu widnieje największy format, jaki udało mi się uzyskać (w porównaniu do oryginalnego zdjęcia 10x15). Zgaduję właśnie, że to przez obiektyw obraz powstaje nie taki, jaki powinien: https://www.icloud.com/photos/#0uOr6Vi- ... EsiI4p2Bnw

Każdemu za pomoc niezmiernie dziękuję i przepraszam, że naraz pytam się o tyle rzeczy. Chciałby zacząć już robić odbitki, jednak sprzęt nie chce współpracować, a w okolicy nie ma kogo spytać o pomoc.

Pozdrawiam
Kajetan
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: shredderr »

Im większe powiększenie chcesz naświetlić, tym wyżej musisz podnieść powiększalnik na kolumnie, poćwicz na sucho ;-)
PS: pokaż zdjęcie obiektywu(od frontu, aby było widać ogniskową) i tej "felernej" miseczki obiektywowej
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: Bemko »

1 - W tych ramkach są szybki? Mi to wygląda na ramki bezszybkowe do formatu 6x6. Są lepsze od standardowych z szybkami, bo nie ma mają dodatkowych powierzchni na których może osadzać się kurz, ale z drugiej strony negatyw może się w nich bardziej wyginać.

2 - Kaseta reprodukcyjna na format 6x6. Ta szybka jest matówką na której ustawia się ostrość i kadr, brakuje chyba kasety zdjęciowej.

3 - j/w ale chyba do Magnifaxa?

4 - Ramka na filtry kolorowe do papierów wielogradacyjnych.

6 - Te przełączniki to po prostu stopery, które umożliwiają łatwe ułożenie i prowadzenie w kasecie filmu 120 lub 35mm.

7 - Wszystkie 4 prowadnice powinny się ruszać, może coś się przyblokowało. Służą one do ograniczenia pola świecenia powiększalnika. Jest to ważne szczególnie przy robieniu odbitek z małego obrazka, żeby światło przechodzące bokami nie odbijało się od maskownicy i nie rozświetlało nadmiernie ciemni.

8 - Link do zdjęć jest ten sam co w pkt. 7 Tak jak pisze shredder im wyżej podniesiesz powiększalnik tym większy obraz uzyskasz, ale jeżeli miseczka jest źle dopasowana do obiektywu to może być problem z uzyskaniem ostrego obrazu. Możesz spróbować wkręcić obiektyw z drugiej strony i zamocować ją odwrotnie w powiększalniku.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: rbit9n »

podczas używania obiektywów 50 mm i krótszych, miseczkę montuje się wypukłą częścią do środka, tak że obiektyw wkręca się w zagłębienie miseczki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: J.A. »

kajetanwz, I jak dobrze pójdzie dostaniesz jeszcze kilka takich rad i dalej niewiele będziesz wiedział.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby ktoś przyszedł do Twojej ciemni i wszystko po kolei Ci objaśnił.
Drugi sposób to biblioteka i książka - internetu to wiedza rozproszona bez wstępnej znajomości tematu bardzo trudno z nich korzystać.
Tzrzeci sposób to zapisać się na jakoieś warsztaty.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: Nomad »

Sprawdzałem czy nie ma gdzieś linka do instrukcji w/w powiększalnika, ale żaden nie jest aktywny.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: J.A. »

Instrukcja nie pomoże. Trzeba rozumieć co się czyta w instrukcji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: zaphod »

Nawet jak ogarniesz które knefle są do czego to i tak jest połowa drogi, potem jest jeszcze chemia, kuwety, papiery, oświetlenie. Bez jakiejkolwiek książki zaczynającej od podstaw będzie ciężko.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
kajetanwz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2019, 21:36
Lokalizacja: Reda

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: kajetanwz »

Dzięki wszystkim! Wiem, że takie odpowiedzi na tacy nie kształcą zbytnio człowieka, jednak wg. nie wiedziałem za co się złapać. Faktycznie poszukam w bibliotece oraz zapytam się starszych fotografów z okolicy, może oni będą mogli mi pomału pomóc. Odnośnie tylko powiększalnika. Próbowałem na wszystkie możliwe sposoby ustawiać wysokość i obiektyw. Bardziej większego i ostrego jednocześnie zdjęcia nie udało mi się uzyskać
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: J.A. »

Nie chodzi o odpowiedzi na tacy, i nie o kształcenie w tym przypadku chodzi.
Chodzi o to, że Twoja wiedza w temacie jest zerowa, lub mininini.
Samochodowe porównania są do dupy, ale tylko takie mi przychodzi.
Ktoś dostał samochód, zupełnie zielony, ale nie taki, kto widział samochód i kierowcę za kierownicą. Co by se mógł coś wyobrazić.
Jeżeli ktoś mu powie.
Włącz zapłon.
A drugi ktoś.
Wrzuć jedynkę.
A trzeci delikatnie puszczaj sprzęgło i jednocześnie dodawaj gazu.
Rady dobre, ale nikt nie ma pewności, czy ów pytający siedzi na fotelu kierowcy.
Nie obraź się przypadkiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kajetanwz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2019, 21:36
Lokalizacja: Reda

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: kajetanwz »

Nie ma sprawy, doceniam szczere rady!
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: Miburo »

Cześć! Przede wszystkim - udało Ci się trafić bardzo porządny zestaw, wszystko wygląda na stan pudełkowy i nieużywany, to bardzo dobrze! Opemus 6 to jeden z podstawowych powiększalników używanych w czasach dzieciństwa naszych ojców, co nie zmienia faktu, że jest bardzo dobry i ja korzystam z niego przez cały czas. Chociaż mam dwa inne, o wiele bardziej zaawansowane powiększalniki, OPemusa 6 używam, bo jest mały i prosty. Oczywiście zmieniłem obiektyw na rodenstocka. Na Twoich zdjęciach nie widzę jednej, bardzo ważnej rzeczy, mianowicie timera, czyli urządzenia, które będzie regulowało długość naświetlania. Masz coś takiego? Jeżeli nie, to wszystko można robić na czuja, ale to bardzo niewygodne i uniemożliwia zachowanie stałych parametrów. Czy masz filtry do powiększalnika? Jeżeli nie znajdziesz nikogo w okolicy, kto mógłby Ci pomóc wszystko objaśnić, zawsze możemy umówić się na krótką rozmowę na skajpie z możliwością video, jakbyś chciał, to pisz na priva. Powodzenia w ciemni!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: J.A. »

Miburo, aleś pojechał z tym dzieciństwem ojców.
Ile masz lat, skoro O6 to początek lat 90-ach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: Miburo »

Z tym dzieciństwem ojców to była hiperbola, ale fakt, że statystycznie bliżej mi już, niż dalej;-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Opemus 6 - do czego to wszystko służy i czemu nie działa?

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: 29 lip 2019, 10:24
skoro O6 to początek lat 90-ach.
Jesteś pewny? Bo ja swojego nabyłem w latach osiemdziesiątych.
ODPOWIEDZ