Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: 4Rider »

Bieri13 pisze: 27 mar 2019, 19:31 Przesłona na AUTO.
Czas ustawiony na 8.

Gdzieś tam czytałem o możliwości oszukania pomiaru światła w Rolleiu - ostrzymy na punkt nr 1, spust do poły wciśnięty tak aby wskazówka w wizjerze się zatrzymała i przestawiamy w punkt nr 2 i robimy foto. Prawda to?
Tak. Tak jest w wielu aparatach. Nazywa się to blokadą ekspozycji. (ach nie ostrzymy a mierzymy światło, ostrość powinieneś ustawić wcześniej dla zwykłej wygody)

No to już wiemy jaki czas był w Minolcie. A jaki wskazywał Rollei? (przypuszczam że 1/30 [przysłona jak pisałeś 2,8] - to by była identyczna ekspozycja jak 1/8 i 5,6 - negatyw dostaje tyle samo światła)
[Pamiętaj by uzyskać z ręki nieporuszone zdjęcie użyj czasu co najmniej 1/30 (30) - z ręki używaj od 30 do 500, przy 8 i 15 istnieje możliwość poruszenia bo czas otwarcia migawki jest dość długi] - to też jest zależne od długości ogniskowej obiektywu, tak na marginesie...
Ostatnio zmieniony 27 mar 2019, 19:59 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bieri13
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2019, 22:38

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Bieri13 »

Jutro wyjeżdżam na dwa tygodnie i mogę mieć podróż przez trudne warunki.
Nie chciałbym "dotyrać" Minolty, stąd pomysł na Rolleia.

W domu mam dostępne rolki filmu 100, 400, 800.
Zdjęcia planuję robić w pogodne dni lub w umiarkowanym zachmurzeniu ale też nocne przy sztucznym oświetlaniu.
W Rolleiu do tej pory wskazówkę w wizjerze blokowałem o ile to było możliwe w okolicach 4 - 5,6.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: 4Rider »

Bieri13 pisze: 27 mar 2019, 19:59 Jutro wyjeżdżam na dwa tygodnie i mogę mieć podróż przez trudne warunki.
Nie chciałbym "dotyrać" Minolty, stąd pomysł na Rolleia.

W domu mam dostępne rolki filmu 100, 400, 800.
Zdjęcia planuję robić w pogodne dni lub w umiarkowanym zachmurzeniu ale też nocne przy sztucznym oświetlaniu.
W Rolleiu do tej pory wskazówkę w wizjerze blokowałem o ile to było możliwe w okolicach 4 - 5,6.
Rollei obsługuje filmy od 25 do 400, Minolta do 25 do 800. Setkę sobie daruj do tak różnych warunków. Do Minolty możesz załadować 800, do Rolleia max 400.
Głupie pytanie: ustawiasz ISO (ASA) filmu w aparacie?
Z nocnymi raczej nie poszalejesz z tymi aparatami, no może Minolta na czasie B (czas sterowany ręcznie, liczony w sekundy - migawka jest otwarta tak długo jak długo jest wciśnięty spust) ale do tego jeszcze statyw i wężyk potrzebny, no i pewna wiedza o naświetlaniu nocnym...) no chyba że dużo tego światła sztucznego będzie... oj nie wytłumaczę tego tak na szybko... ale jak dużo będzie tego sztucznego to Minolta ma jasny obiektyw i możesz się pokusić na naświetlanie na 8 czy 15 przy przysłonie 1,7 jak masz stabilną rękę...

PS: co do przysłony to też dłuższa opowieść, poczytaj gdzieś o parametrach ekspozycji, co daje użycie takiej a takiej przysłony, analogicznie z czasem naświetlania.. na początek może o 'głębi ostrości'.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bieri13
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2019, 22:38

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Bieri13 »

4Rider pisze: 27 mar 2019, 20:07 Głupie pytanie: ustawiasz ISO (ASA) filmu w aparacie?
ee tam zaraz głupie ;) tak, ustawiam.

Jeszcze jeden zlepek zdjęć robionych Rolleiem.
Kolorowe chyba robiłem filmem 200, czarno-białe film Rollei 100.
IMG_20190327_201107.jpg
IMG_20190327_201115.jpg
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: 4Rider »

No sam widzisz, te nocne z lampionami ładnie wyszły, bo to dużo światła :-)
Ale z nocnymi panoramami miasta, parki nocą na ten przykład nie będzie już tak ładnie, ale z bliska całkiem. całkiem. Takie rzeczy jak witryny sklepowe, wnętrza, tudzież takie sceny jak ten stragan z bliska możesz swobodnie fotografować tymi aparatami z filmami 400 i 800...

Dobra uciekam.

Życzę udanych zdjęć!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bieri13
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2019, 22:38

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Bieri13 »

OK, dziękuję za info.
W takim razie pakuje film 400.
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Tristan »

Pamiętajcie, że używając baterii o innym napięciu, niż fabryczne mamy efekt nieliniowego błędu ekspozycji. Przy EV 11 może to być -1, a przy EV 16 nawet -3. Do tego, z uwagi na niestałe napięcie różnice są większe, w miarę zużycia baterii. Ja swoją zabawę z tymi aparatami skończyłem jakiś czas temu, własnie z uwagi na problemy z bateriami. Nawet baterie Zinc-Air 1,4 V są półśrodkiem, gdyż na starcie nieco przekłamują, o ok 0,5 - 1 EV a ich żywotność wynosi 1/5 żywotności standardowej baterii. Pomijam rzeźbę z jej aplikacją. Jedynym aparatem z tamtych lat, który miał ten problem rozwiązany (Japończycy domyślali się zmian technologii zasilania) jest Yashica Electro, która ma wbudowany układ stabilizacji napięcia, działający w zakresie od 4,5 do 6 V. Ale Yashica to spory klamot, dużo większa od Rollei 35 i jego mutantów.

Ja nie jestem przekonany, czy te zdjęcia są prześwietlone, czy właśnie niedoświetlone. Automatyka skanera podciąga jasność niedoświetlonego obrazka kosztem kontrastu, które mi w tych niektórych zdjęciach brakuje. Widok negatywu okazałby, jak jest na prawdę.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: technik219 »

Panowie (i panie) a jakaż to trudność odkręcić spodnią pokrywę aparatu i wlutować w obwód zasilający (bezpośrednio przy gnieździe baterii) dodę Scottky;ego BAT 43? Na to nasunąć koszulkę termokurczliwą i złożyć z powrotem? To rozwiąże wszystkie problemy z zasilaniem raz na zawsze. Jakiż czas temu namiętnie produkowałem adaptery do zastępowania baterii rtęciowych srebrowymi. Było zapotrzebowanie, to się je zaspokajało ;-) Przeróbka układu zasilania aparatu (jeśli w ogóle można to przeróbką nazwać) jest o niebo mniej upierdliwa.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: J.A. »

technik219, pełna zgoda. Sam kupiłem od Ciebie taki adapter, do mojego Olego 1. Dlaczego nie wlutowałem?
1. Bo chciałem zachować niezmodyfikowanymi stan aparatu.
2. Bo mi się nie chciało, a akurat ogłosiłem, że zrobisz i chcesz sprzedać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Bieri13
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2019, 22:38

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Bieri13 »

Zrobiłem modyfikację baterii 625 z wykorzystaniem diody BAT-43.
Dwa filmy "wypstrykane" - zobaczymy jaki będzie efekt po wywołaniu....
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: rbit9n »

mi szwagier wlutował OM-1n diodę germanową, dobraną konkretnie pod obciążenie w zależności od jasności.

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ