Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Jasiek Matacz »

Cześć! :-)
Ostatnio nabyłem takie cudo: https://allegro.pl/oferta/stary-aparat- ... 7786510935 aparat pierwotnie kupiony do dekoracji okazał się po drobnej konserwacji być w rewelacyjnym stanie technicznym i o wiele lepszym wizualnym niż wydawał się na zdjęciach ;-) Więc czemu by nie porobić nim zdjęć?
Niestety oryginalne kasety raczej niedostępne ale widzę że sowieckie FKD 13x18 był jego ewidentną podróbą:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I tu pojawia się pytanie, czy ktoś orientuje się czy kasety między nimi pasują bezpośrednio lub po jakiś małych zmianach?
Pozdrawiam
JM
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Bemko »

Piękny aparat, z potrójnym wyciągiem i pokłonami tylnego standardu w obu osiach, co jest rzadkością - gratuluję zakupu! :-)

Potrzebujesz tego typu kasety z wcięciami na bokach:
Obrazek

FKD jest bliźniaczo podobny, ale system mocowania kaset jest inny - opiera się na metalowych elementach na rogach kasety.

Możliwe, że da się przerobić kasetę od FKD o, ale trzeba by przymierzyć czy będzie pasowała na szerokość i czy odległość matówki się zgadza. Jeżeli tak, to trzeba będzie pozbyć się metalowych zaczepów, zrobić wcięcia na bokach i wyfrezować szczelinę pod mocowania do aparatu.

Edit:
Na eBay jest jedna kaseta tego typu: https://www.ebay.pl/itm/Cassette-plate- ... 2177593254 Opisana jako FKD, ale wygląda właśnie jak do niemieckich aparatów. Nawet kolor nie pasuje do tego tandetnego lakieru na FKD ;-)
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Jasiek Matacz »

Wielkie dzięki, mega pomogłeś mi z tym info o kasetach :-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Nomad »

Bemko pisze: 01 lut 2019, 08:26 Piękny aparat, z potrójnym wyciągiem i pokłonami tylnego standardu w obu osiach, co jest rzadkością - gratuluję zakupu! :-)

Potrzebujesz tego typu kasety z wcięciami na bokach:
Obrazek

FKD jest bliźniaczo podobny, ale system mocowania kaset jest inny - opiera się na metalowych elementach na rogach kasety.

Możliwe, że da się przerobić kasetę od FKD o, ale trzeba by przymierzyć czy będzie pasowała na szerokość i czy odległość matówki się zgadza. Jeżeli tak, to trzeba będzie pozbyć się metalowych zaczepów, zrobić wcięcia na bokach i wyfrezować szczelinę pod mocowania do aparatu.

Akurat mam Brucknera, co prawda mniejszy format - 9x12, i kasety dysponują mosiężnymi skrzydełkami. Czy rozmaite modele miały odmienny system mocowania kaset?
I pytanie drugie, jak ustalić jaki to model? Niestety, mojego McKeownsa kolega sobie pożyczył i nie zamierza oddawać.
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Bemko »

Aż tak dobrze nie znam tematu, potrafię jedynie odróżnić aparat typu francuskiego od niemieckiego i FKD :roll:

Z tego co wiem, aparaty o podobnej konstrukcji produkowało kilka firm, więc mogły różnić się pewnymi rozwiązaniami (jak chociażby mocowanie kaset). Sowieci musieli w końcu od kogoś ściągnąć sposób mocowania kaset ;-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Nomad »

Bemko pisze: 21 mar 2019, 22:05 Aż tak dobrze nie znam tematu, potrafię jedynie odróżnić aparat typu francuskiego od niemieckiego i FKD :roll:

Z tego co wiem, aparaty o podobnej konstrukcji produkowało kilka firm, więc mogły różnić się pewnymi rozwiązaniami (jak chociażby mocowanie kaset). Sowieci musieli w końcu od kogoś ściągnąć sposób mocowania kaset ;-)
No dobrze tylko ja też mam Brucknera, tylko mniejszego, i mocowanie kaset zupełnie inne. Może niech kolega zamieści zdjęcia mocowania w swoim aparacie, a ja porównam ze swoim.
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Bemko »

W moim egzemplarzu tak wygląda mocowanie kaset:
Obrazek

A tak same kasety:
Obrazek
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Nomad »

Teraz mój
P3230080a.jpg
P3230078a.jpg
.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Jasiek Matacz »

Ja swojego w lepszej jakości wrzucę na weekendzie ale widzę że bliżej mu do Bemko ;-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Nomad »

Jeszcze byłoby dobrze, żeby ktoś zapodał, jakie są mocowania kaset od FKD. Bo na ten przykład, moja kaseta sygnalityczna posiada mocowanie drewniane, ale wymiarowo dokładnie zgodne z pokazanym na zdjęciach metalowym.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: mrek »

Jak jeszcze pokażecie parę takich pięknych zdjęć to wywalę mojego Mentora Panoramę 18x24 przez okno i wywalę nim dziurę w trotuarze. Bydle waży 13 kg. W DDR mieli jakieś gęstsze aluminium, czy co?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Nomad »

mrek pisze: 25 mar 2019, 21:17 Jak jeszcze pokażecie parę takich pięknych zdjęć to wywalę mojego Mentora Panoramę 18x24 przez okno i wywalę nim dziurę w trotuarze. Bydle waży 13 kg. W DDR mieli jakieś gęstsze aluminium, czy co?
Zwróć uwagę że 'nasze" maszynki są drewniane, to raz, i mają migawki centralne.
Mentor to jednak ciężkie bydlę. Poza aluminium sporo zawiera też żelaza.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Alfred Brückner Rabenau Union model IV 13x18 - czy pasują kasety z FKD 13x18?

Post autor: Jasiek Matacz »

Dziś trochę udało mi się pchnąć proces przywracania do życia mojego egzemplarza. Wystarczyło naoliwić lub umyć w myjce ultradźwiękowej parę elementów i wszystko chodzi bajecznie(serio nie spodziewałem się że tak stare sprzęty mogą osiągnąć tak wysoki poziom kultury pracy). Dodatkowo byłem u znajomego co robi meble i z dobrej jakościowo sklejki 6mm(idealnie pasuje na grubość) wytnie mi 5-6 płytek pod obiektywy(kiedyś za niecałe 500zł kupiłem 3 piękne mosiężne obiektywy w tym coś o konstrukcji Petzvala bez żadnych oznaczeń czy Rodenstocka, dodatkowo mam dwa CZJ ). Wycięcie na CNC metalowych pierścieni też mam praktycznie dogadane. Została kwestia nagwintowania, ale to też postaram się w tym tygodniu załatwić. No i zasadnicze pytanie. Czy oryginalny pierścień na obiektywy powinien być stalowy malowany na czarno czy mosiężny(zdecydowanie bardziej podoba mi się ta opcja)? I czy jakiś właściciel mógłby wykonać dobre zdjęcie tego elementu(najlepiej "na wprost") ? ;-)
ODPOWIEDZ