Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kajetanwz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2019, 21:36
Lokalizacja: Reda

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: kajetanwz »

Hej! Właśnie zacząłem się zajmować ciemnią i natrafiłem na mały problem. Mam otóż 2 obiektywy - Anaret 50 i Componon 50. Ten drugi był już wkręcony do Opemusa 6, natomiast Anaret leżał w swoim pudełku. Gdy chciałem go wkręcić okazało się, że nie pasuje gwintem do miseczki z Componona. I teraz pytanie. Jaką miseczkę muszę dokupić i gdzie ewentualnie można by takową znaleźć? Jestem w tej sprawie świeży, dlatego nie wiem nawet na jaki gwint to jest. Prosiłbym bardzo o pomoc.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: technik219 »

Jak masz Componona to po co Ci Anaret? Nie zawracaj sobie głowy Anaretem.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: J.A. »

Gwint to M23,5x0,5
Były oryginalne redukcje i M39x1 i oryginalne miseczki.
Ale słuchaj technik219a, Anaret nie jest Ci potrzebny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kajetanwz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2019, 21:36
Lokalizacja: Reda

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: kajetanwz »

Skoro tak radzicie, to się posłucham. Odnośnie tylko Componona, czy jest to prawidłowe, gdy przy przesłonie 4 i tak widać listki przysłony? Mam przez to takie wrażenie, jakby przysłona nie chciała się maksymalnie otworzyć.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: J.A. »

Może tak być, nie wiem jak w tym konkretnym modelu, ale często w obiektywach na pełnej dziurze widać listki przesłony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: Nomad »

kajetanwz pisze: 25 lip 2019, 11:46 Skoro tak radzicie, to się posłucham. Odnośnie tylko Componona, czy jest to prawidłowe, gdy przy przesłonie 4 i tak widać listki przysłony? Mam przez to takie wrażenie, jakby przysłona nie chciała się maksymalnie otworzyć.
Po pierwsze, od której strony widać te listki? Jeżeli od przodu, to nie ma co panikować. Popatrz czy przy pełnym otwarciu kropka na znaczniku dokładnie pokrywa się z oznaczeniem wartości przysłony. Może tak być że w prowadnicach listków zebrało się trochę kurzu i smaru i kołki przysłony nie dochodzą do końca- miałem tak w bardzo starych obiektywach.
Ale i tak nie widzę problemu, tym bardziej że obiektywy tego typu lepiej jest do zdjęć domykać o działkę.
kajetanwz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2019, 21:36
Lokalizacja: Reda

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: kajetanwz »

Nomad pisze: 25 lip 2019, 16:06
kajetanwz pisze: 25 lip 2019, 11:46 Skoro tak radzicie, to się posłucham. Odnośnie tylko Componona, czy jest to prawidłowe, gdy przy przesłonie 4 i tak widać listki przysłony? Mam przez to takie wrażenie, jakby przysłona nie chciała się maksymalnie otworzyć.
Po pierwsze, od której strony widać te listki? Jeżeli od przodu, to nie ma co panikować. Popatrz czy przy pełnym otwarciu kropka na znaczniku dokładnie pokrywa się z oznaczeniem wartości przysłony. Może tak być że w prowadnicach listków zebrało się trochę kurzu i smaru i kołki przysłony nie dochodzą do końca- miałem tak w bardzo starych obiektywach.
Ale i tak nie widzę problemu, tym bardziej że obiektywy tego typu lepiej jest do zdjęć domykać o działkę.
Normalnie czuć, kiedy kropeczka ,,wskakuje" na odpowiednią działkę. Listki widać w przodu jak i z tyłu. Ogólnie przy innych wartościach przysłony "normalnie" się listki zachowują i czym większa wartość, tym mniejszy otwór. Wysyłam zdjęcie do podglądu Obrazek
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: Nomad »

No może obcinać minimalnie światło, ale ja bym się nie przejmował. Faktycznie wygląda na zapaćkane prowadnice. Dobry serwis powinien to usunąć, tylko pytanie po co.
kajetanwz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2019, 21:36
Lokalizacja: Reda

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: kajetanwz »

Dzięki wielkie za pomoc! Dopiero się uczę i nie powiem, chwilami ciężko jest się połapać w tych klockach. Przy okazji zapytam. Wiecie gdzie znaleźć dokładne informacje odnośnie używania powiększalnika, suszarki, obiektywów i innych akcesoriów związanych z robieniem odbitek? Kupiłem ostatnio zestaw cały, ale orientuję się tylko w połowie zakupionych rzeczy (głównie nie ogarniam akcesoriów do Opemusa 6 (jakieś szyny, szkiełka, itd.)). Czeka mnie jeszcze dużo nauki :-D
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: Imperitus »

kajetanwz, jakiego papieru używasz? Jeśli plastik to broń Boże nie susz go na suszarce! A odnośnie całego sprzętu- łatwiej Ci będzie jeśli kupisz sobie książkę, Fotografia w praktyce amatorskiej Pękosławskiego odpowie na większość Twoich pytań.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Meopta Anaret 4.5/50 - jakie mocowanie i miseczka do Opemus 6

Post autor: figureliusz »

Na większość pytań znajdziesz odpowiedzi w:
http://www.korex.net.pl/artykuly-o-foto ... -swiergul/
http://www.swiergul.pl/foto/fototech/papieru_wywol.html
http://www.fotoin.net/tradycyjna.html
i generalnie: https://www.google.com/search?q=wywo%C5 ... e&ie=UTF-8

Poważnie, to nie jest wiedza tajemna, dopóki działasz na poziomie podstawowym, bez szaleństw multigradacyjnych, barytów suszonych przy świetle księżyca, na jednym papierze (plastik na początek), jednej gradacji i jednym rodzaju chemii i spokojnie, powolutku ogarniasz proces.

Na dopalanie, filtrowanie, suszenie przy świetle księżyca przyjdzie czas :)

Jeśli masz cały sprzęt ciemniowy niezbędny do wywoływania (czyli zdobędziesz przejściówkę 23->39 ew. obiektyw z mocowaniem m39 to kup jakąś stałogradacyjną fomę czy ilforda, odpowiednie światło do tego, wybierz jedną chemię i działaj, działaj, ucz się, szlifuj podstawy!

Powodzenia :)
ODPOWIEDZ