Koniec przerwy technicznej

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Koniec przerwy technicznej

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 21 lip 2019, 16:36 Ty mi tu z rosyjską [...] nie wyjeżdżaj.
Za jakiś tydzień się wybieram do obwodu kaliningradzkiego ;-)

A to z dzisiejszej testowej rolki Agfa Aviphot 200:

- z radzieckim filtrem czerwonym (z ręki na f:2.8 - lepsiejsze halfIR będzie na statywie z f:16 i długim naświetlaniem)
Medyny.jpg

- też radziecki, ale żółtozielony jasny
Wozławki.jpg
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Koniec przerwy technicznej

Post autor: MrMamiya »

Wczoraj poczułem krew. Jak za starych, dobrych czasów...

Ciemny pub, trochę kontrastowego światła, tłok i świadomość, że trzeba się jak najmniej w oczy rzucać. Czwórka fantastycznych młodych ludzi grających folk rodem z Krainy Łagodności. I przepiękny, wysoki głos Alisson...

Do tego - żadnego flasha - jedynie Pentax KX, Mamiya C220f oraz wysokoczuły Ilford HP5 Plus forsowany na 800 ASA. Zero AF, zero elektroniki, zero pomiaru światła. Manual w najczystszej, pierwotnej postaci.
Photo_2574.jpg
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Koniec przerwy technicznej

Post autor: powalos »

MrMamiya, super. :-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Koniec przerwy technicznej

Post autor: MrMamiya »

powalos pisze: 21 lip 2019, 20:05 MrMamiya, super. :-)
Dzięki, powalos...
Trochę więcej tego jest tutaj: http://vitowerner.com/nggallery/film/Events
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Koniec przerwy technicznej

Post autor: Imperitus »

MrMamiya, grube ziarno daje trochę graficzny efekt. Super :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Koniec przerwy technicznej

Post autor: MrMamiya »

Imperitus pisze: 21 lip 2019, 20:26 MrMamiya, grube ziarno daje trochę graficzny efekt. Super :-D
Dzięki, Imperitus.
Po eksperymentach z dziwnymi wynalazkami wróciłem do starego, sprawdzonego układu: Ilford HP5+ ciągnięty standardowo na 800 oraz ID-11. Kiedyś był to Hydrofen - ale wiadomo: odszedł w niebyt...
Faktem jest że ziarno jest duże - ale za to ładne, regularne. Nie to co po pi#######ym rodinalu, po którym negatyw wygląda jak jajecznica na kaszance... O, tak jak tu:
Photo_2561.jpg
Dla porównania - wywołane w ID-11, z tej samem sesji co kontabasista:
Załączniki
Photo_2577.jpg
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Koniec przerwy technicznej

Post autor: Bokeh »

Jako przedstawiciel lomografii, z przymusu, nie stać mnie na wyszukane aparaty, a poza tym lubuję się w prostocie. Przedstawiam kilka zdjęć zrobionych Holgą kilkanaście dni temu.
Holga/ Fomapan 100/ D76
Załączniki
Moje ulubione
Moje ulubione
Podwójna ekspozycja
Podwójna ekspozycja
zen379.jpg
zen371.jpg
zen367.jpg
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Koniec przerwy technicznej

Post autor: Bokeh »

Mam też taki NRDowski aparat z połowy lat 50. Cały metalowy. Bardzo solidna konstrukcja. Pancerna wręcz. Celownikowy, nastawianie odległości, czasy 1/60 i bulb, na błonę zwojową.
Nazywa się Certo Phot.
Kupiłem za 30 zł. Jest w stanie gabinetowym, jakby wczoraj wyszedł z fabryki. Ze skórzanym pokrowcem/kaburą w doskonałym stanie. Pachnie wspaniale.
Robi bardzo ostre i dokładne zdjęcia. Jeszcze ani razu nie zepsuł mi zdjęcia.
Także można i budżetowymi aparatami robić dobre technicznie zdjęcia.
Proszę.
Kodak Portra 160

PS. Co nie znaczy, że nie lubię robić zdjęć aparatami, które wprowadzają do fotografii blurr, nieostrość, winietę. Czasami lubię tak pofotografować.

Z polskich aparatów też nie mogę złego słowa powiedzieć o Ami 2, ale mówię o dwójce, a to zupełnie inny aparat niż klasyczny Ami. Różni się obiektywem i czasami (ma ich aż 4). Robi porównywalne zdjęcia do tego Certo Phot.
Załączniki
IMG_0505.JPG
zen359.jpg
zen357.jpg
zen354.jpg
zen341.jpg
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Koniec przerwy technicznej

Post autor: jac123 »

Grube ziarno musi mieć jakieś uzasadnienie, które wynika z treści zdjęcia. Robienie wszystkiego z grubym ziarnem jest bez sensu ...
Grube ziarno, a efekt graficzny to też nie jest to samo ...
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Koniec przerwy technicznej

Post autor: Imperitus »

MrMamiya pisze: 21 lip 2019, 20:33 Faktem jest że ziarno jest duże - ale za to ładne, regularne. Nie to co po pi#######ym rodinalu, po którym negatyw wygląda jak jajecznica na kaszance...
Ja na Rodinal nie dam złego słowa powiedzieć, poza tym- kto przy zdrowych zmysłach pcha 400 na 800 w Rodinalu? (4Rider, ale jemu jakimś cudem fajnie to wychodzi). Jak dla mnie dla Rodinalu 200 to już spacer po linie.
Bokeh pisze: 21 lip 2019, 22:09 Jako przedstawiciel lomografii, z przymusu, nie stać mnie na wyszukane aparaty,
no patrząc na ceny Holgi to wydaje się ona aparatem dla burżujów...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Koniec przerwy technicznej

Post autor: MrMamiya »

Imperitus pisze: 22 lip 2019, 08:20 kto przy zdrowych zmysłach
Uspokoiłeś mnie: jednak jestem zdrowy - bo w życiu mi taki pomysł nie przyszedł do głowy. Ta jajecznica na kaszance - to wołany w rodinalu ilford FP4+ - czyli 125 ASA. A i tak widać że się nie lubią...
Imperitus pisze: 22 lip 2019, 08:20 Ja na Rodinal nie dam złego słowa powiedzieć
Choćbym nie wiem jak chciał, to ja z kolei nic dobrego o nim powiedzieć nie mogę. No... Może poza tym że faktycznie jest długowieczny i takiego Matuzalema zawsze gdzieś w ciemni miałem - na wszelki wypadek, jakby wszystkie wywoływacze nagle 'wyszły'.
Bokeh pisze: 21 lip 2019, 22:09 Jako przedstawiciel lomografii, z przymusu, nie stać mnie na wyszukane aparaty,
Nie będę ukrywał, że zdarza mi się klasyfikować ludzi przez pryzmat aparatów, jakie maja w ręku. Ale to działa trochę inaczej: super - hiper aparat - a umiejętności prawie zero - no to wiadomo, z kim ma się do czynienia. Lub w drugą stronę: stay, odrapany aparat z dolnej półki - i pojęcie o fotografii. I już wiadomo, kto zacz...
jac123 pisze: 21 lip 2019, 22:48 Grube ziarno musi mieć jakieś uzasadnienie, które wynika z treści zdjęcia. Robienie wszystkiego z grubym ziarnem jest bez sensu ...
Nie musi mieć żadnego uzasadnienia. Można z ziarna zrobić element swojego stylu - tak jak - nie przymierzając - kubiści z malowania kwadratowych fizys. To Twoje zdjęcie, Twój wybór, Twoja decyzja.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Koniec przerwy technicznej

Post autor: jac123 »

MrMamiya pisze: 22 lip 2019, 09:21
jac123 pisze: 21 lip 2019, 22:48 Grube ziarno musi mieć jakieś uzasadnienie, które wynika z treści zdjęcia. Robienie wszystkiego z grubym ziarnem jest bez sensu ...
Nie musi mieć żadnego uzasadnienia. Można z ziarna zrobić element swojego stylu - tak jak - nie przymierzając - kubiści z malowania kwadratowych fizys. To Twoje zdjęcie, Twój wybór, Twoja decyzja.
A nie no oczywiście, wszystko jest wyrazem ekspresji artystycznej autora zdjęcia, na zasadzie - a ja miałem taką wizję i co mi zrobicie ...
Porównanie z kubistami chyba nie na miejscu, oni poprzez nowe - dotychczas nie praktykowane ujęcie m.in. kompozycji na obrazach zaprezentowali nowy kierunek w sztuce.
Co ty natomiast chcesz zaprezentować stosując taką, a nie inną technikę jak leci, na zasadzie "bo tak i już"?
Technika grubego ziarna jest od dawna znana, tylko dla kogoś kto ma mgliste pojęcie o fotografii może to być coś odkrywczego lub oryginalnego.
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Koniec przerwy technicznej

Post autor: MrMamiya »

jac123 pisze: 22 lip 2019, 10:08 tylko dla kogoś kto ma mgliste pojęcie o fotografii może to być coś odkrywczego lub oryginalnego.
Jeśli uważasz, że ponad pięćdziesiąt lat życia z aparatem w ręku, etatowa praca w gazetach, zdjęcia mody (m.in. dla nieboszczki Telimeny), skończenie fotografii na angielskojęzycznej uczelni dają mi zaledwie 'mgliste pojęcie o fotografii' - trudno. Widać jestem mało zdolny. Cieszę się jednak że mam zdolniejszych od siebie kolegów, takich jak Ty, którzy mnie czegoś nauczą.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Koniec przerwy technicznej

Post autor: 4Rider »

MrMamiya pisze: 22 lip 2019, 12:53
jac123 pisze: 22 lip 2019, 10:08 tylko dla kogoś kto ma mgliste pojęcie o fotografii może to być coś odkrywczego lub oryginalnego.
Jeśli uważasz, że ponad pięćdziesiąt lat życia z aparatem w ręku, etatowa praca w gazetach, zdjęcia mody (m.in. dla nieboszczki Telimeny), skończenie fotografii na angielskojęzycznej uczelni dają mi zaledwie 'mgliste pojęcie o fotografii' - trudno. Widać jestem mało zdolny. Cieszę się jednak że mam zdolniejszych od siebie kolegów, takich jak Ty, którzy mnie czegoś nauczą.


He, he. he :mrgreen: :
MrMamiya pisze: 20 lip 2019, 21:10 Wy tu się kłócicie o jakieś duperele zacietrzewieni i okopani na swoich pozycjach, skaczecie sobie do gardeł - a ja w międzyczasie wziąłem mały i średni obrazek i porobiłem zdjęcia [...]
No ale jac123 znów dostał po uszach ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Koniec przerwy technicznej

Post autor: rbit9n »

dobrze, że nie wyskoczyłem z tekstem, żeby nie oceniać ziarna po skanie negatywu, bo też by mi się dostało.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ