Cofka w czasie

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: 4Rider »

pelovsky pisze: 15 lut 2019, 08:09 Pytanie było, jeśli dobrze zrozumiałem jego ducha, o to, jakich materiałów użyć, żeby przywołać ducha fotografii z lat 60-70. Nie wyobrażam sobie, żeby do uzyskania takiego efektu nie wziąć pod uwagę użycia Rodinalu (czy też jego pochodnych), który był powszechnie stosowany w tamtych czasach w naszym kręgu cywilizacyjnym. Moim zdaniem najlepszy efekt dla w/w założenia można uzyskać wykorzystując filmy technicznie "tradycyjne" dla tego okresu, z którymi utożsamiam np. Fomapana 100.
Dlatego z mojego punktu widzenia me wpisy jak najbardziej w temacie. Fomapan 100 z Rodinalem jest sugerowany kilkakrotnie.
Nie bronię żadnej tezy, może jedynie 'drogi środka' którą staram się wpleść w każdy wpis, a więc otwartość na dyskusję i brak siłowego przywiązania do własnego zdania. Gdy ktoś twierdzi że piszesz coś czego nie piszesz wypadałoby mu to wytłumaczyć i życzyć miłego dnia, co też w tym miejscu czynię :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Cofka w czasie

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 14 lut 2019, 19:56 Przy następnych zakupach pomyślę o Hydrofenie (W-17?) jeśli chodzi o 'cofkę w czasie' ;-)
Kup odczynniki do składania ID-68PQ a litr wyjdzie Ci po ok. 5-6 złotych. Ni i efekty o wiele lepsze. Poza tym będziesz miał czasy wywoływania wszystkich filmów, bo możesz spokojnie stosować czasy Microphenu. Jak spróbowałem ID-68 to żadnego Hydrofenu więcej nie tknę.
J.A. pisze: 14 lut 2019, 20:09 A największą jego wadą jest mit, że nadaje się do wszystkiego. Już samo to oznacza, że tak naprawdę do niczego.
No bez przesady ;-) To dobry wywoływacz do niektórych materiałów ale trzeba go dobrze poznać. Także pod kątem "matactw" w jego składzie, o czym wiesz dobrze.
Bardzo zbliżony do Rodinalu jest kodakowski HC-110. Też obrabia wszystko, jest równie trwały i wydajny. Podobno (nie używałem, ale się nim poważnie interesowałem i biłem się z myślami czy by nie zdradzić Rodinalu na jego rzecz) daje nieco wyższy kontrast w czym upodabnia się do D-76 i ziarno jest nieco brzydsze niż z Rodinalu. Trzeba przy zakupie uważać czy kupuje się wersję na rynek europejski, czy oryginalnego amerykana. Wersja europejska jest podobno chrzczona.
4Rider pisze: 14 lut 2019, 20:20 Niezmienność receptury od blisko 130 lat
Och, jak bardzo się mylisz...
4Rider pisze: 14 lut 2019, 20:20 W większych rozcieńczeniach znacząco zwiększa ostrość krawędziową
Jeśli mowa o ostrości krawędzi nic nie przebije FX-1 z jodkiem potasu. FX-1 jest the best.
4Rider pisze: 14 lut 2019, 20:20 Ziarno jest rzeczywiście ostre, nie rozlane
Jak wyżej.
4Rider pisze: 14 lut 2019, 23:25 paRodinal też niby trochę inny skład, a działa tak samo.
Jednak nie tak samo. Podobnie. Wiem, bo naciąłem się na cały litr tego specyfiku. Podczas pierwszego rozcieńczania zorientowałem się że coś jest nie tak. Od blisko 40 lat używam kolejnych wersji Rodinalu od ORWO R-09, poprzez Calbe R-09, Fpmadon R-09 i ostatnio Agfa (Lupus) Rodinal, nowy czeski i coś tam jeszcze w takich foliowych opakowaniach jak "czekotubki" i żaden z nich po rozcieńczeniu nie opalizował i nie wytracał się z niego kłaczkowaty osad jak z mydła w twardej wodzie. A ten wynalazek tak ma. Ciemnieje też inaczej niż Rodinal - staje się bardziej atramentowy podczas gdy Rodinal bardziej wpadał w brązy. Ale zawziąłem się, zapłaciłem i wykorzystam! Porozlewałem go do małych buteleczek pod zakrętkę, a buteleczki napoczęte zagazowuję. Od czterech lat wyciągam coraz to nową i na razie nie ma żadnych zmian koloru ani nie tworzy się osad.
Jednak to już ostatni Rodinal jaki kupiłem i schomikowałem. Jest przeznaczony tylko do jednego rodzaju negatywów (Rollei Retro 400S, Superpana i Maco TS Eagle), wyrobię te negatywy, Rodinal zostanie zużyty i koniec-schluss-ende-amen. Więcej już nie kupię niczego.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: 4Rider »

technik219 pisze: Kup odczynniki do składania ID-68PQ a litr wyjdzie Ci po ok. 5-6 złotych. Ni i efekty o wiele lepsze. Poza tym będziesz miał czasy wywoływania wszystkich filmów, bo możesz spokojnie stosować czasy Microphenu.
To może jakiś przepis i adres sklepu w sieci podasz? Może być na priv, jakby co...
Ach moim głównym negatywem jest (na ten rok przynajmniej) Fomapan 400-120 - 20 sztuk świeżego już mam w lodówce.
W małym pójdzie kolor raczej i stare BW mam do wyrobienia...
technik219 pisze: 15 lut 2019, 18:25 Jednak nie tak samo. Podobnie. Wiem, bo naciąłem się na cały litr tego specyfiku. Podczas pierwszego rozcieńczania zorientowałem się że coś jest nie tak
Miałem tego 2 setki od Jamalskiego z AT i powiem Ci że pracował identycznie jak ten co kupuję teraz R09 One Shot w buteleczkach 120 ml (wystarcza mi na 11 filmów 120 1+50), wygląda jak Agfowski, ale można na nim znaleźć info tylko że zrobiony w Germani..
Pewnie zależy kto składał ten paRodinal...ale ciemniejszy też chyba był na ile pamiętam...
r09.jpg
r09.jpg (25.93 KiB) Przejrzano 2830 razy
- ten kupuję, reklamują że oryginalna receptura AGFY

PMK bym chętnie kupił...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: rbit9n »

Ilford ID-68 na 1 litr

siarczyn sodu 85g
hydrochinon 5g
czteroboran sodu 7g
fenidon 0,13g
kwas borowy 2g
bromek potasu 1g

wszystko w klasie czystości cz. (czysty) kupisz na ale drogo.

"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Cofka w czasie

Post autor: aka »

4Rider pisze: 15 lut 2019, 19:42 PMK bym chętnie kupił...
proszę : https://www.fotonegatyw.com/pl/p/BERGGE ... rt-AB/1475
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 15 lut 2019, 20:33
4Rider pisze: 15 lut 2019, 19:42 PMK bym chętnie kupił...
proszę : https://www.fotonegatyw.com/pl/p/BERGGE ... rt-AB/1475
A dzięki, muszę pomyśleć, bo trochę duża to porcja, nie mówiąc już o blisko 50% marży.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 15 lut 2019, 20:28 Ilford ID-68 na 1 litr

siarczyn sodu 85g
hydrochinon 5g
czteroboran sodu 7g
fenidon 0,13g
kwas borowy 2g
bromek potasu 1g

wszystko w klasie czystości cz. (czysty) kupisz na ale drogo.
Dzięki Panie!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: rbit9n »

nie ma za co.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 15 lut 2019, 20:58nie ma za co.
Wszystko znalazłem 99-99,9% czystości w plastikowych flaszkach.
A jeszcze pytanko:
Mogę przygotować większą ilość tego proszku i go przechowywać, bo ciężko będzie mi odmierzyć 0,13g odczynnika? - no tak pewnie będzie problem z dobrym wymieszaniem, chyba nie da rady...
I czy tego fenidionu może być dziebko więcej?
Resztę odważę na elektronicznej, kuchennej, dokładność 1g.

czteroboran sodu to boraks [BORAKS DEKAHYDRAT ( DZIESIĘCIOWODNY )] ? - wychodzi że tak, ten sam wzór chemiczny.

Jaka jest trwałość roztworu?

PS: Na 11-12 litrów z przesyłką wyjdzie jakieś 80 zł, jakby kto pytał i część odczynników jeszcze zostanie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cofka w czasie

Post autor: J.A. »

M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Cofka w czasie

Post autor: Nomad »

4Rider pisze: 14 lut 2019, 22:11
Nomad pisze: 14 lut 2019, 21:44
J.A. pisze: 14 lut 2019, 21:25 Natomiast Wikipedia jest wątpliwym źródłem wiedzy.
Nie chce mi się sprawdzać, ale na Wiki pewnie do dziś wisi, że Zenit to tylko mały obrazek :evil:
Istnieje wersja branżowa (zenit 80 to salut-s):

http://camera-wiki.org/wiki/Salyut-S

Informacji trzeba umieć szukać, Zenit 80 to tylko nazwa, jak analogicznie Porst, Cosina, Revue - no jeden aparat pod wieloma nazwami, myślisz że każdy znajdziesz opisany? - W sumie tak jeśli poszukasz.
A może pójdziesz do biblioteki i poszukasz w papierowej, wątpię, a branżowe encyklopedie przestały być wydawane w Polsce na przełomie lat '70/'80 - patrz Latoś Henryk '1000 słów o fotografii' wydanie II 1979 w haśle Zenit: Zenit 80 odnośnik do Salut.
Dwa miesiące kopałem się z koniem żeby w ogólnej Wikipedii (polskiej) dodać dwa słowa o Saliucie w wersji eksportowej.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 15 lut 2019, 22:24 Kup se takie coś
https://allegro.pl/listing?string=Waga% ... e-1-3-0131
No ale 0,13g i tak na tym nie odważę.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cofka w czasie

Post autor: J.A. »

No jak nie, skoro większość ma dokładność 0,01g?
Ja używam jednej z tych na liście, kilku ciemniaków z Koreksu wiem na pewno, że też. I wszyscy są zadowoleni.
Ja używam konkretnie takiej. https://allegro.pl/oferta/waga-jubilers ... 7775996895

Jeżeli chodzi o proszki, to nigdy nie dzieł większego opakowania na mniejsze części. Zawsze należy rozpuścić całość, a dzielić roztwór.
Ja tak kiedyś w czasach komuny z oszczędności podzieliłem 2,5 litrowe opakowanie A-49. Jedna porcja dała mi zupełnie niedowołany negatyw.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 16 lut 2019, 09:31 No jak nie, skoro większość ma dokładność 0,01g?
Ja używam jednej z tych na liście, kilku ciemniaków z Koreksu wiem na pewno, że też. I wszyscy są zadowoleni.
Ja używam konkretnie takiej. https://allegro.pl/oferta/waga-jubilers ... 7775996895

Jeżeli chodzi o proszki, to nigdy nie dzieł większego opakowania na mniejsze części. Zawsze należy rozpuścić całość, a dzielić roztwór.
Ja tak kiedyś w czasach komuny z oszczędności podzieliłem 2,5 litrowe opakowanie A-49. Jedna porcja dała mi zupełnie niedowołany negatyw.
O ta waga się nada, tamte miały dokładność 0,1g - z rana nie dopatrzyłem tych 0,01 ;-)

Co do proszku to dzieliłem galonowy d-76, ale on jest wymieszany ten Kodakowski.
Fenal też dzieliłem, bo miałem 5-litrowe porcje - znajoma z apteki mi rozważyła :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Cofka w czasie

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 16 lut 2019, 10:13 O ta waga się nada, tamte miały dokładność 0,1g - z rana nie dopatrzyłem tych 0,01
. Mam taką wagę z dokładnością 0,01 i maksymalną naważką 200 g. To ważne: nie można przekraczać maksymalnej naważki bo można wagę zepsuć. Jak napisali 200 g. to max 200. Jak 100 to max 100. Też odważam 0,13 g. fenidonu bez problemu. Rozważone w domu odczynniki sprawdzałem potem na legalizowanej wadze jubilerskiej i odchyłki nie przekraczały 0,01 g, co jest do pominięcia. Fakt, sensor jest umieszczony centralnie pod szalką i żeby odchyłki były jak najmniejsze to tak maleńkie naważki trzeba odważać na papierku po środku szalki. Wskazania dla naważki umieszczonej gdzieś przy brzegu szalki są obarczone większym błędem. Ale czego wymagać od sprzętu za 15 złotych?
Zresztą dla roztworów do celów fotograficznych wystarczy dokładność 5%.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ