Agfa Copex oraz Kodak 2238

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: apphex »

Koledzy,

wpadło mi w ręce kilka sztuk negatywów Agfa Copex i Kodak 2238. Filmy mają z 19 lat spokojnie.
Czym to wołać żeby wyciągnąć z tych filmów to co mają sobą do zaoferowania?Ile wołać? Jak ewentualne forsowanie?



p.s
chyba pomyliłem dział - czy moderator mógłby go przenieść w odpowiednie miejsce?
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: shovax »

mam chyba z 300 sztuk Copex'a, tez tak z 20-25lat po gwarancji. Nie wywowylawalem go jeszcze, ale to film techniczny, podobnie jak TechPan (dostalem z Copex*em, wiec uzywano go pewnie do podobnych rzeczy). Prawdopodobnie wiec jest to bardzo kontrastowy film, zaczalbym z malo kontrastowym wywolywaczem, D-23, albo POTA. Czasy mozna znalezc na digitaltruth dla roznych wywolywaczy
https://www.digitaltruth.com/devchart.p ... mdc=Search
i conieco na angielskim forum
https://www.photrio.com/forum/threads/a ... 0s.163297/
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: apphex »

Pstryknąłem - wywołałem.
Niedziela była całkiem słoneczna więc zabrałem contaxa z kodakiem na spacer. Coś tam popstrykałem i wywołałem w ID-11. Świeciłem na EI50.

ID-11 1+1 ok 130ml. 15mi. turlane na płasko po stole

poniżej efekty prosto ze skanera bez zabawy w korekcje etc.
https://drive.google.com/open?id=1EAWmj ... I_BheUSNP4

Mocno kontrastowo. Pomiar automatyczny. Mi się bardzo podoba, chociaż w niektórych momentach jest trochę za ciemno. Myślicie, ze to kwestia ekspozycji czy niedowołania?
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: 4Rider »

apphex pisze: 11 lut 2019, 11:49 to kwestia ekspozycji czy niedowołania?
Albo jednego, albo drugiego, na jedno wychodzi przecież. Albo wydłuż czas naświetlania, albo wołania, proste.
Jak dla mnie takie negatywy to dobre dla dzieci do zabawy, jak byłem mały to się nimi bawiłem, teraz się wstydzę :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: shovax »

apphex pisze: 11 lut 2019, 11:49
ID-11 1+1 ok 130ml. 15mi. turlane na płasko po stole
to kwestia ekspozycji czy niedowołania?
pisalem, ze to bardzo kontrastowy negatyw sam w sobie. bardziej rozciencz wywolywacz, 1+3, jesli nie chcesz uzywac innego, i przedluz czas. bedzie lepiej. bez prob ciezko stwierdzic o ile przedluzyc....
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: apphex »

shovax pisze: 11 lut 2019, 14:04
apphex pisze: 11 lut 2019, 11:49
ID-11 1+1 ok 130ml. 15mi. turlane na płasko po stole
to kwestia ekspozycji czy niedowołania?
pisalem, ze to bardzo kontrastowy negatyw sam w sobie. bardziej rozciencz wywolywacz, 1+3, jesli nie chcesz uzywac innego, i przedluz czas. bedzie lepiej. bez prob ciezko stwierdzic o ile przedluzyc....
tak, wiem, że jest kontrastowy nie sądziłem, że aż tak jednak bardzo bardzo mi się to podoba. Widziałem też sample z HC-110 więc wiedziałem mniej więcej jak to wygląda..

Nie wiem czy będę cały czas korzystał z ID11. Mam ponad 20rolek więc będzie na czym testować. Sprawdzę 1+3 i wrzucę na jakieś 30min - zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jak zrobię Agfę i kolejnego Kodaka to podzielę się efektami.
4Rider pisze: 11 lut 2019, 12:32 Albo jednego, albo drugiego, na jedno wychodzi przecież. Albo wydłuż czas naświetlania, albo wołania, proste.
Jak dla mnie takie negatywy to dobre dla dzieci do zabawy, jak byłem mały to się nimi bawiłem, teraz się wstydzę :-P
Czemu dla dzieci?
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: 4Rider »

apphex pisze: 11 lut 2019, 16:14
Czemu dla dzieci?
Bo to do fotografowania się nie nadaje, tylko do eksperymentowania, a wiadomo dzieci wiodą w tym prym, ja na przykład kiedyś odwinąłem się z pieluchy i wysmarowałem obraz na ścianie, podobne efekty da Ci ten film ;-)

PS: ale amatorzy znajdą się i na dzieła "Czarny kwadrat na białym tle" (później domalował część negatywną :lol: ) i tym podobne - filozofie dopisz i już :-D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: technik219 »

Nie rozumiem czemu uparłeś się na D-76? Ten wywoływacz, nawet w rozcieńczeniu 1:10 nie zdejmie Ci tego kontrastu. Ja bym zaczął od Rodinalu (lub R-09) w rozcieńczeniu 1:50 i w razie czego rozcieńczał dalej: 1:100 lub 1:150. HC-110 da wyższy kontrast niż Rodinal, bo z zasady jest ciut bardziej kontrastowy, więc w rozcieńczeniach też będzie (niewiele, ale jednak).
Nie używałem POTA, chociaż miałem kiedyś taki zamiar żeby złożyć, ale myślę, że dałby radę. Chociaż z drugiej strony... miałem kiedyś błonę arkuszową graficzną, której kontrastu nic nie było w stanie zmniejszyć. Nawet wywoływacz oparty na TSS.
D-76 to w tym przypadku pomyłka.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: apphex »

Użyłem D76 bo akurat taki miałem pod ręką - aż tyle i tylko tyle :) Wcześniej korzystałem z DDXa i byłem do niego przyzwyczajony bo robiłem na Deltach i HP/FP od Ilforda. Chciałbym trochę poeksperymentować i myślę nad "złożeniem" FX37.

I tak jak już wspomniałem - mi ten kontrast się podoba - może jest ciut za mocny ale idealnie wpisuje się w mój gust. Oczywiście sprawdzę z Rodinalem z czystej ciekawości i dla doświadczenia. Kto wie, może wynik zaskoczy mnie pozytywnie
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: shovax »

4Rider pisze: 11 lut 2019, 17:06
apphex pisze: 11 lut 2019, 16:14
Czemu dla dzieci?
Bo to do fotografowania się nie nadaje, tylko do eksperymentowania
jak slysze, ze w fotografii cos sie do czegos "nie nadaje" to mnie krew zalewa. fotografia to sztuka, a sztuka polega na tworzeniu.
dopoki tworcy to pasuje - wszystkie chwyty dozwolone, wara od niego.
robiles na tym copexie np. slajdy? ;)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: 4Rider »

He, he, jakbym miał 2 kilometry to nakręciłbym film noir z muzyką Diary Of Dreams i starej Anathemy, byłaby sztuka że hej...
Wszystko było, wszystko robiłem, dziwię się tylko że ludzi krew zalewa, gdy słyszą odmienne zdanie, znaczy się nie dziwi, nic nie dziwi...
Myślisz że mówię coś nie mając dowodów empirycznych, że tak z palca mi się wydaje, że się nie nadaje...?
Kwiaty umarły, zima nie chce odejść, świat nie jest czarno-biały, jest szary, co ma robić sztuka, interpretować, klasyczna dokumentować a raczej utrwalać realizm magiczny (nie tworzyć, on jest, wyłuskiwać go - dlatego się mówi 'mieć oko'), serce rwać z powodu banalnych piosenek? Wszyscy wiedzą wszyscy się mylą... Mały obrazek i tak jest płaski, chcesz go spłaszczać jeszcze bardziej, malować światłem w 3 kolorach? To już było i okazało się błędną drogą, do jeżdżenia po ulicach Syrenka czy Trabant już się nie nadaje, jak i filmy typu technicznego nie nadają się do fotografii, chyba że starych maszynopisów...
Zauważ że świat ma różne odcienie szarości i tylko w lesie jest zielony, żółty, brązowy i niebieski - chcesz pisać do dziadostwa filozofię pisz, pisało już wielu, paru mieli klakierów, minęło nikt tego nie ceni, dawno nikt nie ceni czarnych kwadratów na białym tle, nawet snobizm umarł...
Sztuka nie polega na tworzeniu już od dawna, jest odtwórcza, polega na umiejętnej wymianie didaskali i dialogów, jest jak puzzle, a jak mówią: "z gówna bata nie ukręcisz"...
Też kiedyś biłem pianę jak Ty, życie weryfikuje wszystko, a na końcu i tak będziesz umierał samotnie, to indywidualna sprawa każdego z nas - ostatnio usłyszałem od przyjaciółki - i wszystko co powiedziałeś, co zrobiłeś w jednej chwili przestanie mieć znaczenie i pomyśl - chciałbyś po sobie zostawić obrazki z Copexa - odtwórcze tak do bólu jak szajs Andy'ego Warhol'a...

https://www.youtube.com/watch?v=ryWpwVA ... gDbccrZvBU
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: Imperitus »

apphex,
Powinieneś spróbować wykąpać je w jakimś wywoływaczy dwukąpielowym, nie mówię tu o Diafine bo jest drogi jakby był co najmniej na chlorku złota ;-) . Nabełtałem wczoraj dwukąpielowy wariant D76, parametry z tablic są bardzo obiecujące. Niedługo mam nadzieję zamieścić wyniki testów. Polecam, poczytaj trochę o nich, na Korexie jest dostępny ogromny pdf z recepturami- w tym kilka przepisów na wywoływacze dwukąpielowe. Są bardzo wyrównawcze, działają stabilnie w zakresie 20°-30°C, dają bardzo powtarzalne wyniki. Przede wszystkim jednak wyraźnie wydłużają użyteczny odcinek krzywej. Naprawdę powinieneś spróbować, z tych negatywów można wyciągnąć całkiem sporo półtonów jeśli je odpowiednio wywołać.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: mrek »

Imperitus pisze: 12 lut 2019, 09:25 apphex,
Powinieneś spróbować wykąpać je w jakimś wywoływaczy dwukąpielowym, nie mówię tu o Diafine bo jest drogi jakby był co najmniej na chlorku złota ;-) .
Raz zaszalałem i mam butle dwie Diafine. Moczyłem w nim błony RTG - efekt zadowalający.
Diafine można złożyć samemu, ale ja nie umiem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: Imperitus »

mrek pisze: 12 lut 2019, 09:37 Raz zaszalałem i mam butle dwie Diafine. Moczyłem w nim błony RTG - efekt zadowalający.
Diafine można złożyć samemu, ale ja nie umiem.
Jest bardzo wiele wariantów tego typu wywojek, wątpię żeby oryginalny przepis na Diafine był dostępny- na pewno jest pilnie strzeżony. Są jednak receptury Diafine sprzed czasów kiedy Photograpfer's Formulary zaczęło go konfekcjonować ;-) .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Agfa Copex oraz Kodak 2238

Post autor: apphex »

Czy jest jakaś książka - najwygodniej po polsku, ale eng też jest ok - która traktuje o tych rzeczach, o których piszecie i która pozwoli mi się lepiej odnaleźć w tych starszych materiałach fotograficznych: filmy, chemia etc, Wywoływacze, emulsje rodzaje filmów, techniki wołania co z czym jak i po co. Bo wydaje mi się, ze wszystkie współczesne/dzisiejsze zagadnienia mam całkiem dobrze obcykane.

Jesteście bardzo pomocni, ale dobrze byłoby żebym posiadł jakąś wiedzę "starożytną", którą później przekuję na swoje własne potrzeby.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
ODPOWIEDZ