Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 18 mar 2019, 23:05 no przecie nie siedzę w Twej gowie, nie_ _ :?: ;-)
Tam nawet ekstremofile nie mogłyby godnie żyć.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

4Rider pisze: 18 mar 2019, 23:04 światłomierz punktowy nie konieczny, wystarczy że zmierzysz światło 50 cm od głównego tematu.
nawet jak masy TTLa to robisy tak: podchodzisz blisko, zapamiętujesz pomiar i go ustawiasz, odchodzisz robisz kompozycje i ostrość i cykasz na tym bliskim pomiarze, stosuję to od lat i działa ładnie
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

4Rider pisze: 18 mar 2019, 23:11
4Rider pisze: 18 mar 2019, 23:04 światłomierz punktowy nie konieczny, wystarczy że zmierzysz światło 50 cm od głównego tematu.
nawet jak masy TTLa to robisy tak: podchodzisz blisko, zapamiętujesz pomiar i go ustawiasz, odchodzisz robisz kompozycje i ostrość i cykasz na tym bliskim pomiarze, stosuję to od lat i działa ładnie
Korzystam z apki, którą sam Ci poleciłem :) Zawsze mierzę punktowo, analizuję kadr i ew nanoszę korekty wg systemu strefowego - nigdy się nie śpieszę. Do tej pory nie miałem w przypadku MF większych problemów ze źle naświetlonymi klatkami
Ostatnio zmieniony 18 mar 2019, 23:14 przez apphex, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: Imperitus »

No Panowie, Wybaczcie. Muszę Was zostawić- jutro na 7:50 do szkoły. Dobrej nocy ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

apphex pisze: 18 mar 2019, 23:08
4Rider pisze: 18 mar 2019, 23:04
apphex pisze: 18 mar 2019, 22:57 Panowie, z tego 2 filmu coś tam wychodzi.

na szybko 3 klatki, zakurzone, brudne, nvm.

Kontrastowo i trochę ciemnawo, w niektórych fragmentach. EI125 i wołane 15min. 1+50
chłopie maSZ Problem z pomiarem światła,1 ok a następne mierz punktowo na modelkę lub te krzewy na drugim, światłomierz punktowy nie konieczny, wystarczy że zmierzysz światło 50 cm od głównego tematu.
chłopie. nie pierwszy raz używam tej aplikacji i potafię się nią posługiwać. Do tej pory mnie nie zawiodła w różnych warunkach oświetleniowych. Ale nie o tym tutaj

7
no i tu wymiękam, bo nie używam programu, ale światłomierza, ale i ta aplikacja pewnie będzie działać podobnie z mą wskazówką pomiaru pseudopunktowego jak pisałem powyżej
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

Imperitus pisze: 18 mar 2019, 23:14 No Panowie, Wybaczcie. Muszę Was zostawić- jutro na 7:50 do szkoły. Dobrej nocy ;-)
Dzięki za pomoc :) Dobrej
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

apphex pisze: 18 mar 2019, 23:12
Korzystam z apki, którą sam Ci poleciłem :) Zawsze mierzę punktowo, analizuję kadr i ew nanoszę korekty wg systemu strefowego - nigdy się nie śpieszę. Do tej pory nie miałem w przypadku MF większych problemów ze źle naświetlonymi klatkami
sorry nie mnie a mej koleżance, ale tam wymiernie ekspozycja nie tak + 2EV i modelka piękna i krzaki, no niedoświetlone jest, no poza tym pierwszym. na następnych typowo pomiar uśredniony jak mi się wydaje
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: rbit9n »

a kapusta rzecze smutnie
moi drodzy, po co kłótnie
po co wasze swary głupie
wnet i tak zginiemy w zupie.

a na serio, to nowy "Rodinal" ma tak zmieniony skład (był już na forum rozgowor na ten temat), że ze starym ma wspólną nazwę i w sumie czasy wołania, a już na pewno nie trwałość. w przypadku nowego "Rodinalu" dziesięć lat to maks, a z tego co pisali koledzy w grupach na FB, to jak postoi dwa lata i się nie zepsuje, to cud.

i proszę nie używać wulgaryzmów, szczególnie R3 się tyczy ta prośba jeszcze raz i zobaczymy na razie żółta kartka.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: shovax »

FP4 mają napisy jak wszystkie filmy od Ilforda zawsze i wszystkie (przynajmniej te, które ja miałem)
dokladnie, pol roku temu robilem na hp5 120, sa napisy. sprawdzilem to, zanim napisalem posta.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2019, 23:29 przez shovax, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

Naświetlanie naświetlaniem - jak wspomniałem: napisów nie ma a powinny być. Jutro zrobię test wywojki na pustym kawałku filmu i wszyscy będziemy mieli odpowiedź.

Tymczasem dziękuję Wam za pomoc i wskazówki :)
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 18 mar 2019, 23:20 a kapusta rzecze smutnie
moi drodzy, po co kłótnie
po co wasze swary głupie
wnet i tak zginiemy w zupie.

a na serio, to nowy "Rodinal" ma tak zmieniony skład (był już na forum rozgowor na ten temat), że ze starym ma wspólną nazwę i w sumie czasy wołania, a już na pewno nie trwałość. w przypadku nowego "Rodinalu" dziesięć lat to maks, a z tego co pisali koledzy w grupach na FB, to jak postoi dwa lata i się nie zepsuje, to cud.

i proszę nie używać wulgaryzmów, szczególnie R3 się tyczy ta prośba jeszcze raz i zobaczymy na razie żółta kartka.
To ja się kajam i przepraszam.

ale ten kolega nie trzymał 10 lat tej wywojki, bo zdanie Wasze znam na temat rorinala (rodinalu?) nawet jak miał pół litra to chyba go nie używał 10 lat, a pewnie rok co najwyżej.

Przepraszam jeszcze raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

Ja go mam miesiąc :shock: ale samo podłoże też wygląda w tym przypadku inaczej niż w pozostałych filmach, np sprzed tygodnia. tamte filmy są bardziej szare, ciemniejsze. Ten wygląda lekko różowo i półprzezroczyście
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

apphex pisze: 18 mar 2019, 23:28 Ja go mam miesiąc :shock:
no i właśnie to nie wina wywojki
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: rbit9n »

nieważne ile ma, ważne że nie można już patrzeć na Rodinal przez tę optykę, co 50 lat temu, albo nawet 20.

wołanie cienkie, weź jak pisał shovax, zrób kilkanaście mililitrów 1:25 i wrzuć kawałek rozbiegówki, mieszając mierz czas, tyle ile wymaga dany film. będzie smolista czerń okay, nie będzie, znaczy że nie. nie używaj koncentratu, test nie będzie wiarygodny.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

całkiem jasny negatyw daje mi jeden wniosek, że on wcale nie był naświetlony, tylko te napisy nie dają mi spokoju, może negatyw był wadliwy, ale mnie to nigdy nie spotkało, no rysy 'czarny deszcz' na fomie 200 ale żeby nic to zagadka, ale tak wygląda film nienaświetlony a wywołany wg mych doświadczeń
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ