Zacieki na filmie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

yang20
-#
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2019, 19:55

Zacieki na filmie

Post autor: yang20 »

No niestety po kolejnym płukaniu i suszeniu, zgodnie z tym co powiedział powalos, film nadal ma bardzo duże zacieki, ciągnące się po całej powierzchni, tak duże, że raczej szmatką nie zejdą. Nie wiem, może woda z Oszołoma jest nieodpowiednia? Mirasolu zastosowałem około 1,5-2 ml na 300 ml kąpieli. Co robię nie tak?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zacieki na filmie

Post autor: J.A. »

1. Zagotuj czajnik wody z kranu.
2. Pozostaw pod przykryciem w przeźroczystym dzbanku na noc.
3. Zlej znad osadu i użyj do ostatniego płukania.
4. Nie kupuj więcej wody w markecie. To nie jest woda demineralizowana, tylko chemicznie uzdatniania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
yang20
-#
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2019, 19:55

Zacieki na filmie

Post autor: yang20 »

Czyli jednak woda... Jak widać, najprostsze, domowe sposoby są najlepsze. U mnie w kranie woda jest dosyć twarda, ale po przegotowaniu powinna się nadać. Mam nadzieję, że od tego ciągłego płukania chociaż emulsja nie spłynie ;-).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zacieki na filmie

Post autor: J.A. »

Nie spłynie.
Woda przegotowana niezależnie od jej pierwotnej twardości staje się miękka.
W wyniku procesu gotowania następuje rozkład jonów wodorowęglanowych HCO3- do węglanowych CO32-. W momencie rozkładu najtrudniej rozpuszczalne węglany wytrącają się wtedy w postaci osadu (kamienia) zawierającego głównie CaCO3 (rozpuszczalność 14 mg/l) i MgCO3 (rozp. 106 mg/l).
Proces gotowania powinien chwilę potrwać, bo samo zagotowanie to za mało. Trze po prostu dać czas na rozpad, o którym mowa wyżej.
A po przygotowaniu, należy dać szansę na oddzielenie się „odstanie” owych węglanów.
Dla tego naczynie powinno być przeźroczyste by móc zobaczyć szlam na dnie.
Taka woda będzie znacznie bardziej demi, niż ta z marketu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zacieki na filmie

Post autor: powalos »

yang20, jeżeli masz w domu dzbanek do filtrowania wody to możesz jej użyć bez przegotowania. Ja używam właśnie takiej.
Film musi trochę pobyć w wodzie ze zwilżaczem i powinien być cały w niej zanurzony.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zacieki na filmie

Post autor: 4Rider »

Woda z auchana jest ok, z auchana w Olsztynie :-D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
mirek_mi
-#
Posty: 30
Rejestracja: 06 lis 2015, 17:16

Zacieki na filmie

Post autor: mirek_mi »

Używam do ostatniego płukania wody kupowanej na Orlenie. Wg informacji na etykiecie jest to woda pozbawiona wszelkich minerałów w procesie odwróconej osmozy. I rzeczywiście nie mam po niej żadnych osadów. Wcześniej, z innymi wodami zdemineralizowanymi, różnie bywało.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zacieki na filmie

Post autor: jac123 »

J.A. pisze: 20 lip 2019, 12:32 ...
Dla tego naczynie powinno być przeźroczyste by móc zobaczyć szlam na dnie.
...
Czy wy bierzecie jakąś wodę z rzeki?!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zacieki na filmie

Post autor: J.A. »

mirek_mi, możliwe. Bo odwrócona osmoza to najtańszy sposób na baardzo czystą wodę.
Jak masz możliwość, to sprawdź jej przewodność, powinna mieć nie więcej niż 4 mikrosiemensy.
Ja mam własny filtr RO, ale ja mam spory przerób.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
yang20
-#
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2019, 19:55

Zacieki na filmie

Post autor: yang20 »

No, chyba w końcu się udało! Tym razem użyłem tej wody z Orlenu, o której wspomniał mirek_mi i muszę powiedzieć, że jestem miło zaskoczony. Na filmie widać, co prawda, jakieś małe zacieczki, ale nie są one jakoś bardzo przerażające i nie ciągną się po całym filmie, tylko w dwóch miejscach odrobinę po boku (ach ta perforacja). Tym razem zastosowałem 3-4 ml tetenalu w półlitrowym roztworze, a wsześniej płukałem film przez około 3 minuty pod bieżącą wodą. Film też porysował się trochę (nie od strony emulsji), ale jest to raczej wina wielokrotnego ładowania go do szpulki od koreksu :roll:
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zacieki na filmie

Post autor: powalos »

yang20, dlaczego płuczesz pod bieżącą wodą. To marnotrastwo. Stosuj metodę płukania Ilforda. Ja na cały cykl, łącznie z wołaniem, przerywaniem (woda), utrwalaniem i płukaniem zużywam ok. 5-7 litrów wody przy wołaniu filmów w Krokusie 800 (1 lub 2 filmy).
Fan Pentax'a.
yang20
-#
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2019, 19:55

Zacieki na filmie

Post autor: yang20 »

powalos, dzięki za radę, następnym razem tak zrobię.

Jutro ogarnę jeszcze te resztki zacieków i całość poleci na odbitki :mrgreen:
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Zacieki na filmie

Post autor: MrMamiya »

powalos pisze: 21 lip 2019, 18:45 dlaczego płuczesz pod bieżącą wodą. To marnotrastwo.
U nas woda wciąż jest za free...
To znaczy - nic za free na świecie nie ma (wody też), ale nie występuje u nas pozycja pt.' rachunek za wodę'.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zacieki na filmie

Post autor: powalos »

MrMamiya, no nie do końca to prawda. Mam liczniki wody zimnej i ciepłej. Pobór wody to suma obu liczników a dodatkowo płacę za podgrzanie wody tyle ile wykazuje licznik CW. Całkowity pobór wody, to też podstawa do naliczania opłaty za nieczystości płynne.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Zacieki na filmie

Post autor: MrMamiya »

powalos pisze: 22 lip 2019, 14:40 Mam liczniki wody zimnej i ciepłej.
Tego nie neguję... Ale tu, gdzie mieszkam, na razie nie ma liczników. Jest z tym jakiś 'dym' - bo Unia naciska na ich zainstalowanie, ale na razie nie ma. Mają być chyba od 2021 roku. A i rozliczanie też ma być trochę inne: do iluś-tam m3 rocznie na rodzinę ma być free, a opłaty mają byc powyżej limitu.
O licznikach na ciepłą wodę w ogóle mowy nie ma (i być nie może), bo przygotowanie ciepłej wody - to problem mieszkańców. Podobnie z resztą jak ogrzewanie...
Ale wiesz... Co kraj to obyczaj... :-D
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
ODPOWIEDZ