Agfa Copex oraz Kodak 2238

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: Imperitus »

apphex, jeżeli potrzebujesz koniecznie to polecam "Fotografię" Kurta Dietera Solfa. Ale w polskich opracowaniach mało jest informacji na temat wywoływaczy dwukąpielowych. U Solfa jest najwyżej kilkanaście zdań. Z resztą, to nie jest wcale takie skomplikowane. Szczerze to wszystkie potrzebne informacje mam z tej książki, trochę doczytałem w sieci a receptury kilku takich wywoływaczy znajdziesz tu, gdzieś w dziale o wywoływaczach jest do pobrania pdf z przepisami. Jeżeli będziesz miał jakieś problemy ze znalezieniem to wyślę Ci tego pdf-a na priv. Składać samodzielnie chemię umiesz jak mniemam? Czasami wywoływania się nie przejmuj, w przypadku DD76 moczy się negatyw po 3 minuty w każdej kąpieli, czułość i rodzaj negatywu jest bez znaczenia, podobnie temperatura. Pierwsza kąpiel zawiera reduktory (metol i hydrochinon), jednak ma stosunkowo niskie pH przez co w pierwszej kąpieli prawie nie zachodzi wywoływanie; druga kąpiel to z kolei tylko roztwór boraksu- zasadowy odczyn powoduje że reduktory którymi nasączona jest emulsja zaczynają działać. 3 minuty w każdej kąpieli po kolei- bez płukania pomiędzy nimi! Dalej przerywanie i utrwalanie tak jak zawsze robisz. Żadna filozofia jak dla mnie. Spróbuj- powodzenia :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: apphex »

Imperitus
Nie, nie umiem jeszcze składać. Ogólnie to ja w temacie siedzę ok 1,5 roku z czego od roku wywołuje sam - wcześniej C41 a od października? jakoś tak tylko BNW. Korzystałem z ogólnodostępnych komercyjnych materiałów - DDX, RapidFix etc jednak z racji tego, że mam techniczną głowę i lubię większość rzeczy rozkładać na czynniki pierwsze stwierdziłem, że pora przestać iść na łatwiznę i zacząć eksperymentować i kombinować.

Sporo czytam i przez to mam sporo pytań (ofc uważam, że na ma głupich pytań), na które nie(zawsze) znajduję odpowiedzi bo: z jednej strony ktoś mógł na to nie wpaść, a z drugiej dla kogoś kto siedzi w tym 20-30lat jest to tak oczywiste, że nawet o tym nie wspomina. Fascynuje mnie to jak piszecie tutaj o tym jak dana receptura wyglądała kiedyś.. co się zmieniło po latach etc (przykład Rodinala np) i niestety nie wszystko da się teraz znaleźć w nieszczęsnym internecie

Chcę spróbować FX37/39 bo wydaje mi się całkiem uniwersalny pod moje potrzeby i relatywnie prosty na początek jednocześnie czytając wyłapałem, że manipulując poszczególnymi składnikami i ich ilością można osiągać konkretne efekty.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: Imperitus »

apphex, nie masz się czym przejmować, ja też siedzę w tym dopiero ze dwa lata. A sam mam 19 ;-)
Jeżeli masz zacięcie to zrobisz to wszystko bez najmniejszych problemów. Kiedy istniały jeszcze Aparaty Tradycyjne to podejrzałem tam bardzo prawdziwy aforyzm:
"Fotografia jest jak seks- jeżeli nie ma uczucia, to nawet najlepsza technika nie pomoże" :lol:
Składanie chemii to żaden problem, a wychodzi nieporównywalnie taniej niż kupowanie gotowców. FX37 nie próbowałem, nie wypowiem się. Nie ma jedynej właściwej drogi, ryzykuj, popełniaj błędy i wyciągaj z nich wnioski. :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: shovax »

apphex pisze: 12 lut 2019, 11:42 Czy jest jakaś książka - najwygodniej po polsku, ale eng też jest ok - która traktuje o tych rzeczach, o których piszecie i która pozwoli mi się lepiej odnaleźć w tych starszych materiałach fotograficznych: filmy, chemia etc, Wywoływacze, emulsje rodzaje filmów, techniki wołania co z czym jak i po co. Bo wydaje mi się, ze wszystkie współczesne/dzisiejsze zagadnienia mam całkiem dobrze obcykane.

Jesteście bardzo pomocni, ale dobrze byłoby żebym posiadł jakąś wiedzę "starożytną", którą później przekuję na swoje własne potrzeby.
wlasnie dokonczylem "Materily fotograficzne czarno-biale" Mikolaja Ilinskiego, wyd.2, i jestem madrzejszy niz kiedykolwiek przedtem :). polecam, 500 stron od podszewki, pierwszych 200 stron to tylko i wylaczenie teoria powstawania obrazu srebrowego :)
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: bakulik »

4Rider pisze: 11 lut 2019, 17:06 Bo to do fotografowania się nie nadaje, tylko do eksperymentowania
Cytat z The Film Developing Cookbook Anchella i Troopa:
Użytkownicy filmów małoobrazkowych i zwojowych od dawna poszukiwali sposobów, by dorównać jakością zdjęć materiałom wielkoformatowym. Jednym z najlepszych pomysłów jest użycie filmów reprograficznych (dokumentowych). Ich emulsja charakteryzuje się niską czułością, wybitną ostrością, bardzo drobnym ziarnem oraz bardzo wysokim kontrastem. Jednakże przy użyciu specjalnych nisko kontrastowych wywoływaczy można uzyskać z nich negatywy o gradacji zbliżonej do normalnej, zachowując jednocześnie wyjątkowo drobne ziarno i wysoką ostrość. Dzięki temu mogą konkurować z filmami wielkoformatowymi, mimo że nie udaje się dorównać im w subtelności przejść tonalnych, które to sprawiają, że wielki format wciąż ma swoich zwolenników. Tak czy inaczej filmy dokumentalne pozwalają uzyskać niesamowite efekty na powiększeniach 20-krotnych lub nawet większych.
Filmy dokumentalne można z powodzeniem stosować do fotografowania obiektów o niskim kontraście. Natomiast w przypadku scen o kontraście normalnym (7 EV) lub wyższym nie udaje się uzyskać właściwego oddania świateł obrazu. Pomimo tego, przy użyciu właściwego wywoływacza, możliwym jest uzyskanie dobrego odwzorowania nawet 12-stopniowego zakresu kontrastu.
Polecanymi wywoływaczami do filmów dokumentowych są: XTOL w rozcieńczeniu 1:5, POTA (wraz z modyfikacjami) oraz Kodak Technidol-LC.
apphex pisze: 11 lut 2019, 16:14 Nie wiem czy będę cały czas korzystał z ID11. Mam ponad 20rolek więc będzie na czym testować. Sprawdzę 1+3 i wrzucę na jakieś 30min - zobaczymy co z tego wyjdzie.
W ww. książce piszą, że D-76 może być użyty w stężeniu podstawowym, ale czas wywoływania powinien wynosić poniżej minuty, z czym wiąże się ogromny spadek czułości. Dla XTOLa 1:5 sugerowany czas to 12,5 minuty w 21°C, w tym wypadku uzyskujemy wzrost czułości. Czasy dotyczą filmów typu Technical Pan czy Agfa Ortho 25, z innymi pewnie będzie podobnie.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: 4Rider »

bakulik pisze: 12 lut 2019, 21:11
Cytat z The Film Developing Cookbook Anchella i Troopa:
bla, bla, bla

Jakieś bzdury wypisują ci Anchell i Troop, dorównywać jakością LFowi przez perforowaną taśmę? A gdzie plastyka obrazu chociażby, ten oddech przestrzeni?
Ciekawe jacy to użytkownicy tak poszukiwali, skoro film 135 powstał dla swobody fotografowania - coś za coś... Jakieś tezy sobie goście układają i później filozofie dopisują, jako zapchaj-dziurę do książki, analogicznie jak muzycy na płytę, te książki to nie Biblia czytana przez Światków Jehowy tudzież Zielonoświątkowców, acz widzę że nie zawsze... Czytać trzeba umieć krytycznie, swój jakiś rozum mieć...
Przy użyciu takich filmów jedynie co przypomina LFa to konieczność użycia statywu gdy się chce użyć domkniętego obiektywu.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: bakulik »

4Rider pisze: 12 lut 2019, 21:25 dorównywać jakością LFowi przez perforowaną taśmę? A gdzie plastyka obrazu chociażby, ten oddech przestrzeni?
Trudno nie przyznać Tobie racji, jednakże powyższa książka, zarówno w cytowanym fragmencie, jak i w pozostałej treści nie wspomina nigdzie o plastyce, estetyce czy innych zagadnieniach artystycznych. Dotyczy wyłącznie techniki, a w szczególności filmów i wywoływaczy oraz sposobów obróbki tych pierwszych w tych drugich wraz z opisem możliwych do uzyskania efektów (co można wywnioskować z jej tytułu).
4Rider pisze: 12 lut 2019, 21:25 iekawe jacy to użytkownicy tak poszukiwali, skoro film 135 powstał dla swobody fotografowania - coś za coś...
Oczywiście, mały obrazek zaoferował większą swobodę i szybkość fotografowania kosztem utraty możliwości pracowania w ciemni nad każdym negatywem osobno oraz przy konieczności powiększania negatywów w celu uzyskania dających się oglądać obrazów. I tu wyszły kolejne problemy – z ziarnistością, ostrością, kontrastem… Powyższy cytat dotyczył próby poradzenia sobie właśnie z nimi, a nie dorównania wielkiemu formatowi przez mały obrazek w kwestiach estetycznych.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: Imperitus »

Wydaje mi się że w kwestii estetyki i doskonałości oczywistym jest że Wielkiemu Formatowi nie dorówna nic nigdy albo chociaż jeszcze nie za naszego życia. Jeśli kiedyś cyfra wyprzedzi Wielki Format to nie będę miał już po co żyć :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: apphex »

shovax
Już zamówiłemksiążkę. Wydanie z 1970 :) dzięki za tytuł
Imperitus pisze: 13 lut 2019, 09:46 Wydaje mi się że w kwestii estetyki i doskonałości oczywistym jest że Wielkiemu Formatowi nie dorówna nic nigdy albo chociaż jeszcze nie za naszego życia. Jeśli kiedyś cyfra wyprzedzi Wielki Format to nie będę miał już po co żyć :-P
może mityczne wygięte matryce będą skokiem w przód i mały obrazek zbliży się do wielkiego
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: Imperitus »

apphex, o żadnych wygiętych matrycach nie słyszałem, już teraz Phase One zrobił matrycę która ma 53.7×40.4mm- taka matryca ma 100 MP :shock: . Ale nadal nie może się równać nawet z 4x5 cala :mrgreen: , o większych formatach nie wspominając. Adox ma w sprzedaży negatyw CMS 20- z którego przy odpowiednim wywołaniu wyciąga się do 800 linii na milimetr. Jest on dostępny w 135, 120 i w arkuszach 4x5, o większych nie słyszałem. Przy tej rozdzielczości z małego obrazka da się wycisnąć odpowiednik z grubsza 500 megapikseli jeżeli moje szacunki są poprawne. Ten negatyw pod względem zdolności rozdzielczej jedną klatką 24x36 mm bije na głowę najbardziej zaawansowany technologicznie aparat cyfrowy świata :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: apphex »

Imperitus pisze: 13 lut 2019, 10:34 apphex, o żadnych wygiętych matrycach nie słyszałem
ciekawostka, chociaż żadna nowość
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetow ... e-na-rynek
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: bakulik »

Imperitus pisze: 13 lut 2019, 10:34 Adox ma w sprzedaży negatyw CMS 20- z którego przy odpowiednim wywołaniu wyciąga się do 800 linii na milimetr.
A czymże on jest, jeśli nie właśnie filmem dokumentalnym/mikrofilmem? :-) Nawet jest do niego specjalny wywoływacz, w typowych uzyskuje się zbyt wysokie kontrasty i brak szczegółów w cieniach. A wyniki po użyciu Adotechu są naprawdę wyjątkowe:

Obrazek

Pełny kadr: http://fotoimport.no/images/filmtest/he ... I-8min.jpg

Także nieźle wychodzi wywołany w Caffenolu: http://experimentelle-fotografie.blogsp ... 20-ii.html
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: Imperitus »

bakulik pisze: 13 lut 2019, 11:23 A czymże on jest, jeśli nie właśnie filmem dokumentalnym/mikrofilmem? :-)
Dokładnie o tym mówiłem, 4Ridera przekonałby pewnie w 4x5. Muszę go kiedyś wypróbować bo z pierwszych prób już wiem że powiększenia z niskoczułych negatywów to sama przyjemność. Pełna rozdzielczość nie jest mi potrzebna, więc pewnie wykąpię go w Rodinalu- przy okazji pewnie wyciągnie się ładniejszą tonalność niż z Adotechu.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 13 lut 2019, 12:39
Dokładnie o tym mówiłem, 4Ridera przekonałby pewnie w 4x5.
Mylisz się, wystarczy mi film 120, na LFa tymczasowo jestem zbyt oleniwiały, że się tak wyrażę...
Małego zostawiam raczej już pod kolor, choć trzeba jeszcze wypstrykać to co zostało w lodówce...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: bakulik »

Imperitus pisze: 13 lut 2019, 12:39 pewnie wykąpię go w Rodinalu- przy okazji pewnie wyciągnie się ładniejszą tonalność niż z Adotechu
Wygląda na to, że nie do końca tak jest.

Obrazek

https://www.rangefinderforum.com/forums ... p?t=121139

Ale poeksperymentować z rozcieńczeniami i czasami można.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
ODPOWIEDZ