HP5Plus vs tmax 400

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

amok
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2017, 15:31

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: amok »

Hej!
Piszę z takim pytaniem, poradzeniem się :)
Fotografuje sporo reportażu, dość dynamicznych akcji i sportów.

Otóż przechodzę z pewnych przyczyn z rolleia 200 na powyzej wspomniane filmy.
Chcę wybrać jeden i na nim już jechać ile tylko będzie produkowany :)
Lubię mocniejsze kontrasty, filmy głównie skanuję, w ciemni rzadziej bywam przez brak czasu, jednak ogarniam temat i zawszę lubię się pobawić z odbitkami :)
Pytanie jest takie :)
W czym najlepiej wołać ilforda HP5 + ?
Czytałem już mega dużo ,ale co fotograf to opinia. Zależy mi by negatyw był w miarę konktrastowy (może nie tak mocno jak rollei, ale żeby było to w miare widoczne i czernie żeby były bardziej czarne niż szare).
Zależy mi na szczegółach w cieniach - wiadoma sprawa :)

Czy zadowalający efekt uzyskam świeżym ultrafinem i np. dźwignięciem po prostu temperatury(np. 22*C) i utrwaleniu w świeżym superfixie? mieszanie pierwsze 10sec każdej rozpoczętej minuty. (Wiadomo, mieszanie jest do dopracowania)
Zależy mi na idealnym wywołaniu i mega dobrym utrwaleniu :)

Pytanie dotyczy się także Tmaxa - czy kupować lepiej wywojke pod "T" czy może też idzie to ogarnąć ultrafinem liquidem? :)

Dzięki za pomoc :)
Voigtlander Bessa R4A - Voigtlander 35mm f 2.5 - Voigtlander 21mm f4
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: bakulik »

amok pisze: 05 mar 2019, 18:01 W czym najlepiej wołać ilforda HP5 + ?
Zaraz przyjdzie Technik i napisze, że w ID-68. ;-)

Ja ze swojej strony mogę polecić HC-110 i ID-11. Tu https://www.fotoimport.no/filmtest/filmHP5.html możesz porównać, jak ten film się zachowuje w kilku różnych wywoływaczach. Przykłady dla T-Maxa też tam znajdziesz.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: technik219 »

bakulik pisze: 05 mar 2019, 18:19 Zaraz przyjdzie Technik i napisze, że w ID-68.
W rzeczy samej :-P
bakulik pisze: 05 mar 2019, 18:19 Ja ze swojej strony mogę polecić HC-110 i ID-11
Równie dobrze można wołać w Rodinalu. Z Rodinalu będzie miał bardziej regularne ziarno, chociaż tak samo duże. Wprawdzie HC-110 daje ciut wyższy kontrast niż Rodinal (bardziej w kierunku D-76) ale tonalność jest porównywalna.
Śmiejecie się z tego ID-68 (i ze mnie) bo go nie znacie. Dlaczego boicie się spróbować? Tego nie rozumiem.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: bakulik »

technik219, ależ ja się nie śmieję. Wiele osób ma swoje ulubione kombinacje film-chemia i się ich trzyma. To kwestia gustu, wygody itp. ID-68 w kombinacji z HP5+ jeszcze nie miałem okazji spróbować, ale składniki na wywojkę mam już zgromadzone. :-)

A powyższy tekst to była parafraza cytatu o dziadku i drzwiach z „Kochaj albo rzuć”. ;-)
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: apphex »

a czemu by tego w DDXie nie wywołać? Ja mam całkiem miłe wspomnienia z tą wywojką i HP5
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: Nomad »

Mnie HP5 (stary) najpiękniej wychodził w Hydrofenie. Obecnie używam D-76 i jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: bakulik »

apphex pisze: 05 mar 2019, 21:31 a czemu by tego w DDXie nie wywołać? Ja mam całkiem miłe wspomnienia z tą wywojką i HP5
Próbowałem, ale nie przypadła mi ta kombinacja do gustu.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
amok
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2017, 15:31

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: amok »

Kurcze... ile ludzi tyle opinii i wywojek :)
Nie będzie to proste zadanie w takim razie :)
Napisałem o ultrafinie ?
Rzeczywiście jest taki zły że nikt go od hp5 plus nie używa?
Voigtlander Bessa R4A - Voigtlander 35mm f 2.5 - Voigtlander 21mm f4
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: rbit9n »

ogólnie mało kto chyba używa ultrafinu. mój kolega kiedyś kupił, użył parę razy, po czym dał mi, żebym to obadał, bo jego nie przekonał, po czym ja zrobiłem w nim kilka filmów, ale jakoś do mnie nie przemówił, po czym radośnie mi skisł na półce.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
amok
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2017, 15:31

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: amok »

No widzisz... A ja za to cale zycie w ultrafinie :)
Ale w polaczeniu z rolleiem- wychodzi baaardzo dobrze.
Voigtlander Bessa R4A - Voigtlander 35mm f 2.5 - Voigtlander 21mm f4
amok
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2017, 15:31

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: amok »

Okej, zamówiłem tetenal paranol - czyli rodinal ale od tetenala - bedziem sprawdzac :)
Voigtlander Bessa R4A - Voigtlander 35mm f 2.5 - Voigtlander 21mm f4
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: technik219 »

Rodinal jak Amol: od pokoleń dobry na wszystko ;-) Pewna znajoma wyleczyła się z nadciśnienia koncentratem oranżady ;-) Teraz bym jej polecił Rodinal.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

HP5Plus vs tmax 400

Post autor: Gringo997 »

Kontrast zawsze zależy jest od techniki w której będziesz prezentował zdjęcia. Jeżeli robisz pod powiększalnikiem to ma znaczenie rodzaj głowicy, wywoływacz no i papier. Oczywiście poza skrajnymi wyjątkami łatwo jest dodać kontrastu w ciemni, a zdecydowanie trudniej go odjąć. Przy skanowaniu praktycznie tym bardziej nie powinno to mieć znaczenia. Tak się składa, że robię testy HP5+, TRIX oraz TMAX400 wszystkie @400 w różnych wywojkach. Gdy skończę to będę robił powiększenia dla oceny ziarna oraz ostrości. Zapraszam do Krakowa to zobaczysz je na własne oczy :)

Jako fotograf ślubny zawsze zabieram ze sobą analogi na śluby i szukałem kliszy która będzie bardzo uniwersalna. O ile T-max do małego obrazka daje dużo czystszy obraz o tyle forsowanie go ( w mojej opinii) jest trudniejsze niż HP5. Druga sprawa to cena. Jak kupisz szpulę HP5 i będziesz sam nawijał to jest szansa zejść do 17 PLN za rolkę.
to ja zabiłem Laurę Palmer...
ODPOWIEDZ