Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

redditch
-#
Posty: 8
Rejestracja: 30 mar 2019, 21:24

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: redditch »

Dzień dobry.
Pierwszy raz tutaj.
Do wywołania filmów używam Jobo CPE 2 i nie mam problemu z C41.

Teraz kupiłem kilka filmów pozytywowych i zestaw do ich wywołania.

I o ile Jobo robi świetną robotę utrzymując temperaturę odczynników i filmów to mam problem z temperaturą wody bieżącej do płukania. Jest albo około 14°c albo 60°c. Albo losowo pomiędzy.
Zatem mam koncepcję by płukać zimną wodą bieżącą a później wlać wodę z butelki o właściwej temperaturze i temperować kilka minut.
Zadziała?
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: pelovsky »

Przy różnicy temperatury 38stopni do 14 stopni obawiałbym się, że żelatyna z emulsji ulegnie retykulacji (czy to słowo ma polski odpowiednik)?
redditch
-#
Posty: 8
Rejestracja: 30 mar 2019, 21:24

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: redditch »

Niedobrze.
Mam też prysznic ale temperatura też nie jest stała. Od około 30 do 40 w zależności od prysznica fanaberii.
To już chyba lepiej i nie byłoby ryzyka retykulacji ( polskie słowo ale musiałem znaleźć znaczenie)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: J.A. »

Płukanie po pierwszym wywoływaczu „MUSISZ” przeprowadzić w temperaturze bliskiej wywoływacza. Płukanie końcowe może przeprowadzić w niższej temperaturze i nic się nie stanie. Tylko dłużej trzeba płukać.
Ale między poszczególnymi kąpielami nie potrzebujesz niewiadoma ile tej wody. Na małe jobo na dwa filmy potrzebujesz nie więcej niż 2 litry wody. Wystarczy ciepłą wodę w butelkach pet wstawić do płaszcza i będzie dobrze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: mrek »

redditch pisze: 16 maja 2019, 14:32 Mam też prysznic ale temperatura też nie jest stała. Od około 30 do 40 w zależności od prysznica fanaberii.
No właśnie. Czy są jakieś profesjonale głowice termostatyczne utrzymujące stałą temp wody?
Na zdjęciach z ciemni w USA często widziałem bardzo rozbudowana armaturę z zegarami, zaworami itp. Czy to właśnie do utrzymania temp?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: J.A. »

Dobry trójdrogowy zawór termostatyczny daje radę. Ale nie chcesz wiedzieć ile taki zawór kosztuje. Podobny jak bateria termostatyczna do wanny
Znacznie tańsze i lepszą metodą jest mały zbiornik na wodę z pompą cyrkulacyjną i termostatem elektronicznym .
W sześciu kąpielowym e6 potrzeba maksymalnie 5 l wody na dwa pięć filmów
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 16 maja 2019, 21:13Dobry trójdrogowy zawór termostatyczny daje radę
Aaaa.... to dlatego na zdjęciach tam było tyle rur, bo trójdrogowy. Skończę na baterii termostatycznej do prysznica. W łazience się sprawdza.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: J.A. »

E-6 Fuji pod tym względem jest mało wymagajæcy. Ważne pod względem temperatury jest pierwsze płukanie, a te można obskoczyć jak wyżej pisałem 2-4 butelkami pet. W tym procesie są tylko dwa płukania.
1. Po wywoływaczu cz-b
2. Końcowe.
Między pozostałymi kąpielami nie ma płukania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Proces E6 szesciostopniowy płukanie

Post autor: rbit9n »


pelovsky pisze:Przy różnicy temperatury 38stopni do 14 stopni obawiałbym się, że żelatyna z emulsji ulegnie retykulacji (czy to słowo ma polski odpowiednik)?
tak, polskie słowo, nieużywane zresztą, to siateczkowanie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ