Jaki papier na odbitki ślubne?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: rbit9n »

foma mg ma większy kontrast niż ilford czy oriental, często miałem problem żeby zmieścić niektóre klatki na formie, zaś na orientala wchodziły z palcem w nosie. w dodatku ilford i oriental mają grubszą emulsję, w dotyku wydaje się taka... tłusta. co do ciepłych papierów, to fomatone ma żółte podłoże, w zwykłym wywoływaczu wygląda jakby była zielonkawa, w ciepłotonowym lepiej, ale jak wspomniałem powiększenie wychodzi jakby pozółkłe. oriental i ilford mają bielszy podkład, tylko czernie lekko wpadają w brąz. zatem z technicznego punktu widzenia ja bym szedł w orientala, a potem w ilforda. oczywiście jeśli chodzi o błysk.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: J.A. »

Arturl pisze: 06 maja 2019, 18:30 Perła to nie baryt.
a ktoś napisał, że perła to baryt?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: Arturl »

J.A. pisze: 06 maja 2019, 19:04
Arturl pisze: 06 maja 2019, 18:30 Perła to nie baryt.
a ktoś napisał, że perła to baryt?
A ktoś napisał, że chce te fotografie wykonać na barycie?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: mrek »

Nikt, ale jeśli ten wątek ma także pełnić rolę edukacyjną lub googlozastępczą to dobrze, że napisano "powierzchnia perła nie występuje w barytach". Bo tak to rozumiem (nie sprawdzałem).
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: Arturl »

mrek pisze: 06 maja 2019, 20:03 Nikt, ale jeśli ten wątek ma także pełnić rolę edukacyjną lub googlozastępczą to dobrze, że napisano "powierzchnia perła nie występuje w barytach". Bo tak to rozumiem (nie sprawdzałem).
mrek pisze: 06 maja 2019, 20:03 Nikt, ale jeśli ten wątek ma także pełnić rolę edukacyjną lub googlozastępczą to dobrze, że napisano "powierzchnia perła nie występuje w barytach". Bo tak to rozumiem (nie sprawdzałem).
Przecież sam napisałeś w pierwszym poście, że prosisz o jakiś baryt.
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: Arturl »

rbit9n pisze: 06 maja 2019, 19:00 foma mg ma większy kontrast niż ilford czy oriental, często miałem problem żeby zmieścić niektóre klatki na formie, zaś na orientala wchodziły z palcem w nosie. w dodatku ilford i oriental mają grubszą emulsję, w dotyku wydaje się taka... tłusta. co do ciepłych papierów, to fomatone ma żółte podłoże, w zwykłym wywoływaczu wygląda jakby była zielonkawa, w ciepłotonowym lepiej, ale jak wspomniałem powiększenie wychodzi jakby pozółkłe. oriental i ilford mają bielszy podkład, tylko czernie lekko wpadają w brąz. zatem z technicznego punktu widzenia ja bym szedł w orientala, a potem w ilforda. oczywiście jeśli chodzi o błysk.
Tak ,to prawda, że Foma ma większy kontrast. Miewa tez problemy z jakością (wady od strony emulsji).
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: mrek »

Arturl pisze: 06 maja 2019, 20:08 Przecież sam napisałeś w pierwszym poście, że prosisz o jakiś baryt.
I nadal tak chce, ale padło słowo "perła" i się potoczyło.... :)
Tak z ciekawości zapytam: jest w barycie czy jej nie ma?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: mrek »

rbit9n pisze: 06 maja 2019, 19:00 foma mg ma większy kontrast niż ilford czy oriental, często miałem problem żeby zmieścić niektóre klatki na formie, zaś na orientala wchodziły z palcem w nosie. w dodatku ilford i oriental mają grubszą emulsję, w dotyku wydaje się taka... tłusta
Zaciekawiłeś mnie. Teraz tylko inwestora muszę zaciekawić Orientalem (-:
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: J.A. »

Arturl, po pierwsze primo. Jak ma być elegancko, to musi być baryt. Po drugie primo, jak znam mreka, to MUSI być elegancko. Po trzecie primo perła to wykończenie powierzchni emulsji, a baryt to podłoże. I perła występuje na podłożu barytowym.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: Adams »

Lubię Orientala i cena nie jest zła.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: Nomad »

Baryt występuje jako semi mat. To jest odpowiednik perły. Sory za zamieszanie, ja nadal tkwię mentalnie w epoce, kiedy papiery były dostępne w rozmaitych wykończeniach... Ale generalnie, jeżeli finalne powiększenie nie dostanie wręczone w oprawie, to fotografię ślubną robiłbym w półmacie czy innym fakturowanym wykończeniu. Za dużo palców będzie ją macać. Robię w tym ponad 30 lat, i powierzchnia błyszcząca sprawdza się najgorzej.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: mrek »

Adams pisze: 06 maja 2019, 22:54 Lubię Orientala i cena nie jest zła.
Gdzie widziałeś cenę? Szukałem i nie znalazłem w EU.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: mrek »

Nomad pisze: 06 maja 2019, 23:44 Baryt występuje jako semi mat. To jest odpowiednik perły. Sory za zamieszanie, ja nadal tkwię mentalnie w epoce, kiedy papiery były dostępne w rozmaitych wykończeniach... Ale generalnie, jeżeli finalne powiększenie nie dostanie wręczone w oprawie, to fotografię ślubną robiłbym w półmacie czy innym fakturowanym wykończeniu. Za dużo palców będzie ją macać. Robię w tym ponad 30 lat, i powierzchnia błyszcząca sprawdza się najgorzej.
No i wyjaśnione. Dzięki.
Co do palców to masz świętą rację. Nie będę oprawiał bo nie znam gustu młodych, ani wnętrza gdzie to będzie stało. Jeśli będzie. Pewnie oprawią w album.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: Adams »

mrek pisze: 07 maja 2019, 05:53
Adams pisze: 06 maja 2019, 22:54 Lubię Orientala i cena nie jest zła.
Gdzie widziałeś cenę? Szukałem i nie znalazłem w EU.
Ja kupuje w BH. Możesz napisać do Oriental USA i oni powiedzą dokładnie w jakimsklepie w Europie masz stok.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jaki papier na odbitki ślubne?

Post autor: mrek »

Nomad pisze: 06 maja 2019, 23:44... Ale generalnie, jeżeli finalne powiększenie nie dostanie wręczone w oprawie, to fotografię ślubną robiłbym w półmacie czy innym fakturowanym wykończeniu. Za dużo palców będzie ją macać. Robię w tym ponad 30 lat, i powierzchnia błyszcząca sprawdza się najgorzej.
Sądzisz, że błyszczący suszony na półmat to będzie OK, czy brać dokładnie matowy?
Akurat Foma błyszcząca schnie na szybie dając ładny półmat. Jeszcze nie kupowałem nic matowego. No może poza półmatem Kentmere (ale to plastik)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ