Filtry w Magnifaxie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Filtry w Magnifaxie

Post autor: zedi »

Generalnie ledy są sterowane przetwornicą która generuje ciąg impulsów. Im dłuższy impuls to świeci jaśniej im krótszy impuls to ciemniej. Tradycyjne ledy wkręcane w oprawki mają przetwornicę, która jak obniży się napięcie zasilające to skorygują to wydłużając czasy trwania impulsów. Są jednak ledy które mogą być regulowane ściemniaczami (tradycyjnymi tyrystorowymi) i one mają czasy trwania impulsów zależne od napięcia jakie ściemniacz poda.

Tzn. tak teornia, ale nie sprawdzałem tego ;)
Jak będę miał problem z temperaturą i jasnością w przypadku swojej opalowki to obiecuję, że dam znać (za cenę żarówki opalowej mamy leda z regulatorem)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

Ja używam leda bez regulatora.
I jak chcę zmniejszyć jego „moc” świecenia, to po prostu w szufladkę na filtry wkładam zadymioną kliszę drukarską.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Filtry w Magnifaxie

Post autor: zedi »

No i zmotywowaliście mnie - zakupiłem leda 15W zimnego (120 mm długości, 15 mm dłuższy niż oryginalna żarówka opalowa), regulowanego + regulator taki na kabel (zamiast włącznika do powiększalnika). Jak wolno to podam linki do leda i żarówki a trochę naszukać się musiałem. Problem polega na rozmiarze - długości. Ciężko znaleźć poniżej 120 mm i mocy powyżej 10 W.
Zmusiło mnie duże broczenie światłem z magnifaxa 3 a na ledzie można zaślepić wszystkie otwory wentylacyjne - odpada problem chłodzenia. No i wcześniej miałem 150 W żarówkę i przy niewielkich powiększeniach musiałem się rozdrabniać na naświetlenia po np. 0,8 sekundy.
Najciekawsze było jak regulator za 15 PLN poradzi sobie z ledem - i tu zaskoczenie - bez najmniejszego problemu od 15% jasności do 100% (mierzone luksomierzem).
^ Aktualizacja po testach na zegarze ciemniowym. Jest problem z czasem ustalenia jasności. Przy 100% jasności - nie ma problemu, przy 50% jasności żarówka potrzebuje po włączeniu 1 sekundy by z 40% jasności dojść do 50%. Przy 33% jasności - bez opóźnienia. Pomiędzy 10 a 33% jasności żarówka jest nieprzewidywalna tzn podjaśni na ustawioną wartość po czym ściemni się do kilkunastu %.

Podsumowując - regulacja jasności LED na ściemniaczu jest wykonywalna w zakresie od 33% do 1`00%, przy okolicach 50% trzeba pamiętać o czasie ustalania 1s. Przy pasku testowym np 10 próbek po 1 s będzie skutkowało ostatnią próbką 8 sekund zamiast 10....

J.A. -> Filtr "szary" w szufladkę w tym wypadku wygrywa bezapelacyjnie.

A wracając do tematu postu:
Magnifax 2,3 i 4 potrzebuje filtrów 120x120 mm. Szkoda ciąć drogie ilfordy, ja dorobiłem z czarnego kartonu redukcję 120 mm - 89 mm i 89 mm filtry dają radę do formatu małoobrazkowego i 56x56 mm. Przy 6x9 cm jest dopiero problem - wtedy planuję pod obiektyw wrzucić filtr z szufladki jak będzie taka potrzeba
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Filtry w Magnifaxie

Post autor: BW »

zedi pisze: 20 sty 2019, 00:33 Magnifax 2,3 i 4 potrzebuje filtrów 120x120 mm. Szkoda ciąć drogie ilfordy, ja dorobiłem z czarnego kartonu redukcję 120 mm - 89 mm i 89 mm filtry dają radę do formatu małoobrazkowego i 56x56 mm. Przy 6x9 cm jest dopiero problem - wtedy planuję pod obiektyw wrzucić filtr z szufladki jak będzie taka potrzeba
- jest na to sposób na 6x9 - jeżeli wprowadzisz do szufladki ramkę dystansującą tak by filtr leżał równo z górnym brzegiem szufladki to otrzymasz pole obrazu ok 9,5 cm (przy nie zasłoniętej powierzchni filtra ok. 8,5 cm) 8-) . Tak właśnie zrobiłem przed laty i działa :!:
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Filtry w Magnifaxie

Post autor: D.M.M. »

Odkopię trochę temat. Padła mi żarówka i chciałbym wkręcić ledową (Durst m605). Czy taka https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e ... 8079734132 bądź taka https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e ... 8079811654 się nada ?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

D.M.M. pisze: 07 lis 2019, 08:57 Odkopię trochę temat. Padła mi żarówka i chciałbym wkręcić ledową (Durst m605). Czy taka https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e ... 8079734132 bądź taka https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e ... 8079811654 się nada ?
To oczywiście głowica b/w? Jeśli tak, to ta 8.5 W się nada, a ta o większej mocy ma średnicę 70mm i jest wyższa - musisz sprawdzić czy się zmieści w głowicy. Lepsza będzie 11W o mniejszej średnicy (63mm):
https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/ ... l2448.html
którą to w Sosnowcu kupisz bez problemu ;-)
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Filtry w Magnifaxie

Post autor: D.M.M. »

O! Dziękuję po stokroć (tak , oczywiście głowica bw).
ODPOWIEDZ