Filtry kwadratowe i IR

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

jac123 pisze: 12 lut 2019, 14:55 A jaki masz problem z zastosowaniem filtrów 95 mm w tym obiektywie? Najczęściej są to filtry bdb jakości, no i można wkręcać jeden w drugi.
Współczesne filtry plastikowe, kwadratowe są często słabej jakości. Markowe np. Lee to dość droga impreza.
Jeśli chodzi o filtry o zmiennej "gęstości", to chyba masz na mysli filtry ND, a to nie są filtry IR.
pod GS1 mam obiektywy z 3 różnymi średnicami - nie chcę trzech kompletów filtrów. Teraz zacząłem się w sumie zastawiać czy pod filtr okrągły nie można wrzucić pierścienia redukującego i np 95mm przykręcać pod 72mm - chociaż nawet w takim rozwiązaniu kwadrat wydaje się wygodniejszy.

Okrągłe będe na 100% kompletował pod Contaxa G2 bo wszystkie szkła mają średnicę 46mm

Przeglądając Aliexpress trafiłem na filtry IR, które miały chyba 2 czy 3 wartości - analogicznie jak w regulowanych ND. Można było "obrócić" filtr z 720nm do 860nm (czy jakieś podobne wartości.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Z_photo »

apphex pisze: 08 lut 2019, 09:45 2. gdzie dorwać kolorowe filtry? Wiem, ze Cokin miał coś takiego ale ciężko to dostać teraz - szukam czerwonego, pomarańczowego, zielonego i niebieskiego. Jest masa aukcji i ofert z plastikowymi filtrami po średnio 10zł sztuka. Domyślam się, że szkoda na to kasy
Zerknij na filtry z oferty Kood: http://www.koodinternational.com/filters.html?cat=95
Używam połówkowych, szarych filtrów kwadratowych tego producenta/dystrybutora i oceniam je wyżej, niż stosowane wcześniej filtry Cokin, ponieważ w odróżnieniu od tych ostatnich nie miałem żadnych kłopotów z zafarbem.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Nomad »

apphex pisze: 12 lut 2019, 16:04
pod GS1 mam obiektywy z 3 różnymi średnicami - nie chcę trzech kompletów filtrów. Teraz zacząłem się w sumie zastawiać czy pod filtr okrągły nie można wrzucić pierścienia redukującego i np 95mm przykręcać pod 72mm - chociaż nawet w takim rozwiązaniu kwadrat wydaje się wygodniejszy.

Okrągłe będe na 100% kompletował pod Contaxa G2 bo wszystkie szkła mają średnicę 46mm
Pod filtr okrągły jak najbardziej możesz zapodać pierścień redukcyjny, więc mając trzy obiektywy, nosisz jeden filtr, i trzy pierścienie. Sam tak robię (do pewnych granic).
Co do Contaxa i filtrów 46 mm, od razu zaopatrz się w redukcję na 49 mm - skok na tyle mały, że nie powinien zasłaniać celownika, a filtry dostępne w dużym wyborze, i to za grosze, w przeciwieństwie do filtrów 46 mm.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: 4Rider »

Nomad pisze: 12 lut 2019, 17:51 w przeciwieństwie do filtrów 46 mm.
Bywają, radzieckie, mam taki komplet do BW. Co do 49mm to też zwykle są zabytkowe PZO, radzieckie i z DDRa, ciężko dziś kupić nowe filtry do BW, raczej się ich już nie produkuje...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Zielony mam z LOMO dałem 7zł . Widziałem też czerwony za ok 70zł. BW są niestety drogie i głównie na ebay.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: 4Rider »

apphex pisze: 12 lut 2019, 19:40 BW są niestety drogie i głównie na ebay.
Pisząc BW chodzi mi o filtry do fotografii czarno-białej (Black&White) a nie o markę. Zauważ że napisane jest filtry do BW a nie filtry BW. To duża różnica.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

moje przeoczenie, wybacz.
Nie zmienia to faktu, że można kupić filtry kolorowe firmy BW - są drogie ;)
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: shredderr »

apphex pisze: 12 lut 2019, 19:51 moje przeoczenie, wybacz.
Nie zmienia to faktu, że można kupić filtry kolorowe firmy BW - są drogie ;)
Filtry B+W, bo pewnie o nich mowa ;P
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Nomad »

4Rider pisze: 12 lut 2019, 19:38
Nomad pisze: 12 lut 2019, 17:51 w przeciwieństwie do filtrów 46 mm.
Bywają, radzieckie, mam taki komplet do BW. Co do 49mm to też zwykle są zabytkowe PZO, radzieckie i z DDRa, ciężko dziś kupić nowe filtry do BW, raczej się ich już nie produkuje...
Tak, sowieckie się trafiają, ale z jakością u nich licho. Nie wiem jaka oferta jest dziś, ale kilka lat temu nieźle wychodziły Marumi.
No i NRDowskie Panchromary, choć tu można się krzywić na bardzo grube oprawy.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: 4Rider »

Nomad pisze: 13 lut 2019, 14:35 Tak, sowieckie się trafiają, ale z jakością u nich licho. Nie wiem jaka oferta jest dziś, ale kilka lat temu nieźle wychodziły Marumi.
No i NRDowskie Panchromary, choć tu można się krzywić na bardzo grube oprawy.
Ja mam komplet z PZO na 49mm + redukcja na 52 - na większość obiektywów do małego pasują, na większe niestety już te kwadratowe, na szczęście mam żółto-zielony i pomarańczowy na Volne 3 (62mm) w zasadzie to z innych kolorowych raczej nie korzystam, no jeszcze sky light, podstawa żółto-zielony i czasem ten orange :-)
A i jeszcze różne małe na do mieszkowców od 22 do 40.

PS: na 46mm mam radzieckie i moim zdaniem nie ustępują tym polskim z PZO.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Nomad »

4Rider pisze: 13 lut 2019, 14:48
Nomad pisze: 13 lut 2019, 14:35 Tak, sowieckie się trafiają, ale z jakością u nich licho. Nie wiem jaka oferta jest dziś, ale kilka lat temu nieźle wychodziły Marumi.
No i NRDowskie Panchromary, choć tu można się krzywić na bardzo grube oprawy.
Ja mam komplet z PZO na 49mm + redukcja na 52 - na większość obiektywów do małego pasują, na większe niestety już te kwadratowe, na szczęście mam żółto-zielony i pomarańczowy na Volne 3 (62mm) w zasadzie to z innych kolorowych raczej nie korzystam, no jeszcze sky light, podstawa żółto-zielony i czasem ten orange :-)
A i jeszcze różne małe na do mieszkowców od 22 do 40.

PS: na 46mm mam radzieckie i moim zdaniem nie ustępują tym polskim z PZO.
Polskie z PZO są tej samej klasy co sowieckie. Te sowieckie o ile pamiętam były kompletem do kamery Kwarc.
Ja z kolei bazuję na filtrach czerwonych, czasem żółtych, głównie Heliopan. Mam też duże Marumi. Natomiast do małych średnic... W większości przypadków to co się uda dopasować ;)
Kwadratowe miałem kiedyś Cokin A, ale moim zdaniem - do niczego.
tak czy inaczej radzę porównać sobie na dobrym materiale i z dobrym obiektywem, jaka będzie różnica w utracie jakości pomiędzy dobrym filtrem a PZO/sowieckim.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Mam do testu filtr IR 720nm pod Cokin Z Pro - jaką kompensację ekspozycji powinienem przyjąć ?
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Już wiem. Na apce do pomiaru ustawiam iso np 12 i mierzę.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
ds74
-#
Posty: 49
Rejestracja: 09 wrz 2016, 11:31

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: ds74 »

Trzeba jeszcze pamiętać ze filtry oprócz "zabierania światła" potrafią popsuć ostrość. Połączenie kiepskiego filtra z długim obiektywem zazwyczaj skutkuje dużą startą rozdzielczości.
Przy krótkich ogniskowych jest lepiej.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: jac123 »

Nomad pisze: 13 lut 2019, 17:37 tak czy inaczej radzę porównać sobie na dobrym materiale i z dobrym obiektywem, jaka będzie różnica w utracie jakości pomiędzy dobrym filtrem a PZO/sowieckim.
A porównaj z PZO i się zdziwisz. Szkło do filtrów PZO było sprowadzane do Polski z Zachodu, bo nie mieliśmy technologii , aby takie szkło wykonać. Jest to więc, prawdziwe szkło optyczne, a nie jakiś plastik fantastik. Część ruskich też miała szkło z Zachodu. Tak, że tego....
Oczywiście trudno to porównywać z obecną produkcją najlepszych firm, ale jeśli ktoś nie ma kilku stów na filtry , to PZO są bardzo ok.
ODPOWIEDZ