Uszczelki (?)

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Amela
-#
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2019, 19:27

Uszczelki (?)

Post autor: Amela »

Zdjęcia są z moich dwóch pierwszych kliszy z olympusa om 10. Wydaje mi się że uszczelki trochę przepuszczaja lecz nie jestem pewna bo dopiero zaczynam z małym obrazkiem. Mógłby mi ktoś pomóc lub doradzić co i jak z tym zrobić ?
000017 (2).JPG
000024.JPG
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Uszczelki (?)

Post autor: jac123 »

To chyba nie uszczelki, tylko kurtyny migawki (o ile takie tam są).
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Uszczelki (?)

Post autor: 4Rider »

jac123 pisze: 12 cze 2019, 19:48 To chyba nie uszczelki, tylko kurtyny migawki (o ile takie tam są).
Może tak być:
Migawka płócienna, o poziomym przebiegu, sterowana elektronicznie

http://ompl.org/body,om-10
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Amela
-#
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2019, 19:27

Uszczelki (?)

Post autor: Amela »

4Rider pisze: 12 cze 2019, 19:51
jac123 pisze: 12 cze 2019, 19:48 To chyba nie uszczelki, tylko kurtyny migawki (o ile takie tam są).
Może tak być:
Migawka płócienna, o poziomym przebiegu, sterowana elektronicznie

http://ompl.org/body,om-10
więc co mogę z tym zrobić bo teoretycznie zdarzyło się to 3 razy na ok 70 zdjęć. Nie przeszkadza mi to zbytnio ale czy problem może się bardziej poszerzyć?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Uszczelki (?)

Post autor: 4Rider »

Amela pisze: 12 cze 2019, 19:54 więc co mogę z tym zrobić bo teoretycznie zdarzyło się to 3 razy na ok 70 zdjęć. Nie przeszkadza mi to zbytnio ale czy problem może się bardziej poszerzyć?
Skoro tak to na pewno nie uszczelnienie, bo taki wyciek byłby widoczny na większości zdjęć.
Problem dotyczy pewnie jednego konkretnego czasu skoro zdarza się to tak rzadko, trzeba ten czas ustalić i go nie używać po prostu (sądząc bo dużej ilości światła na zdjęciach pewnie będzie to najkrótszy czas, albo dwa: 1/1000 lub/i 1/500).
Czy może się problem poszerzyć? - owszem może, ale wcale nie musi.


PS: ładny kotek :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Uszczelki (?)

Post autor: rbit9n »

Amela pisze:Zdjęcia są z moich dwóch pierwszych kliszy z olympusa om 10. Wydaje mi się że uszczelki trochę przepuszczaja lecz nie jestem pewna bo dopiero zaczynam z małym obrazkiem. Mógłby mi ktoś pomóc lub doradzić co i jak z tym zrobić ?
000017 (2).JPG
000024.JPG
czy na krawędziach pokrywy komory filmu i przy zawiasie tejże widzisz lepkie, czarne grudki, zamiast pianki PU? jeśli tak, to odpowiedź jest prosta, uszczelnienie.
i jeszcze jedno. dlaczego plamy występują sporadycznie i są różnych rozmiarów? ano dlatego, że aparat nie zawsze jest jednako narażony na promienie słoneczne, raz jest bardziej, a innym razem mniej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Uszczelki (?)

Post autor: 4Rider »

To też możliwe, jest też trzecia możliwość:
1507748315_crfw9n_600.jpg
1507748315_crfw9n_600.jpg (68.51 KiB) Przejrzano 4266 razy

PS: ja miałem coś podobnego w Mirandzie jak mi się migawka właśnie spóźniała na krótkich czasach...

P8070396.jpg
P8070396.jpg (356.94 KiB) Przejrzano 4253 razy
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Amela
-#
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2019, 19:27

Uszczelki (?)

Post autor: Amela »

Wszystko sobie sprawdziłam i to na 100% uszczelki tak jak myślałam. Jakiś pomysł jak to naprawić i czym uszczelnić?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Uszczelki (?)

Post autor: powalos »

Amela, a które to wg Ciebie uszczelki ? Na uszczelki stosuje się różne materiały. Do wymiany można użyć np. pianki z podkładek dla myszki komputerowej.
Fan Pentax'a.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Uszczelki (?)

Post autor: Nomad »

Ja raczej obstawiałbym zanieczyszczenia na prowadnicach migawki.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Uszczelki (?)

Post autor: rbit9n »

tak naprawdę, bez oględzin aparatu to jest pływanie, albo wróżenie z fusów. w każdym razie, uszczelnienie najprościej sprawdzić i wymienić.


co do wymiany, to jak pisał @powalos, idealnie do tego celu nadają się podkładki pod mysz. wycina się odpowiednie paski i po wyczyszczeniu resztek starej gąbki, najlepszy jest izopropanol, montuje się nowe. w rowki można wcisnąć bez kleju, a pod zawias trzeba użyć taśmy dwustronnej. linki do stron z dokładnymi instrukcjami znajdziesz w podobnych wątkach na forum.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Uszczelki (?)

Post autor: Z_photo »

Amela pisze: 12 cze 2019, 22:02 Wszystko sobie sprawdziłam i to na 100% uszczelki tak jak myślałam. Jakiś pomysł jak to naprawić i czym uszczelnić?
Potrójny zestaw precyzyjnych, ciętych laserowo uszczelek piankowych z klejem: http://aki-asahi.com/store/html/OM-10/foam/index.php
Przesyłane ekspresowo (sprawdzone empirycznie).
Nie bawiłbym się w samodzielne "rzeźbienie" takich uszczelek.

Ewentualnie wskaż adres, to Ci prześlę w części wykorzystany zestaw.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Ats
-#
Posty: 40
Rejestracja: 26 cze 2018, 20:44

Uszczelki (?)

Post autor: Ats »

A ktoś wie gdzie w Polsce można dostać taka piankę żeby można było sobie wyciąć na odpowiedni wymiar? Pod jaka nazwa czegoś takiego szukać ?
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Uszczelki (?)

Post autor: Bemko »

Szukaj pod nazwą mikroguma lub pianka kreatywna. Można dostać w niektórych sklepach papierniczych/plastycznych.
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Uszczelki (?)

Post autor: JohnH »

Chciałbym podpiąć się pod temat i zadać pytanie związane z migawką.

Otóż jestem w trakcie reanimacji starej, drewnianej migawki z roletką płócienną (do dużego formatu).
Na razie udało mi się ją na tyle uruchomić, że zaczyna już jako tako działać. Zauważyłem jednak, że cześć roletki płóciennej tej z drugiej kurtyny jest bardzo sztywna i pofałdowana. Powoduje to, że przy dłuższych czasach migawka zatrzymuje się w połowie drogi bo te fałdy zaczynają trzeć o drewnianą obudowę.

Stąd moje pytanie do kolegów, czy jest dostępny na rynku jakiś materiał, który nadał by się na podmiankę tej płóciennej kurtynki?
Póki co potraktowałem trochę to płócienko WD40 aby zmiękło, ale bez wymiany chyba się nie obejdzie.
ODPOWIEDZ