Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Witam wszystkich!

Mam parę korpusów mało wartych i niesprawnych, w których chciałbym pogrzebać. Pomyślałem, że upoluję na znanym serwisie aukcyjnym Aledrogo jakąś książkę o naprawie aparatów fotograficznych z dawnych lat. I nic nie znalazłem, oprócz tej po rosyjsku:

Obrazek

Czy ktoś pamiętający dawne czasy, kiedy jeszcze istniały technika i zawodówki mechaniki precyzyjnej, orientuje się czy młodzież uczyła się naprawy konkretnie aparatów fotograficznych? Czy były jakieś wyspecjalizowane podręczniki szkolne? Ktoś pamięta tytuły/autorów?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Imperitus »

Johann Samuel Knoll,
Śmiem wątpić, to coś co po prostu trzeba czuć. Rozkręć jeden i zobacz- ja zacząłem od Starta, potem to już nie pomnę. Jeżeli nie masz smykałki i nie potrafisz "pojąć" w wyobraźni zasady działania danej rzeczy to nie ma co próbować. Jeżeli masz zacięcie techniczne to jak najbardziej, najlepiej uczyć się w praktyce- książki to tylko suche informacje.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Imperitus »

Jako że poszukujesz literatury na ten temat to wnoszę że Jesteś kompletnym laikiem w tej materii, moim zdaniem nie warto szukać książek; na YouTube jest bardzo dobry kanał- Fix Old Cameras. Wysoce godny polecenia jako punkt wyjściowy.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Imperitus,
Zacięcie, wykształcenie techniczne, smykałkę i zaplecze narzędziowe już mam.
Filmy na Youtube już przejrzałem.
Kłopot w tym, że ja książki lubię....

Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Imperitus »

Johann Samuel Knoll,
Też lubię książki, ale co ma piernik do wiatraka?
Zależy Ci żeby wybebeszyć jakiś korpus czy żeby postawić na półce następną ciekawą pozycję?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Imperitus,
Nie zrozumiałeś, ja nie kolekcjonuję książek.
Ja wiem, że takie czasy, że wszyscy wszystko w internetach szukają. Obejrzy jeden z drugim jakiś tutorial, i już wszystko wie.
Osobiście preferuję słowo pisane. Bynajmniej nie po to by na półkę stawiać.

No, ale odbiegliśmy od tematu. Lata od 50'tych do 80'tych, ktoś kojarzy jakieś książki na temat napraw aparatów fotograficznych z tego okresu? Bracia ze wschodu mieli, a u nas nic?

Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: 4Rider »

Johann Samuel Knoll pisze: 10 cze 2019, 19:51 Bracia ze wschodu mieli, a u nas nic?
Nasze się nie psuły :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: powalos »

Bracia ze wschodu - w tamtych czasach - bardzo szybko tłumaczyli wiele książek technicznych, więc warto poszukać w ich języku też o naprawach innych marek.
Fan Pentax'a.
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Johann Samuel Knoll »

powalos,
Niestety za młody jestem żeby móc rozczytać te ichnie krzaki. Nie nauczyli mnie bukw :(
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Imperitus »

Johann Samuel Knoll pisze: 10 cze 2019, 21:50 powalos,
Niestety za młody jestem żeby móc rozczytać te ichnie krzaki. Nie nauczyli mnie bukw :(
Jak nie chcesz cyrylicą to spojrzyj na to:
https://www.amazon.com/Restoring-Classi ... 0936262591
Jak chciałbyś zamówić to ja chętnie bym się podpiął ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Książki o naprawie aparatów fotograficznych

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Imperitus,
Dzięki wielkie za podpowiedź! Autor wydał kilka pozycji o naprawie sprzętu fotograficznego. Wszystkie ciekawe.

Co masz na myśli, pisząc o podpięciu się do zamówienia? Bo nowa pozycja kosztuje 75$ plus wysyłka ze Stanów, co czasem stanowi równowartość kupionego przedmiotu. Nie opłaca się. Jak już kupować to używane, ale nie zauważyłem żeby w podanym linku ktoś miał dwie takie same, używane książki w ofercie. Znalazłem już jedną książkę tego autora w Niemczech za dwadzieścia parę euro. Z Wielkiej Brytanii też można, przesyłka parę funtów. Ale to wszystko pojedyncze egzemplarze.
ODPOWIEDZ