Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ka.ppa
-#
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2019, 18:13

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: ka.ppa »

Cześć,
jakiś czas temu trafił do mnie aparat FED, jednak okazało się, że ma zerwaną migawkę. Aparat rozkręciłem, materiał migawki naprawiłem, jednak pojawiło się kilka wątpliwości i szukam pomocy merytorycznej.

Pierwsza kwestia, to w jaki sposób powinien być ustawiony ten "dzyndzelek" i jaką ma funkcję? Migawka nie jest naciągnięta.
zdj1.png
Druga sprawa to czasy migawki. W jakiej pozycji powinien znajdować się ten element przy składaniu?
zdj2.png
Iiii kolejna rzecz... Czy przy montowaniu tego elementu mechanizm powinien być naciągnięty? [EDIT: ogarnąłem, że powinien być luźno i to wypustka ma go naciągać podczas wyboru czasu]
zdj3.png
Ostatnia kwestia dotyczy samego spustu. Gdy migawka nie jest naciągnięta, to muszę lekko poruszyć naciągiem filmu (element z wypustkami), aby spust dał się wcisnąć. Po naciągnięciu migawki spust jest całkowicie zablokowany. Zdjęcie pokazuje stopień w jakim jest złożony aparat.
zdj4.png
Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
Ostatnio zmieniony 05 lut 2019, 21:00 przez ka.ppa, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: Imperitus »

ka.ppa,
Nie pamiętasz w jakiej pozycji było pokrętło czasów kiedy rozkręcałeś aparat prawda?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ka.ppa
-#
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2019, 18:13

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: ka.ppa »

Niestety nie :( Mogę tylko podejrzewać na bazie nagrania, ale słaba jakość nie daje pewności. Teraz przyszło mi do głowy, że tutaj mogę się pobawić metodą prób i błędów w odniesieniu do oznaczeń czasów na górnej obudowie.
Bardziej niezrozumiała jest dla mnie kwestia spustu, którego nie rozkręcałem. No i ten nieszczęsny "dzyndzel" z pierwszego zdjęcia.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: 4Rider »

Po kiego męczyć się z tym Feliksem ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: zedi »

Podziwiam za upór w naprawie. Nawiasem zapytam o to jak udało Ci się naprawić zerwaną kurtynę migawki? Nowy cały materiał czy łatka (ja patent z łatką na loctite testowałem w pentaconie 6 i zerwało po 2 godzinach testów i ustawiania czasów migawki)?
ka.ppa
-#
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2019, 18:13

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: ka.ppa »

4Rider pisze: 05 lut 2019, 19:46 Po kiego męczyć się z tym Feliksem ;-)
Ot po prostu dostałem i postanowiłem naprawić ;) Lubię takie prace, a nigdy nie miałem styczności z fotografią analogową, także będzie to okazja do wkręcenia się w temat. Dodatkowo używanie sprzętu własnoręcznie przywróconego do życia daje mi ogromną satysfakcję :mrgreen:
zedi pisze: 05 lut 2019, 19:54 Podziwiam za upór w naprawie. Nawiasem zapytam o to jak udało Ci się naprawić zerwaną kurtynę migawki? Nowy cały materiał czy łatka (ja patent z łatką na loctite testowałem w pentaconie 6 i zerwało po 2 godzinach testów i ustawiania czasów migawki)?
U mnie problem polegał na zerwanym górnym pasku oraz odklejonym materiale migawki. Także wystarczyła wizyta w pasmanterii i kropelka żelowa. Sam materiał był cały, więc po prostu przykleiłem go do rolki, a górny pasek wymieniłem na nowy.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: 4Rider »

Dostałem taki na komunię, a i tak fotografowałem Smieną 8M babci - była prostsza i z migawką centralną, ogólnie dawała lepsze i pewniejsze obrazy z ręki 10-11 latka, nawet z tabelką naświetlań z Foto 65.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: Imperitus »

ka.ppa,
FED fajny sprzęt- też miałem 5b. Możesz dodać normalne zdjęcia? Nie umiem otworzyć tych linków.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ka.ppa
-#
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2019, 18:13

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: ka.ppa »

Imperitus pisze: 05 lut 2019, 20:30 ka.ppa,
Możesz dodać normalne zdjęcia? Nie umiem otworzyć tych linków.
Poprawiłem pierwszy post.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Naprawa FED 5B- potrzebuję pomocy

Post autor: Z_photo »

Zerknij, może ten materiał będzie dla Ciebie przydatny: http://rick_oleson.tripod.com/index-58.html
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ