D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: shovax »

T S pisze: 09 lip 2019, 09:52 jednak nie należy zapominać, że obróbka materiałów światłoczułych to nauka.
mozna rozmawiac o obrobce materialow i z tego punktu widzenia, jesli ktos cos o tym wie
dla mnie jednak wywolywanie to proces, gdzie mnie nie interesuje jakakolwiek jego naukowa czy techniczna poprawnosc, a jedynie subiektywny efekt koncowy. znajomosc przebiegu tych procesow to tylko potrzebne narzedzie do porzadanych modyfikacji.

Miloslaw Stibor zwykle swoje filmy niedoswietlal o kilka stopni, i bardzo przewolywal w rodinalu 1+10. I jest uwazany za jednego z wazniejszych czeskich fotografow i zalozycielem nowoczesnej fotografii aktu. Poprawnosc wywolania po wyjsciu z ksiazek to naprawde pojecie wzgledne...
Obrazek
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: T S »

shovax pisze: 09 lip 2019, 13:16 dla mnie jednak wywolywanie to proces, gdzie mnie nie interesuje jakakolwiek jego naukowa czy techniczna poprawnosc, a jedynie subiektywny efekt koncowy. znajomosc przebiegu tych procesow to tylko potrzebne narzedzie do porzadanych modyfikacji.
Masz oczywiście racje, tyle tylko, że w taki ujęciu umyka kontekst dyskusji o D-76.
Jest (była) np. taka technika gdzie się prześwietlało negatyw bardzo mocno i wołało pół minuty, wywołanie dwukąpielowe (ten sam wywoływać w mocno różnych stężeniach), "wyciskanie" górnych świateł palcem :-D (znacie?). I inne jeszcze techniki, chwyty i sposoby.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: 4Rider »

T S pisze: 09 lip 2019, 13:44 dyskusji o D-76.
Ciach bajera. D-76 to przeszłość, teraz liczy się ID-68 :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: rbit9n »

lepiej sprawdź co Iliński pisał o ID-68, żeby jakiegoś zdziwienia nie było.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 09 lip 2019, 16:43 lepiej sprawdź co Iliński pisał o ID-68, żeby jakiegoś zdziwienia nie było.
:shock: :mrgreen:

PS: Mehmet Iskender Pasza?
Ostatnio zmieniony 09 lip 2019, 19:26 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: T S »

rbit9n pisze: 09 lip 2019, 16:43 lepiej sprawdź co Iliński pisał o ID-68, żeby jakiegoś zdziwienia nie było.
(ja) Żem sprawdził-Dobrze pisał :-) .
Prawie N10 to jest :-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: 4Rider »

T S pisze: 09 lip 2019, 19:25 Żem sprawdził
Skinder Basza?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: 4Rider »

A w ogóle to ten Iliński to żaden autorytet - Roman Burzyński swoimi publikacjami z lat '50 to dopiero podbił moje serce 8-) , nie wspominając już Bunimowicza tudzież Szmidłgala :-D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: shovax »

rbit9n pisze: 09 lip 2019, 16:43 lepiej sprawdź co Iliński pisał o ID-68, żeby jakiegoś zdziwienia nie było.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: rbit9n »

jak dla mnie, kolega padł ofiarą niefortunnego skrótu myśliwego autora Ilińskiego.

oto co pisze Iliński w materiałach... :

Obrazek

Obrazek

zauważmy, że w sumie tu nie ma słowa o D76, tylko ogólnie o wywoływaczach drobnoziarnistych. co więcej w innym miejscu pisze o zjawisku addycji w połączeniu metolu i hydrochinonu.

a teraz co pisali inni.

Puśkow:

Obrazek

Anchell:

Obrazek

Kodak Formulary:

Obrazek

Obrazek

według tych źródeł D76 optymalnie wykorzystuje czułość filmu i o żadnym spadku nie ma mowy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: teh_R. »

Czemu oznaczono metol jako "Elon"?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: rbit9n »

nazwy handlowe, proszę ja Ciebie.

Obrazek
M. Iliński "Materiały fotograficzne czarno-biale"

Obrazek
Junge/Hübner "Fotografische Chemie"

Obrazek
Anchell "The Darkroom Cookbook"
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

D76 1:1 raz użyte czy wylać?

Post autor: T S »

rbit9n pisze: 17 lip 2019, 19:20 jak dla mnie, kolega padł ofiarą niefortunnego skrótu myśliwego autora Ilińskiego.

oto co pisze Iliński w materiałach... :
Książki mi się (widać) po...zajączkowały.
Jak będę miał chwilę- poszukam.
(w jakiej wielkości wrzucać obrazki coby się na stronie mieściły? przy 300dpi)
ODPOWIEDZ