Profilaktyczne łatanie migawki

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Profilaktyczne łatanie migawki

Post autor: Imperitus »

Salve,
Zdaję sobie sprawę że podobne tematy wielokrotnie już przewijały się na forum ale na pewno nigdy dokładnie takie jak ten. Otóż z ciekawości poświeciłem ostatnio latarką na kurtynę migawki mojej Exakty i pokazało się kilkanaście dziurek. Nie miałem problemów ze śladami na negatywie bo po zrobieniu zdjęcia lustro z powrotem zakrywa kurtynę. Pytanie czy jest jakiś sposób żeby czysto zapobiegawczo połatać te dziurki, może silikonem z sądzą? Elektryczna taśma w płynie odpada. Kiedyś udało mi się w innej Exakcie zakryć dziurki rozpuszczając warstwę gumy nitrem i rozsmarowując na dziurawych miejscach, jednak zabieg ten nie wpływa na kruchość starej gumy i otwory powstały w nowych miejscach. Macie podobne doświadczenia?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Profilaktyczne łatanie migawki

Post autor: Z_photo »

W jakimś starym podręczniku/poradniku czytałem dawno temu, żeby potraktować dziurki klejem kauczukowym z dodatkiem sadzy. Praktycznie jednak nigdy tego sposobu nie sprawdzałem (nie miałem takiej potrzeby), więc trudno mi się wypowiadać na ile taka naprawa jest skuteczna i trwała.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Profilaktyczne łatanie migawki

Post autor: zedi »

https://www.youtube.com/watch?v=QljBRCJwJaE&t - Filmik z Pentaconem sixem na tapecie.
https://youtu.be/QljBRCJwJaE?t=762 - a to moment filmu na specifik jaki jest użyty do w/w zabezpieczenia.

Nie próbowałem ale wygląda sensownie...
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Profilaktyczne łatanie migawki

Post autor: BW »

wygląda sensownie ale nie do końca. Próbowałem czymś takim uszczelnić przetarcia miecha w aparacie i wszystko wyglądało pięknie - powłoka elastyczna i nie przepuszczająca światła. Po około 3 tygodniach, gdy wydawało mi się że gumowa powłoka jest całkowicie zaschnięta potestowałem składanie i rozkładanie miecha - było ok dopóki nie zostawiłem go złożonego na dłużej - posklejał się. Przypuszczam więc że roletka migawki nawinięta na walec i pozostawiona w tym stanie też się poskleja :-|
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Profilaktyczne łatanie migawki

Post autor: Imperitus »

BW pisze: 06 lut 2019, 22:13 wygląda sensownie ale nie do końca. Próbowałem czymś takim uszczelnić przetarcia miecha w aparacie i wszystko wyglądało pięknie - powłoka elastyczna i nie przepuszczająca światła. Po około 3 tygodniach, gdy wydawało mi się że gumowa powłoka jest całkowicie zaschnięta potestowałem składanie i rozkładanie miecha - było ok dopóki nie zostawiłem go złożonego na dłużej - posklejał się. Przypuszczam więc że roletka migawki nawinięta na walec i pozostawiona w tym stanie też się poskleja :-|
Dokładnie czegoś takiego się obawiam, czytałem kiedyś o patencie z silikonem wymieszanym z sądzą albo czernią lampową. Może ten sposób z kauczukiem nie jest zły, tylko trzeba by zwulkanizować gumę, albo po nałożeniu opruszyć ją sadzą.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Profilaktyczne łatanie migawki

Post autor: Bemko »

Do uszczelniania miecha w aparacie użyłem ostatnio czarnej farby akrylowej do tkanin Fevicryl. Testowałem trzy różne farby tego typu i ta miała największą elastyczność po wyschnięciu. Nie jest też jakoś specjalnie klejąca, więc może nada się również do migawki?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Profilaktyczne łatanie migawki

Post autor: Imperitus »

Spróbuję benzyną rozpuścić warstwę oryginalnej gumy, Bemko, patent z farbą wydaje się dobry, na wszelki wypadek mógłbym opruszyć ją po wyschnięciu talkiem albo czernią lampową.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Profilaktyczne łatanie migawki

Post autor: Imperitus »

Wziąłem benzynę lakową i malutki pędzelek artystyczny. Bez problemu udało mi się rozpuścić starą gumę i rozprowadzić ją równo po całej powierzchni. Otwory zniknęły bez śladu, za kilka godzin sprawdzę lepkość tej powłoki ale to raczej nie będzie problemem. Nawet jeśli to lewa kurtynka w chwili "spoczynku" pozostaje rozwinięta więc o sklejanie się nie obawiam.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ