HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Post autor: darekdp »

Witam.
Pierwszy raz coś takiego wyszło.
Na zdjęciu jest ten sam negatyw, wywołany w dwóch wywoływaczach.
Na drugim planie jest HP5 wołane w "wehner entwickler" (to nowa wersja atomala).
Na pierwszym planie ten sam negatyw wywołany w Pyrocat HD. Strona podłoża (nie emulsji) nie jest błyszcząca.
Wygląda jak strona z emulsją. Drobna kaszka. Dodam, że w tym pyro wywołałem już kilka filmów i było ok.
O co chodzi?
Załączniki
IMG_20190128_225158.jpg
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Post autor: technik219 »

Druga strona chyba jednak nie jest tak zupełnie bez emulsji, jak wynika z załączonego obrazka ;-) Możliwe, że jest na nią naniesiona jakaś warstwa (może przeciwskrętna? może jakieś anyhalo? Nie wiem) i to z nią zadziałał któryś ze składników wywoływacza. Te inne negatywy, na których to się nie zdarzyło to też były HP-5? Czy w związku z tym pojawił się jakiś problem ze skanowaniem lub kopiowaniem na papier?
Lux mea lex
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Post autor: darekdp »

W międzyczasie wyczytałem na jednym niemieckim forum, że to może być efekt "hartowania" przez Pyro.
To był pierwszy Hp5 w pyro. Wcześniej robiłem fp4, fomę, trixa i było normalnie.
Skanuje się normalnie. Na papier nie było jeszcze czasu, ale mam wreszcie pomieszczenie na ciemnię - 20 mkw !!!
Trzeba jeszcze tylko umeblować i trochę hydrauliki.
Pozdrawiam
Darek
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Post autor: aka »

darekdp, czym przerywasz i w czym utrwalasz?
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Post autor: darekdp »

przerywam ilfostopem, utrwalacz Ilford rapid fixer
Pozdrawiam
Darek
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Post autor: aka »

Jeśli pyrocat hd to przerywanie wodą i utrwalanie alkalicznym np. MOERSCH ATS - biegli w sztuce tak zalecają. Tak robiłem i było ok. Oczywiście to nie musi być przyczyna rzeczonego zjawiska na Twoim Hp5 (nie wołałem Hp5). Swoją drogą gdzie można teraz kupić pyrocat hd? Wrocławska firma zmieniła stronę i już tam nie ma informacji o wywoływaczach.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Post autor: 4Rider »

Tetenal Superfix Plus też działa bezproblemowo z pyro-wywojkami. Używałem go z Pyrocat-HD, 510-pyro i PMK.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

HP5 po wywołaniu w Pyrocat hd ma "matową" stronę podłoża.

Post autor: darekdp »

Oczywiście przerywam wodą, źle napisałem wcześniej. Co do utrwalacza to powinien być "no hardened". Rapid fixer spełnia to wymaganie.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ