usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: pelovsky »

Pozwolę sobie założyć nowy wątek na ten temat, bo może tak w razie czego łatwiej będzie innym znaleźć potrzebne informacje. Remjet to jest antyrefleksyjna warstwa złożona z węgla, znajdująca się po stronie podłoża na kolorowych filmach kinematograficznych (była na Kodachrome, Agfa Moviechrome, na wszelkich materiałach Fuji, Kodak, Eastman typu Vision i in.). W aktualnie produkowanych filmach wykorzystywana chyba tylko przez Kodaka. Wymaga usunięcia z filmu w taki sposób, by: a) nie zapaskudzić chemii b) nie zapaskudzić emulsji. W systemach wywołujących w procesie ECN-2 (aktualny proces do negatywowych taśm kinematograficznych) jest usuwana mechanicznie przed procesem wywołania. Można ją usunąć w amatorskich warunkach z całkiem przyzwoitym skutkiem - co też praktykuję.
wosk pisze: 17 cze 2019, 12:12 Zachęcasz mocno .... zdradź ten przepis, może spróbuję?
Najpierw (przed wywołaniem) moczę film przez 30s do 1 minuty w roztworze PB-2 (poniżej skład), temperatura taka jak reszty kąpieli, czyli 30 stopni.
potem płuczę wodą 35-45 stopni, potrząsając korek wielokrotnie i wymieniając wodę, aż mniej-więcej przestanie lecieć różowa (pierwsza zmiana wody wylewa się czarna, następne od ciemnoróżowej do bladoróżowej - przynajmniej w przypadku Vision2). Wymaga minimum 5-6 zmian wody .
Potem wywołuję jak zwykle (przy czym ponieważ wodę do spłukiwania remjet używam cieplejszą, niż temperatura wywoływacza, to zalewam koreks wodą z kąpieli wodnej w której grzeje się chemia i czekam aż koreks się schłodzi do 30 stopni (swoje filmy wywołuję w tetenal colortec C41 w 30 stopniach).
Wywołanie, blix, płukanie, stabilizator jak zwykle.
Po zakończeniu stabilizacji wyciągam szpulę z koreksu i wyciągam z niej film. Na filmie zawsze zostaje trochę remjet, więc trzeba uważać, żeby nie dostał się na emulsję. Mój patent jest taki, że nie rozkładam szpuli na dwie części, ale naginam początek filmu tak, żeby wyszedł z rowków szpuli i tak po trochu go rozwijam - pilnując, żeby w żadnym miejscu emulsja nie dotknęła podłoża. Ostatnie kilka zwojów wysuwa się już samo gładko ze szpuli.
Rozwieszam film do suszenia. Stronę podłoża przecieram z góry na dół mokrą szmatką z delikatnego materiału (cały czas pilnując, żeby brudnymi paluchami ani brudną od remjet wodą nie dotknąć podłoża). Przecieram tak kilka razy, płucząc szmatkę między każdym przebiegiem. Gdy na szmatce nie widać już zabrudzeń, przecieram film mięciutką chusteczką higieniczną, żeby zetrzeć krople wody, które zostawiłyby osad na wyschniętym filmie. Et voila!

Skład PB-2:
Woda 800ml
Boraks 10-wodny 20g
Siarczan sodu bezwodny 100g
Wodorotlenek sodu 1g
Woda do 1 litra.

Niektórzy usuwają remjet mieszaniną sody oczyszczonej albo innych środków, ten PB-2 jest żywcem wyjęty ze specyfikacji technicznej Kodaka dla procesu ECN-2. U mnie działa bardzo dobrze, więc tego się trzymam. Dopóki zachowuje swoje wysokie ph to jest sprawny.

Jeśli macie jakieś doświadczenie lub spostrzeżenia w temacie remjet, to zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: apphex »

Bardzo mi się to przyda :) Dzięki!
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: pelovsky »

Polecam, pracy naprawdę nie jest tak wiele więcej niż w ogóle z kolorem, a efekt to bajka. Nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek na stałe wrócił do zwykłych filmów kolorowych do C41.
Wcześniej próbowałem (z bardzo różnym skutkiem) wywoływać w ECN2, ale nigdy nie doszedłem do takiego opanowania procesu, żebym był zadowolony z wyników. Colortec w 30 stopniach daje naturalne barwy, kontrast odpowiedni do odbijania - tylko to mi jest potrzebne. Dodatkowo jest łatwo dostępny i nie kosztuje majątku (aktualnie 178zł za 2,5l, które wystarcza na 40 filmów).
Materiał (jeśli ktoś by szukał) można kupić np. na www.frame24.co.uk (mają też trochę wystawionych aukcji na ebay). Np 61m Vision3 50D za 72 euro z wysyłką do Polski (wychodzi 306zł za ok 38 filmów, 8zł za film).
https://www.ebay.de/itm/Kodak-35mm-Visi ... 4161103924
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: apphex »

Kosztowo to ogarniam temat. w C41 też wołałem normalny kolor. Kiedyś pytałem tu o ECN2 bo miałem opcję 200m Kodaka Vision po groszach.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: pelovsky »

apphex pisze: 17 cze 2019, 14:05 200m Kodaka Vision po groszach.
pytanie jak bardzo "w terminie" był? Mam puchę V2 50D i jest spoko, ale większa puszka Vision 200T (pierwsza generacja) jest już mocno zadymiona.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: shredderr »

pelovsky pisze: 17 cze 2019, 13:23 Niektórzy usuwają remjet mieszaniną sody oczyszczonej
Używają sody kalcynowanej, nie oczyszczonej. Soda oczyszczona to NaHCO3. Soda kalcynowana to Na2CO3.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: wosk »

pelovsky pisze: 17 cze 2019, 13:23 Pozwolę sobie założyć nowy wątek na ten temat...
Dzięki, z Twojego opisu wynika, że nie taki diabeł straszny... ;-)
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: darekdp1 »

Zrobiłem dziś pierwszą próbę na małym kawałku Vision3. Złożyłem PB=2 w/g receptury.
Pobełtałem w ok. 38 stopniach przez ok. 45 sek. Potem płukałem 4 razy ciepłą wodą,
Ponieważ był to czysty kawałek filmu, utrwaliłem go (rapid fixer !!), aby uzyskać przezroczyste podłoże.
Oto wynik:
Obrazek

Jak widać wyszedł całkiem czysty. Czy jestem tak dobry w usuwaniu remjet-u, czy coś źle myślę ?
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: EE2 »

Barrrdzo dobra rrrobota ;-)
Sam niedługo się zmierzę z tematem, chemia do ECN-2 powinna dzisiaj dojechać :-)
Ciekawi mnie czy w temperaturze powiedzmy 20st C ten zmywacz też zadziała tak dobrze :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: darekdp1 »

EE2 pisze: 28 kwie 2023, 09:17 chemia do ECN-2 powinna dzisiaj dojechać :-)
W oryginalnej chemii do ECN-2 negatywy wyjdą cienkie, z małym kontrastem (po to wymyślono ECN-2). Co do zmywaczy, to ludzie na YT zmywają bardzo różnymi płynami...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: J.A. »

darekdp1 pisze: 28 kwie 2023, 18:49 W oryginalnej chemii do ECN-2 negatywy wyjdą cienkie, z małym kontrastem
Ośmielę, się nie zgodzić. Znaczy, wyjdą z małym kontrastem, ale na pewno nie cienkie. Na pewno wyjdą lepiej niż w C41.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: darekdp1 »

Ale na pewno nie lepiej do powiększalnika.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: EE2 »

Kolorowe negatywy będą skanowane :-)
Chemia rozrobiona, wybielacz i utrwalacz działają. Jutro wywoływanko Agfy Visty 200 ASA :-)
Rolka znaleziona wraz z aparatem przez mojego kolegę w domu jego rodziców. Częściowo nie naświetlona więc brakujące klatki wypstrykał osobiście. Nie są to żadne cenne kadry dlatego postanowiliśmy, że ten film pójdzie na pierwsze samodzielne wywołanie koloru :-D
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: J.A. »

darekdp1 pisze: 28 kwie 2023, 21:44 Ale na pewno nie lepiej do powiększalnika.
Wystarczy przewołać. Naświetlić nominalnie i przewołać o 1EV.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

usuwanie remjet (Kodak Vision i inne filmy ECN-2)

Post autor: EE2 »

darekdp1, Jesteś bardzo dobry w usuwaniu remjetu :-D
Ja dzisiaj użyłem zmywacza, który jest w zestawie do ECN2 i płukałem film ciepłą wodą aż przestanie być zabarwiona.
Po wywołaniu i rozwieszeniu filmu do wysuszenia okazało się, że nie cały remjet zlazł :evil:
Ale z pomocą wacików kosmetycznych pozbyłem się paskudztwa :-) Film schnie, jak wyschnie to go zeskanuje i zobaczymy co wyszło :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ