Cofka w czasie

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Cofka w czasie

Post autor: teh_R. »

Będę miał okazję cofnąć się w czasie do lat 60 - 70. No i tak pomyślałem że warto byłoby zrobić parę zdjęć, ale potrzebuję pomocy w doborze materiałów. Założenie mam takie, że fajnie byłoby wykorzystać materiał zbliżony charakterystyką do ówczesnych. W grę wchodzi tylko film 35 mm, wywoływać będę w DD-X albo w D-76, ewentualnie. Dotychczas miałem styczność z Fomą 400, Ilfordami Pan 400, Pan 100 i XP2.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: 4Rider »

Jak się cofniesz, po prostu kup ówczesny materiał, chyba będzie tak najlepiej. Ówczesnej kaski nie zapomnij.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Cofka w czasie

Post autor: Nomad »

Realia PRL?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Cofka w czasie

Post autor: technik219 »

DDX nie było wtedy. D-76, chociaż obecny w bazie przepisów FOTON-u, nie był dostępny w sklepach do końca PRL-u. Materiały... Foma 100/400 są podobne do ówczesnych, jednak tożsame z nimi wyszły z produkcji jakieś trzy lata temu. Chodzi o ADOX/EFKE z linii KB/KR. Papiery też już nie te same.
Obawiam się, że podróże w czasie nie są (jeszcze) możliwe. ;-)
Lux mea lex
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Cofka w czasie

Post autor: teh_R. »

Realia PRL, chociaż mój wątły stan wiedzy o tym okresie mówi mi, że trzeba byłoby szukać porównania do produkcji niemieckich. Może być też kapitalistyczny Zachód tego okresu.
Technik219, dzięki.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Cofka w czasie

Post autor: mrek »

teh_R. pisze: 07 lut 2019, 22:38...trzeba byłoby szukać porównania do produkcji niemieckich. Może być też kapitalistyczny Zachód tego okresu.
No ale to tylko pod warunkiem, że ktoś w tamtych czasach nie miał bana na paszport ;) oraz miał "sałatę". Albo miał rodzinę na zachodzie i prywatnie sprowadzał materiały.
Chcesz zasymulować życie kogoś z tamtejszego szczytu łańcucha pokarmowego czy trud ludu pracującego miast i wsi. Lud ten polował po sklepach Optyka na moment kiedy "towar rzucili". Zawodowcy i artyści mieli materiały z rozdzielnika.
Osobiście miałem siostrę we Włoszech i od niej czasami Ilfordy, Kodaki z wywołaniem i odbitkami jeśli nie były to slajdy. Ale i tak niezawodowo używałem polskich materiałów i ORWO upolowanych w moim mieście.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Cofka w czasie

Post autor: Miburo »

Jakiegobyś analogowego materiału nie użył, to zawsze będzie to cofka do poprzedniej epoki:-) możesz na ebayu poszukać materiałów Agfa Gevaert, papierów I Rodinala. Rodinala możesz użyc nowego, nawet r09 fomy, bo to jest I tak jedna I ta sama receptura od przed wojny. Także bedzie jeszcze większa cofka;-) powodzenia!
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Cofka w czasie

Post autor: Nomad »

Proponowałbym D-76 i coś z Rolleiów, np 80S. D76 pracuje podobnie, choć nie identycznie jak popularny w owym czasie Hydrofen, Rollei też powinien przypominać to co ówczas było dostępne.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Cofka w czasie

Post autor: bakulik »

Tri-X i D-76 też będą z epoki. ;-)

Można jeszcze znaleźć materiały Orwo, Foto, Efke, Forte z tamtych czasów. Jeśli masz czas, to możesz przeprowadzić test czułości i zrobić zdjęcia na oryginałach z dawnych lat.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Cofka w czasie

Post autor: Nomad »

Ale Tri-X w naszych ówczesnych realiach to był biały kruk o złotych pazurach. Nie wiem czy w Pewexie był dostępny, w Foto-Optyce tylko HL (niezły) i NP27(fatalny)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Cofka w czasie

Post autor: mrek »

Nomad pisze: 08 lut 2019, 16:13 Ale Tri-X w naszych ówczesnych realiach to był biały kruk o złotych pazurach. Nie wiem czy w Pewexie był dostępny, w Foto-Optyce tylko HL (niezły) i NP27(fatalny)
W Pewexie chyba nie było filmów cz-b
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Cofka w czasie

Post autor: Nomad »

mrek pisze: 08 lut 2019, 16:31
Nomad pisze: 08 lut 2019, 16:13 Ale Tri-X w naszych ówczesnych realiach to był biały kruk o złotych pazurach. Nie wiem czy w Pewexie był dostępny, w Foto-Optyce tylko HL (niezły) i NP27(fatalny)
W Pewexie chyba nie było filmów cz-b
Tego zwyczajnie nie wiem.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Cofka w czasie

Post autor: Imperitus »

teh_R.,
Spróbuj Rolleia Ortho 25, ja byłem nim zachwycony. W Rodinalu 1+50 wychodzi miodzio. Obejrzyj efekty w wątku Objawienie. Negatyw ortochromatyczny, dość wolny, ale za to ziarno właściwie na nim nie istnieje. Jeżeli potrzebujesz czegoś szybkiego to polecam Rollei Superpan- 200 iso zamiast 25 ;-) . Miałem go niedawno w średniaku na plenerze- też puściłem w Rodinalu 1+50, kontrast idealny; kopiowane na filtrze 3 bez żadnych problemów.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Cofka w czasie

Post autor: pelovsky »

no żeby te oba negatywy były podobne do powszechnych materiałów z lat 60/70 to nie powiem :)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Cofka w czasie

Post autor: Imperitus »

pelovsky pisze: 12 lut 2019, 13:22 no żeby te oba negatywy były podobne do powszechnych materiałów z lat 60/70 to nie powiem :)
Lepszy rydz niż nic. :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ