Filtry kwadratowe i IR

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Czy korzysta ktoś tutaj z filtrów kwadratowych i/lub IR? (IR mogą być okrągłe) - mam kilka pytań.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: rbit9n »

kiedyś używałem cokin p007, prostokątny IR, ale przestałem, bo często miałem odbicia.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: 4Rider »

Używam żółtego i czerwonego Cokina na 55 i 62 mm gdyż nie mogłem znaleźć zwykłych takich filtrów. Nie narzekam. Używam holdera na jeden filtr.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Nomad »

Dawaj te pytania, podejrzewam że bardzo dużo ludzi korzystało.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Więc tak:

kwadraty:
1. posiadam obiektyw pod średni 50mm co przy 6x7 daje eq 25mm o średnicy filtra 95mm- czy filtr 100x100 będzie mi winietował?
2. gdzie dorwać kolorowe filtry? Wiem, ze Cokin miał coś takiego ale ciężko to dostać teraz - szukam czerwonego, pomarańczowego, zielonego i niebieskiego. Jest masa aukcji i ofert z plastikowymi filtrami po średnio 10zł sztuka. Domyślam się, że szkoda na to kasy
3. jak ma się używanie np 2-3 filtrów jednocześnie np filtr kolorowy + ND albo 2xND - nie chodzi mi tutaj o dokonywanie pomiarów światła etc tylko o samą jakość efektu końcowego: czy użycie 8x4ND da mi ten sam efekt bez strat co 1x8ND
4. Czy powinienem używać dodatkowo filtra UV?

IR
5. Czy filtra IR można używać ze zwykłym filmem BW i cieszyć się efektami tego filtra? Czy muszę mieć też do tego film IR.
6. Czy filtry o zmiennej "gęstości" (tak mogę to nazwać?) są warte uwagi? Jeśli nie to czym się sugerować przy wyborze filtra
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 09:55 przez apphex, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: 4Rider »

1. kup holder na jeden filtr, nie powinien winietować - nie winietował przy 21mm w małym obrazku
2. te plastikowe wcale nie są wcale takie złe jeśli chodzi filtry do BW
3. holder na 3 filtry przy tej ogniskowej będzie winietował, pomiar najlepiej przez TTL, a jeśli nie to trzeba będzie wyliczać
4. nie, bo i po co, jeśli masz kolorowy do BW założony?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: rbit9n »

ad 5.
musisz mieć film uczulony w bliskiej podczerwieni, czyli Rollei IR, lub Rollei Retro 80s i 400s, lub Ilford SFX, lub Fomapan 400 (bardzo słabe uczulenie). tak jak Rolleie można naswietlać przy pełnym słońcu f/16 i 1 sekunda, tak Fomapan wymaga f/16 i 45 sekund. Ilforda nie używałem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Nomad »

ad2 szukaj filtrów Lee
ad3 minimalizuj ilość filtrów, w miarę możliwości. Każda dodatkowa powierzchnia filtra zwłaszcza bez powłok, to utrata części światła i jakości.
ad4 Nie. UV ma znaczenie jeżeli fotografujesz bez innych filtrów, i tylko tam gdzie jest sporo UV. czyli morze, góry.
IR
ad5 tak jak rbit9n napisał. Polecam SFX. Ważna jest też pogoda.
ad6 daj linka do takowego filtra, nie wiem o co chodzi
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Mirosław »

apphex pisze: 08 lut 2019, 09:45 szukam czerwonego, pomarańczowego, zielonego i niebieskiego.
Szukaj na AliExpress
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Mirosław »

Mogą być w kompletach.
Załączniki
11.jpg
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Jakoś nie mam totalnie zaufania do tych tanich plastikowych filtrów - miałem kiedyś taki ND w ręku. Testowo zrobiłem zdjęcie i zostawiał zafarb. Myślicie, że te kolorowe z Ali będą działały tak jak powinny?

Ogólnie skłaniam się w kierunku szklanych filtrów Zomei albo Haida - Lee to nie jest moja półka cenowa bo jednak idę w kierunku ND1000 niż ND2 i to jest spora różnica cenowa.

Co do IR - to rozumiem, że muszę mieć i filtr i film IR jednocześnie - nie jedno albo drugie?
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Imperitus »

apphex pisze: 12 lut 2019, 11:49 Co do IR - to rozumiem, że muszę mieć i filtr i film IR jednocześnie - nie jedno albo drugie?
Jeżeli będziesz miał filtr IR i negatyw który nie jest uczulony na podczerwień to nie uzyskasz w ogóle obrazu. Jeżeli masz negatyw IR bez filtra to oprócz podczerwieni negatyw naświetli się też całą resztą spektrum- co daje namiastkę efektu ze starych negatywów ortochromatycznych. Kiedy masz i negatyw i filtr IR to rejestrujesz tylko podczerwień, w konkretnym zakresie rzecz jasna.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

I to jest odpowiedz, której potrzebowałem. Dzięki!! Teraz wiem już wszystko ;)
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: 4Rider »

apphex pisze: 12 lut 2019, 12:22 I to jest odpowiedz, której potrzebowałem. Dzięki!! Teraz wiem już wszystko ;)
Jeszcze nie wszystko:

expozycja dla IR :
dzień słoneczny f:16 1s
dzień średniopochmurny f:16 2s
dzień pochmurny F11 2s


Ale najlepiej IRenki wychodzą w w dni słoneczne, około południa.

Efekt powiedzmy half-IR uzyskasz na negatywie Rollei Superpan z ciemnoczerwonym filtrem - naświetlanie wg. wskazań światłomierza, jeśli nie TTL to trzeba uwzględnić krotność filtra (ciemnoczerwony krotność zwykle x8-10 = +3-3,5 EV - zamiast 200 ASA na światłomierzu ustaw 20-25 ASA).
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: jac123 »

A jaki masz problem z zastosowaniem filtrów 95 mm w tym obiektywie? Najczęściej są to filtry bdb jakości, no i można wkręcać jeden w drugi.
Współczesne filtry plastikowe, kwadratowe są często słabej jakości. Markowe np. Lee to dość droga impreza.
Jeśli chodzi o filtry o zmiennej "gęstości", to chyba masz na mysli filtry ND, a to nie są filtry IR.
ODPOWIEDZ