Aparat Pronotor Zentralverschluss Balda-Baldinette Porst-Hapo-35

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Aparat Pronotor Zentralverschluss Balda-Baldinette Porst-Hapo-35

Post autor: fotocyfrowe »

Tradycyjnie witam :)
Ma ktoś instrukcję do tego Hapo-35 ..

Wiem, nabyłem Praktice MTL 5 i się popsuła ...

Ale też nabyłem fajny mały aparat Hapo - 35 mm
Ma ktoś instrukcję do tego Hapo-35 ..

https://picclick.de/Pronotor-Zentralver ... 80468.html

Link dla oglądnięcia,
bo z tego co widzę to jedyny egzemplarz co ma kwadratowo/prostokątne "oczka" z przodu !

Nie jestem osobą handlującą !!!
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Aparat Pronotor Zentralverschluss Balda-Baldinette Porst-Hapo-35

Post autor: 4Rider »

Kolejna konstrukcja z bloku wschodniego, acz tylko body. Producent to Balda Drezno dla Porsta.
Całkiem dobry obiektyw produkcji Enny z Monachium - tak więc body ze wschodu, obiektyw z zachodu .
Obsługa jest prosta jak każdego mieszka. Musisz mieć światłomierz a jego odczyty ustawiasz na obiektywie - czas i przysłonę.
Na górze masz niesprzężony dalmierz (do tego są te okienka), kręcisz kółeczkiem i jeśli plamka jest widoczna jeszcze w wizjerze, kręcisz aż obrazy się pokryją, po czym odczytujesz wartość w metrach, o tutaj:
dal.jpg
dal.jpg (216.23 KiB) Przejrzano 1139 razy
po czym ustawiasz tą wartość na obiektywie i już możesz zrobić zdjęcie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Aparat Pronotor Zentralverschluss Balda-Baldinette Porst-Hapo-35

Post autor: fotocyfrowe »

Witam, to wiem bo mam też np. Zeiss Ikonta którym robię czasem zdjęcia który tylko nie ma dalmierza ;-)
Bardziej chodziło mi o taki przycisk na dole obok kółka do naciągu, na zdjęciu 3 to widać.
Sprawa się wyjaśniła po założeniu kliszy do testu (naświetlonej ;-) ) Wyszło na to, że po każdym naciągnięciu filmu pokrętłem na dole aby przewinąć następną klatkę trzeba wcisnąć ten "guziczek" inaczej kółko jest zablokowane. Na początku myślałem, że to do zwijania powrotnego po naświetleniu filmu, ale nie. Wystarczy odciągnąć pokrętło naciągu filmu i film można zwijać z powrotem.
Dodatkowo sprawdziłem i nie da się naświetlić tej samej klatki 2x, nie da się naciągnąć następnej klatki bez zrobienie zdjęcia pomimo, że naciąg migawki jest na obiektywie i niby niezależny, sprytnie zrobione to jest.
Co do światłomierza, mam cyfrowy ;-) ale jak jechać hardkorowo to można używać tabelę naświetlań :mrgreen: Muszę przyznać, że ustawienie tabulki naświetlań są podobne do odczytów ze światłomierza cyfrowego na światło odbite :-D
ODPOWIEDZ