Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: mrek »

bartwin pisze: 05 lut 2019, 14:41
4Rider pisze: 04 lut 2019, 13:53 Filtry można zakładać na obiektyw jak w aparacie, trzeba sobie tylko dostosować...
To jest bardzo dobry pomysł. Dodatkowo w tym powiększalniku jest mocowanie na filtr czerwony i w tym samym miejscu można dorobić kieszonkę na inne filtry. Problem łatwy do rozwiązania. Wystarczy filtr czerwony zamienić na płytkę z pleksi z otworem i na tej płytce kłaść odpowiednie filtry. Światło przelatywać będzie przez filtr i otwór w pleksi.
Filtry się porysują wcześniej czy później. Lepiej aby uchwyt był wielkości filtra. Poza tym filtry podobiektywowe powinny być w jak najlepszym stanie bo wszystko to co na nich (rysy, kurz, plamy) będziesz wpływać negatywnie na obraz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: 4Rider »

bartwin pisze: 05 lut 2019, 14:41
4Rider pisze: 04 lut 2019, 13:53 Filtry można zakładać na obiektyw jak w aparacie, trzeba sobie tylko dostosować...
To jest bardzo dobry pomysł. Dodatkowo w tym powiększalniku jest mocowanie na filtr czerwony i w tym samym miejscu można dorobić kieszonkę na inne filtry. Problem łatwy do rozwiązania. Wystarczy filtr czerwony zamienić na płytkę z pleksi z otworem i na tej płytce kłaść odpowiednie filtry. Światło przelatywać będzie przez filtr i otwór w pleksi.
Lepiej jak te filtry wytniesz z żelatynowych/plastikowych powiększalnikowych i zamocujesz na oprawce montowanej bezpośrednio na obiektyw, tak mi się wydaje, proponowane przez Ciebie rozwiązanie może zniekształcić obraz, ale nie na pewno, po prostu na takie rozwiązanie nie wpadłem i nie sprawdziłem empirycznie...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: mrek »

Nie wiem co Brytyjczyk rozumie pod pojęciem "stan rozsądny" ale cena na pewno rozsądna.
https://www.ebay.pl/itm/Ilford-below-th ... :rk:6:pf:0
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
bartwin
-#
Posty: 21
Rejestracja: 01 lut 2019, 09:33

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: bartwin »

Makabrycznie drogie te filtry, nowe to jakiś koszmar, te używane też drogie... ale tańsze niż nowe :) Kupiłem... teraz muszę poczytać co i jak :-) Dziękuje za kolejną radę!
Z powiększalnikiem dostałem obiektyw 80 mm, wiec na początek tylko małe powiększenia... pewnie kiedyś trzeba będzie dokupić 55 mm.
bartwin
-#
Posty: 21
Rejestracja: 01 lut 2019, 09:33

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: bartwin »

Wczoraj zaciemniałem drzwi. Czarna folia, gruba, dwie warstwy sklejone ze sobą taśmą dwustronną, będzie montowana na rzepach. Dodatkowo robię dwie warstwy tego zabezpieczenia: jedna na futrynie, druga na samych drzwiach. Powinno być szczelnie. Zestaw łatwo demontowalny. Jedyny minus jest taki, że grupa folia śmierdzi... I zdjęcia są do góry nogami, za co przepraszam :-)
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 11:49 przez bartwin, łącznie zmieniany 1 raz.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Nomad »

Piszesz się na ten papier?
Mam jeszcze na zbyciu kilka kuwet.
bartwin
-#
Posty: 21
Rejestracja: 01 lut 2019, 09:33

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: bartwin »

Jaki to dokładnie papier? Jakie formaty itp? Cena?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Nomad »

Ilford XpressRC Multigrade, 100 szt pearl, nie otwierana paczka. Kuwety 13x18 używki, 4 szt.Cena, bo ja wiem? 25 zł całość?
bartwin
-#
Posty: 21
Rejestracja: 01 lut 2019, 09:33

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: bartwin »

Muszę się pochwalić! Powiększalnik świetny (jeszcze raz dziękuję Wam za rady). Wszystko działa jak powinno, wczoraj wyprodukowałem kilkadziesiąt odbitek. Bez filtrów, bez zegara ciemniowego. Naświetlałem na oko, przysłona 16 i czas od 8 do 11 sekund licząc sobie sekundy pod nosem. W zależności od fotografii. Wywoływania odbitek też na oko 60 sekund. Efekty rewelacyjne - odbitki lepsze niż te z laba.
A będzie tylko lepiej, bo filtry i zegar do mnie idą :-)
Pozdrawiam
Załączniki
IMG_2182.JPG
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: skpt »

Kilkadziesiąt :shock: Fajno, że cieszy :-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: powalos »

No to wielkie gratulacje. Sam pamiętam wielką radość po zrobieniu pierwszych odbitek w początku lat 70. ubiegłego wieku. To była po prostu magia ! :-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: 4Rider »

bartwin pisze: 08 lut 2019, 11:49 Bez filtrów, bez zegara ciemniowego. Naświetlałem na oko, przysłona 16 i czas od 8 do 11 sekund licząc sobie sekundy pod nosem. W zależności od fotografii. Wywoływania odbitek też na oko 60 sekund.
Dla małych odbitek (do 18x24) to najlepszy znany mi sposób, te filtry, zegary to dopiero lata '90 w naszym kraju...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Nomad »

4Rider pisze: 08 lut 2019, 14:05 zegary to dopiero lata '90 w naszym kraju...
W szkole pracowałem na K19, mój pierwszy zegar to Vipo-Combi, a to była połowa lat osiemdziesiątych.
bartwin
-#
Posty: 21
Rejestracja: 01 lut 2019, 09:33

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: bartwin »

Kupiłem właśnie K19s :-) Dobry wybór?
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: pelovsky »

Ja mam i sobie chwalę. Mógłby oczywiście być trochę inaczej skonstruowany, ale zdecydowanie daje radę.
ODPOWIEDZ