Tetenal ma kłopot

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Tetenal ma kłopot

Post autor: pelovsky »

skpt pisze: 30 sty 2019, 09:52 A jak to z tą chemią Fuji do C-41/E-6 jest? To też tetenal podwykonawcą, czy sami to robią gdzieś?
Nawet jeśli Fujihunt samo robi chemię do E-6, to produkuje tylko zestawy 6-kąpielowe. Tetenalowy Colortec jest w 3 kąpielach, więc jest znacznie prostszy w obsłudze przy wywoływaniu ręcznym.
Patrząc na całokształt branży trudno mi uwierzyć, że zniknie chemia do C41/E6. E6 jest, tak samo jak ECN2 i RA4 oparty o wywoływacz barwny CD3 - a przecież nie zniknie nagle rynek odbitek fotograficznych wykonywanych metodą mokrą. Tak samo nie zniknie kinematografia oparta o negatywy, nawet jeśli w tej chwili nie jest to główne medium produkcji filmów.
Pozostałe poza CD3 składniki potrzebne do przygotowania chemii do obróbki barwnej to nie jest jakieś rocket science, żeby dziury po Tetenalu nie zapełnił jakiś inny byt.
Dodatkowo jakaś jednak część biznesu Kodaka opiera się o filmy do procesu C41, więc nie wydaje mi się, żeby Kodak, ze względu na upadek producenta (czy Tetenal produkował CD4?) wywoływacza barwnego zrezygnował z tej części swojej działalności.
Ja zaopatrzę się w chemię na najbliższe 2-3 lata, a po tym czasie myślę, że rynek albo się ustabilizuje, albo przyjdzie pora na rytualne harakiri :D
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tetenal ma kłopot

Post autor: skpt »

pelovsky pisze: 30 sty 2019, 12:14 Nawet jeśli Fujihunt samo robi chemię do E-6, to produkuje tylko zestawy 6-kąpielowe. Tetenalowy Colortec jest w 3 kąpielach, więc jest znacznie prostszy w obsłudze przy wywoływaniu ręcznym.
To prawda, ale dla mnie inna przeszkoda była odstręczająca. Minimalne zestawy Fujihunt są na 5L. Ja tyle nie przerobię na swoje potrzeby, nie wchodząc w problemy z trwałością. A z różnych przyczyn trudno mi wchodzić w kooperację zakupową z innymi. Robienie w domowych warunkach, bez procesora, większej partii E-6 to i tak zabawa na pół dnia/dniówkę.
Co do rocket science, to na photrio/APUG widziałem (o ile dobrze pamiętam)  raczej wiarygodne (użytkownik PE) recepty na składanie chemii do E-6. Sęk w tym, że ze względu na wymaganą dokładność to są procesy nierealizowalne w przeciętnych domowych warunkach. Natomiast pewnie nie ma kłopotu, żeby namówić do takiego składania jakieś laboratorium. Tylko to wszystko pewną pokątnością zaczyna trącić, na którą zwyczajnie trudno będzie znaleźć czas. Fajnie by było jakby się faktycznie jakiś następca Tetenala ukonstytuował.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Tetenal ma kłopot

Post autor: pelovsky »

skpt pisze: 30 sty 2019, 12:25 raczej wiarygodne (użytkownik PE) recepty na składanie chemii do E-6.
nie wykorzystywałem przepisów z Internetu, ale z bardzo wiarygodnych i praktycznych źródeł dzisiaj zapisałem trzy instrukcje, które, jeśli mieć dostęp do CD3, są absolutnie wykonywalne w warunkach samorobnych (oczywiście nie z wagą kuchenną, ale jednak do osiągnięcia bez specjalnie wyszukanych sprzętów):
http://www.opie.net/orphy/photo/dr/wkft ... LN4jfhArjE
Obrazek
Załączniki
e6 recipe.jpg
51568336_10157312236078949_60031595414814720_o.jpg
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tetenal ma kłopot

Post autor: 4Rider »

Każdy ma jakieś kłopoty :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tetenal ma kłopot

Post autor: skpt »

Tutaj (na końcu - Color developer formulas), są przepisy, też oparte o CD-3 i inne paskudztwa :) Photo Engineer wg mojego rozumienia był inżynierem Kodaka. https://www.photrio.com/forum/threads/m ... try.42870/
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Tetenal ma kłopot

Post autor: outi »

pelovsky pisze: 30 sty 2019, 12:04 Z dzisiejszych wiadomości przeczytanych na grupie super8 na fejsbuku:
Tulta Behm Tetenal will continue to manufacture and ship orders until end March 2019. The intention is that from 1 April 2019 a new company will be formed from existing Tetenal staff/facilities and they will manufacture to meet demand, with an offering based on their current production rescaled in line with costs and supply. This is as much as I understand from conversations with Tetenal this morning. I don’t have any info on Tetenal subsidiaries (eg Tetenal UK). It’d be good to continue to support them through this transition and hopefully long into the future, since there are very few manufacturers of either the bulk raw chemistry or the individual user kits out there.
te artykuły wklejone przez jac123 to są wieści z początku procesu ochrony przed upadłością - więc z bieżącą sytuacją niekoniecznie są zbieżne.
Oby tak właśnie było....

Ktoś się może orientuje, kto produkuje na przykład to: https://ephoto.pl/4md-ra-4-wybielacz-ut ... 5489,16353 ?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Tetenal ma kłopot

Post autor: jac123 »

Artykuły są z poprzednich okresów i owszem, ale są zbieżne z sytuacją bieżącą.
Z ww postu wynika, że Tetenal kończy produkcję i nie będzie realizował już zamówień z końcem marca, to zdaje się być pewne.
Co będzie potem to wielka niewiadoma. Powstanie nowej - zrestrukturyzowanej firmy na tym co zostanie z Tetenala to nie jest taka prosta sprawa, a jeszcze inną sprawą jest to co ona będzie produkować.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Tetenal ma kłopot

Post autor: apphex »

No ale chyba zostaje jeszcze Unicolor? Raczej nie ma go w sprzedaży w PL, ale zawsze można to ściągnąć (nie poruszam póki co kwestii opłacalności tego zabiegu). Unicolor ma kity pod C41 i E6
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Tetenal ma kłopot

Post autor: pelovsky »

wszystko to sprowadza się ostatecznie do ilosci kombinacji, które trzeba uskutecznić, żeby chemię zdobyć i forsy, którą na to trzeba wyłożyć. Dotychczasowa opcja z Colortecami była wygodna i w miarę ekonomiczna - co będzie dalej póki co nie wiadomo. Może akurat ten kawałek biznesu Tetenala przynosił zyski i znajdzie się ktoś, kto będzie to chciał odkupić z masy upadłościowej?
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Tetenal ma kłopot

Post autor: zaphod »

Śmiem wątpić czy domowe kity do e6 przynosiły zyski, bo to raczej niszowa zabawa. Sam się za to wziąłem tylko dlatego, że trafiła mi się okazyjnie większa partia slajdów 4x5. Gdyby nie to, to raczej o e6 w ogóle bym nie pomyślał.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tetenal ma kłopot

Post autor: J.A. »

No to będzie ostra podwyżka cen.
Stawiam dolary przeciw orzechom, że ceny w okolicach 25 zł za wywołanie rolki slajdu już nie zobaczymy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Tetenal ma kłopot

Post autor: Adams »

Ja cały czas pracuję na Fuji. Jest dostępna bez problemu.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tetenal ma kłopot

Post autor: J.A. »

C-41 też?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Tetenal ma kłopot

Post autor: Adams »

Też
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Tetenal ma kłopot

Post autor: Adams »

Kupuję w Bratexie.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ