TLR-y i soczewki nasadkowe

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

Salve,
Jakiś czas temu natknąłem się na E-przystani na telekonwertery które były dopasowane do Rolleiflexów. Mutary mam na myśli. Macie jakieś doświadczenia z tlr-ami z takimi nasadkami? Jak wpływały na jakość obrazu?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Nomad »

Dosyć mocno psują jakość. Testowałem zestaw 30 lat temu, oryginały prosto z pudełka, i nie byłem zachwycony.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

Nomad pisze: 12 kwie 2019, 16:53 Dosyć mocno psują jakość. Testowałem zestaw 30 lat temu, oryginały prosto z pudełka, i nie byłem zachwycony.
Jakiej marki zestaw miałeś?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Nomad »

Rollei. Miałem do dyspozycji aparat z Planarem 2,8, Mutary, filtry, ful wypas. Wszystko nowe, bez śladów używania. W porównaniu do Pentacona Six z wymiennymi obiektywami nasadki wypadały tragicznie. Użyłem raz, testowo, wsadziłem z powrotem do szafki i więcej nie tykałem. Kilka lat później sprawdzałem analogiczny zestaw do Yashiki 124 g - było podobnie, tylko gorzej.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

Nomad, dzięki za ostrzeżenie, podkusiło mnie żeby sprawić takie mojej Yasi. Jedna dziura na pieniądze mniej ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: jac123 »

Ja mam takie nasadki do Rolka. Raz, czy dwa je kiedyś testowałem - nie psuły obrazu.
Nomad , może coś poszło nie tak? Te nasadki są dość drogie, a cena odpowiada jakości (obrazu).
Natomiast w innych aparatach (poza TLR Rolkami) to rzeczywiście sprawa wątpliwa.
Awatar użytkownika
PanMigawka
-#
Posty: 21
Rejestracja: 26 sty 2019, 15:06
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: PanMigawka »

Używam nasadek makro do Starta 66. Zadziwiająco dobrze się sprawdzają.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
@PanMigawka
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

PanMigawka,
Mógłbyś pokazać jakieś przykłady? Jakiej marki masz nakładki?
Szczerze to myślałem raczej o tele niż nakładkach szerokokątnych, może w tym też tkwi różnica. Z zasady dokładanie czegokolwiek do układu optycznego obniża jakość obrazu, a jednak takie na przykład filtry barwne się stosuje i to z bardzo pozytywnymi efektami. Na pewno marka ma tu znaczenie, a przyznam- poszerzenie możliwości ulubionego aparatu kusi, i to bardzo.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: rbit9n »

https://flic.kr/p/7wQdQ6

yashica D z soczewką macro +1D, też marki yashica.

"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
PanMigawka
-#
Posty: 21
Rejestracja: 26 sty 2019, 15:06
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: PanMigawka »

Imperitus pisze:PanMigawka,
Mógłbyś pokazać jakieś przykłady? Jakiej marki masz nakładki?
Szczerze to myślałem raczej o tele niż nakładkach szerokokątnych, może w tym też tkwi różnica. Z zasady dokładanie czegokolwiek do układu optycznego obniża jakość obrazu, a jednak takie na przykład filtry barwne się stosuje i to z bardzo pozytywnymi efektami. Na pewno marka ma tu znaczenie, a przyznam- poszerzenie możliwości ulubionego aparatu kusi, i to bardzo.
Podeślę foto, jak wrócę do domu. Nasadki są marki PZO i dedykowane do starta. Podobno były też tele...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
@PanMigawka
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: 4Rider »

do Starta też były nasadki makro: od 0,2-0,5m i od 0,5-1,0m.

o widzę że, PanMigawka już to zauważył.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

rbit9n pisze: 13 kwie 2019, 05:44 https://flic.kr/p/7wQdQ6

yashica D z soczewką macro +1D, też marki yashica.
Flickr mi się źle ładuje na telefonie, widzę tylko rozpikselowane zdjęcie. Niemniej mogę w wyobraźni odtworzyć jak niesamowicie to wygląda. Zapoluję na nasadki.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 13 kwie 2019, 08:22 Zapoluję na nasadki.
sAM MOŻESZ ZROBIĆ/zamówić, to nic innego jak soczewki z droptiarzem '+' do makro i '-' do szerokiego.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

4Rider,
Po pierwsze potrzebuję nasadek z bagnetem Bay 1, mają być do Yashici D. Po drugie, kiedyś próbowałem załatwić coś takiego u lokalnego optyka- koszta szlifowania soczewek pojedynczo i na specjalne życzenie a nie receptę okulisty są kretyńsko wysokie. Przynajmniej w warsztacie do którego mam dostęp.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
PanMigawka
-#
Posty: 21
Rejestracja: 26 sty 2019, 15:06
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: PanMigawka »

Zapytaj w PZO. Ostatnio wrócili na rynek i są otwarci na indywidualne projekty. Zamawiałem mikroskop p nietypowych szkłach i bez problemu zrobili za niewielką dopłatą do standardu. Zawsze możesz samodzielnie szlifować... przy budowie teleskopu Newtona zajęło mi to 6 miesięcy, ale średnica lustra była olbrzymia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
@PanMigawka
ODPOWIEDZ