Pierwsze kroki z DD76

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Pierwsze kroki z DD76

Post autor: Imperitus »

Salve,
Już jakiś czas temu pisałem o próbach z wywoływaczem dwukąpielowym, pierwsza rolka trochę mnie zaskoczyła, negatyw wyszedł bardzo cienki, skan bez ingerencji w histogram wygląda jednak całkiem dobrze, na papierze na pewno będzie to wyglądało znacznie lepiej. Z tego co doczytałem na temat tego typu wywoływaczy, to przy bardzo obfitym naświetlaniu ograniczają one zaczernienie negatywu- dziwne, ale wszystko wskazuje że tak właśnie jest. Ogólna tonalność jest zupełnie niezła jak na mój gust. Ziarno jest bardzo drobne- znacznie drobniejsze niż w D76. Kilka klatek wygląda na lepiej naświetlone od reszty, jednak są to kadry z czasami naświetlania tak długimi że efekt Shwarzshilda mógł dać o sobie znać- wedle próbek z sieci niedoświetlone klatki wyglądają znacznie lepiej od tych prawidłowo naświetlonych. Muszę zrobić próbkę dla różnych czułości żeby się upewnić jak ten wywoływacz wpływa na czułość.
skan negatyw 2.jpg
skan pozytyw 2.jpg
Berta121.jpg
Klatki skanowane osobno mają znacznie lepszy kontrast
Klatki skanowane osobno mają znacznie lepszy kontrast
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pierwsze kroki z DD76

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 15 lut 2019, 15:01 Klatki skanowane osobno mają znacznie lepszy kontrast
Jasne że mają, przecież skaner uśrednia pomiar, gdy skanujesz cały pasek bierze pod uwagę wszystkie klatki razem i przerwy między nimi.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Pierwsze kroki z DD76

Post autor: technik219 »

Imperitus pisze: 15 lut 2019, 15:01 Z tego co doczytałem na temat tego typu wywoływaczy, to przy bardzo obfitym naświetlaniu ograniczają one zaczernienie negatywu- dziwne, ale wszystko wskazuje że tak właśnie jest.
Wcale nie dziwne ;-) Jak wiesz, ogólne działanie wywoływaczy dwukąpielowych polega na tym, że w pierwszym roztworze emulsja "nasiąka" reduktorem i innymi dodatkami, a w drugim roztworze jest aktywowana i dopiero wtedy rusza proces wywoływania, który trwa do chwili kiedy substancja aktywująca przestanie działać albo wyczerpie się reduktor. Jako że miejsca mocniej naświetlone "łapczywiej: zużywają reduktor podczas wywoływania to w tych miejscach szybciej przestaje działać. Dłużej działa w miejscach słabiej naświetlonych przez co taki wywoływacz ma działanie wybitnie wyrównujące. Ot i cała filozofia. DD-76 jest dosyć specyficznym wywoływaczem bo wywoływanie zachodzi już w pierwszym roztworze, w drugim jedynie przyspiesza dociągając ciemniejsze miejsca, bo światła i tak "ruszyły"w pierwszym.
Lux mea lex
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Pierwsze kroki z DD76

Post autor: darekdp »

Szczególnie polecają tego typu wywoływacze do zdjęć nocnych.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Pierwsze kroki z DD76

Post autor: Imperitus »

technik219,
Dzięki ;-)
Przy okazji, udało mi się rozwiązać problem niedowołania. W przepisie bromek i hydrochinon miały przypisane dwie wagi, mniejszą oryginalną i większą, nie byłem pewien po co. Doczytałem trochę i dowiedziałem się że receptury tego typu wywoływaczy zmieniono pod kątem cieńszych emulsji nowoczesnych negatywów które słabiej nasiąkają roztworem A, podwoiłem udział hydrochinonu i bromku potasu. Teraz negatywy wychodzą znacznie lepiej zaczernione.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ