tmax 400 120 plamy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: skpt »

Proszę bardzo:
Obrazek
Wołane było d-76 1+1 w 17.5C przez 11 minut z fikołkami co minutę. Te dwie sąsiednie klatki są dramatycznie niedoświetlone.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

tmax 400 120 plamy

Post autor: powalos »

Dziwne jest to, że nie ma tego na emulsji pomiędzy klatkami, a pojawia się tam gdzie emulsja "złapała" najwięcej światła. Wygląda to tak jakby coś spływało po filmie w czasie suszenia. Te smugi są od strony emulsji ?
Fan Pentax'a.
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: skpt »

Ani gołym okiem, ani lupką 20x nie widzę zacieków. Ani w powierzchni kadru, ani poza kadrem. Trzymając negatyw pod ostrym kątem względem źródła światła mam po obu stronach jednolicie odbijającą światło powierzchnię. Zupełnie inaczej niż przy zaciekach. Końcowa kąpiel była w 2ml mirasolu rozpuszczonych w 600ml wody destylowanej (nie demineralizowanej, tylko destylowanej laboratoryjnej). Dodatkowo porcję chemii przygotowałem na 2 wołania. To drugie (tmax 400) zrobione z drugiej połówki roztworów przeszło bez problemu - nie wytworzyło takich efektów.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

tmax 400 120 plamy

Post autor: powalos »

skpt, takie naiwne pytanie: a nie ściągałeś czymś wody z negatywu, po rozwieszeniu do suszenia ?
Fan Pentax'a.
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: skpt »

Nie ma naiwnych pytań, tym bardziej, że ja szczypiorek jestem ciągle :) Nie ściągałem. Film moczył się w mirasolu na szpuli, potem go z niej zdjąłem i wrzuciłem do tej samej kąpieli, rozwinąłem wprost z wody do wieszania, nie otrzepując. Dla 120tek nie miałem nigdy problemu z zaciekami, a przy maluchu i tak wolę walczyć z zaciekiem po stronie podłoża (dobra szmatka + film cleaner) niż z drobinkami naskórka przylepionymi do filmu przy ściąganiu wody, które mi przy dużych powiększeniach fundują godziny z pędzelkiem potem. Po stronie emulsji nigdy mi się na żadnym filmie zacieki nie zdarzyły. W wolnej chwili rozmrożę jeszcze jedną rolkę tego filmu z tej samej dostawy i zobaczę czy jest to samo. Przy okazji bardzo dziękuję za pracę detektywistyczną, którą wykonujecie.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

tmax 400 120 plamy

Post autor: LD »

skpt pisze: 07 lut 2019, 21:28 Ani gołym okiem, ani lupką 20x nie widzę zacieków. Ani w powierzchni kadru, ani poza kadrem. Trzymając negatyw pod ostrym kątem względem źródła światła mam po obu stronach jednolicie odbijającą światło powierzchnię. Zupełnie inaczej niż przy zaciekach. Końcowa kąpiel była w 2ml mirasolu rozpuszczonych w 600ml wody destylowanej (nie demineralizowanej, tylko destylowanej laboratoryjnej). Dodatkowo porcję chemii przygotowałem na 2 wołania. To drugie (tmax 400) zrobione z drugiej połówki roztworów przeszło bez problemu - nie wytworzyło takich efektów.
Nawet przepis "fabryczny" podaje rozcieńczenie 1+400 czyli powinno być 1,5ml jako środek zwilżający, nie zawsze więcej znaczy lepiej. Pisałem już o tym, spróbuj dać parę kropli Mirasolu na te 600ml wody destylowanej.Ja stosuję dosłownie parę kropli na koreks 250ml.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: 4Rider »

Ja stosuję Mirasol w stosunku 1+200 ze względu na twardą wodę. Zacieków to ja od lat nie widziałem.

PS: Te zacieki mz zbyt regularne by mogły być od wody, wygląda raczej na uszkodzenie emulsji, nie znane mi...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: skpt »

LD dziękuję za radę. Uważasz, że 2ml mirasolu w 0,6 litra mogło spowodować efekt jak na załączonych obrazkach? Jeszcze raz podkreślę - na filmie m.z. nie widać zacieków, różnica jest raczej w intensywności wywołania. Gdybym miał obstawiać w ciemno, to postawiłbym na farbę którą pokryty był papier w negatywie (nieobojętną chemicznie) i być może temperaturę (u kuriera mogło się to zapiec ślicznie razem).
EDYTA: Jeszcze jedna kwestia. Te linii na filmie, na całej długości nie meandrują. U mnie film w trakcie schnięcia się zupełnie nie liniowo wygina. Nie widziałem jeszcze takich zacieków, które byłyby równoległe z kierunkiem filmu na całej długości. Te smugi się zwyczajnie z grawitacją nie zgadzają.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: 4Rider »

skpt pisze: 08 lut 2019, 09:37 LD dziękuję za radę. Uważasz, że 2ml mirasolu w 0,6 litra mogło spowodować efekt jak na załączonych obrazkach?
Moim zdaniem to teoria wyssana z palca. Patrz wyżej. kiedyś przez przypadek dałem 10 ml Mirasolu do 500 ml D-76, po czym i tak w nim końcowo płukałem, filmy były bez zarzutu, co zresztą można zobaczyć.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

tmax 400 120 plamy

Post autor: mrek »

No właśnie. Czy ktoś z was odmierza 2 ml?
Ja od lat wielu nakłuwam folię na Mirasolu igłą i ściskając butelkę ciurkam do koreksu ok 1,5 sek. cieniutką stróżką. Do kuwety dłużej.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: 4Rider »

mrek pisze: 08 lut 2019, 10:12 No właśnie. Czy ktoś z was odmierza 2 ml?
Ja od lat wielu nakłuwam folię na Mirasolu igłą i ściskając butelkę ciurkam do koreksu ok 1,5 sek. cieniutką stróżką. Do kuwety dłużej.
Odmierzam jak wszystko strzykawką, mam różne pojemności od 5 do 100 ml.
2 ml to by było na 800 ml wg przepisu, Krokusa Tanka wciąż używasz? ;-)
No ale dajesz kolejny przykład że przy zwilżaczu precyzja nie ma kompletnie znaczenia, pod czym się podpisuję.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 11:15 przez 4Rider, łącznie zmieniany 2 razy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: wosk »

skpt pisze: 08 lut 2019, 09:37 Nie widziałem jeszcze takich zacieków, które byłyby równoległe z kierunkiem filmu na całej długości.
Ja też nie, Piotr - miałeś pecha, to najprawdopodobniej wada emulsji lub wynik jej interakcji z papierem ochronnym. Podobnie (choć nie tak samo) jak z tą nieszczęsną partią Trixa kiedyś. Jeśli masz jeszcze jakieś rolki tego samego pochodzenia - przestrzel jedną na coś mało ważnego, wywołaj w świeżej chemii i zobacz co się objawi. Mirasol zostawiłbym w spokoju, to nie ten typ "zacieku" ;-)
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

tmax 400 120 plamy

Post autor: skpt »

wosk pisze: 08 lut 2019, 11:13miałeś pecha
Wrrr. Grrr. A poważniej, to dziękuję. :-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

tmax 400 120 plamy

Post autor: mrek »

wosk pisze: 08 lut 2019, 11:13 Ja też nie, Piotr - miałeś pecha, to najprawdopodobniej wada emulsji lub wynik jej interakcji z papierem ochronnym. Podobnie (choć nie tak samo) jak z tą nieszczęsną partią Trixa kiedyś.
Wtedy wymieniali filmy z tej partii. Jeśli stwierdzisz to samo na innym filmie nie wrzucaj pudełka
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

tmax 400 120 plamy

Post autor: J.A. »

Patrzę na te kreski i z podziwu wyjść nie mogę.
Może migawka „pstryka”?
Zwróćcie uwagę, że siła tego efektu zależy od ilości światła. Im wyższe światła tym efekt mocniejszy, by w cieniach go prawie nie było. A w przerwach między klatkami nie ma wcale.
Nie znam problemu chemicznego, który by omijał przerwy między klatkami. Nawet popękanie emulsji nie wchodzi w grę, bo efekt jest wzdłuż filmu a nie w poprzek i gdyby to zamarznięta emulsja pękała, pękała by też w przerwach. Zacieki nie omijają przerw.
Ja obstawiam im więcej patrzę na ten negatyw, problem z aparatem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ