zegar/timer ciemniowy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: 4Rider »

'Nie zawsze' to tylko wyjątek potwierdzający regułę, czyli zawsze wielkość ma znaczenie :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

zegar/timer ciemniowy

Post autor: mrek »

Jerzy pisze: 24 sty 2019, 11:20 Ja nie mogę się nachwalić mojego stopera Hauck.
[...]Na cyfrach i wskazówkach delikatna poświata, widoczna akurat w ciemniowym oświetleniu.
Czyli to z łodzi podwodnej
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Imperitus »

Jerzy pisze: 24 sty 2019, 11:20 Ja nie mogę się nachwalić mojego stopera Hauck.
hauck.jpg
Tarcza ma ok. 30 cm średnicy, zegar jest mechaniczny! i nakręcany, dzięki czemu słychać sekundy. Wskazówki: sekundowa i minutowa. Ma całe dwie wajchy: boczna uruchamia/zatrzymuje stoper, dolna go resetuje. Na cyfrach i wskazówkach delikatna poświata, widoczna akurat w ciemniowym oświetleniu. Zegar wisi nad wejściem do ciemni. REWELACJA.
Zabójczy :-D
Jeżeli ten stoper był wyprodukowany wcześniej lub do lat 70-tych to pewnie farba świecąca w ciemności ma niewielkie domieszki radu. Ale chyba nie jest tak stary prawda?
Z resztą, nawet gdyby nawet tak było to ilość promieniowania co najwyżej joniziwałaby powietrze w ciemni.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Jerzy »

Hmm może być tak stary, mam go ze zlikwidowanej starej ciemni.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zegar/timer ciemniowy

Post autor: J.A. »

Imperitus, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wysokie jest promieniowanie tła w niektórych miejscach kraju. Węgiel, którym teraz ludzie palą potrafi mieć duuużo więcej niż taki zegarek.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Imperitus »

J.A.,
Po prostu chciałem zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę jaką obecnie jest farba radowa, ogólne przewrażliwienie na punkcie radioaktywności jest zrozumiałe bo wielu ludzi wciąż pamięta Czarnobyl, teraz jeszcze Fukushima, o nieoficjalnych rzeczach nie wspominając. Przy tym wszystkim nie myśli się o tym że promieniowanie dosłownie nas otacza.
Jerzy,
Nawet jeżeli jest tak jak napisałem to nie masz się czego obawiać, musiałbyś co najmniej spać z takim czymś żeby to miało jakikolwiek wpływ.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Imperitus »

Jerzy,
Małe dozymetry kosztują grosze, możesz sam się przekonać czy cyfry na stoperze są wykonane w taki sposób. Ewentualnie możesz przez kilka tygodni nie wystawiać go na światło- jeśli będzie cały czas świecił to sprawa jest oczywista.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zegar/timer ciemniowy

Post autor: J.A. »

Apropos Czarnobyla. Pod Otwockiem jest reaktor badawczy Maria. I tam są bramki dozymetryczne, gdzie ludzie i wchodząc i wychodzæc z budynku reaktora, są badani. Po awarii w Czarnobylu, bramki wariowały jak ludzie wchodzili do pracy. Najpierw myśleli, że bramka się spie... ale jak przyszli dozymetrysci z miernikami, to okazało się co się okazało. Wielu ludzi łyknęło roczną „bezpieczną” dawkę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Imperitus »

J.A.,
Może czytałeś o wypadku na Tokaimurze, jeśli nie to polecam. Dwóch gości utylizowało roztwory po wzbogacaniu plutonu w... wiadrze. Jeden umarł od razu, drugi przeżył tysiąckrotną dawkę śmiertelną- nie wiem jakim cudem. Trzymali go przy życiu przez ponad miesiąc. Uwaga- zdjęcia są bardzo makabryczne. Z jego późniejszych zeznań wynika że uwolniło się tyle radiacji że dosłownie zobaczyli promieniowanie- zjawisko Czerenkowa wewnątrz oka. Jego ciało rozpadło się żywcem.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

zegar/timer ciemniowy

Post autor: darekdp »

W niektórych rejonach Indii mają kilkadziesiąt lub kilkaset wyższe promieniowanie podłoża niż w Polsce,
i mają też bardzo niski odsetek zachorowalności na raka.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: rbit9n »

może wypiłem za dużo piwa, ale powiem Wam, že chyba fajnie być młodym i wszystko wiedzieć tylko black and white, jak śpiewał zespół kombi.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Imperitus »

darekdp pisze: 26 sty 2019, 23:23 W niektórych rejonach Indii mają kilkadziesiąt lub kilkaset wyższe promieniowanie podłoża niż w Polsce,
i mają też bardzo niski odsetek zachorowalności na raka.
I tak pewnie mają problemy z wadami genetycznymi, w Indiach kaziroctwo nie jest poczytywane jako coś złego. To takie głupie... ,już od tylu lat wiemy jakie są skutki "chowu wsobnego", w Indiach mają całą masę wykształconych ludzi którzy próbują wielkim wysiłkiem popchnąć swój kraj na przód, ale ich wysiłki są próżne. Jest ich wciąż za mało bo po prostu za szybko rodzą się tam nowe dzieci.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Mirosław »

Imperitus pisze: 27 sty 2019, 08:01 bo po prostu za szybko rodzą się tam nowe dzieci.
To by było jedno powiedzmy.
Drugie korupcja wśród urzędników i przedstawicieli prawa - sam doświadczyłem tego na własnej skórze - byłem w Indiach kilka razy i więcej już nie chcę mam parę zdjęć stamtąd ale nie do publikacji.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Imperitus »

Mirosław pisze: 27 sty 2019, 20:35
Imperitus pisze: 27 sty 2019, 08:01 bo po prostu za szybko rodzą się tam nowe dzieci.
To by było jedno powiedzmy.
Drugie korupcja wśród urzędników i przedstawicieli prawa - sam doświadczyłem tego na własnej skórze - byłem w Indiach kilka razy i więcej już nie chcę mam parę zdjęć stamtąd ale nie do publikacji.
Smutne...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 26 sty 2019, 15:22 Imperitus, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wysokie jest promieniowanie tła w niektórych miejscach kraju. Węgiel, którym teraz ludzie palą potrafi mieć duuużo więcej niż taki zegarek.
o tak :) wsadzcie sobie dozymetr w popiol w kominku (opalanym drzewem), albo w nawozy sztuczne, albo sie o prostu przeleccie samolotem, to sie zdziwicie ile i gdzie jest promieniowanie :D polecam wyjazd w karkonosze, w niektorych regionach tlo to nawet 1uSv. a w starej odkrywkowej kopalni zlota (!) kolo czeskiego trutnova sialo nawe 2.5uSv

i nawet w ciemni rzeczy potrafia swiecic, ze hoho... :D sprawdzcie stare obiektywy, jak macie dozymetr, na obrazku mierze flektogon 4/50. dla tych co nie wiedza, normalny poziom promieniowania tla to kolo 0.10-0.20uSv ;)

Obrazek


ale wracajac do tematu, jako stoper na smarfona polecam SupaCount na androida, ale w pierwszej wersji 0.1.6 (ma czane tlo), nowsza wersja ma jasne i nazywa sie... DupaCount (true story).

Obrazek

mozna nastawic ile sie chce timerow, wystarczy kliknac. brakuje mi tylko nastawienia innego alarmu dla kazdego timera, zeby bylo wiadomo, ze dzwoni utrwalacz czy wywolywacz...
ODPOWIEDZ