Pierwsze podejście do koloru

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: zaphod »

Witojcie:)
Powiesiłem właśnie do suszenia pierwsze dwie rolki kolorowych negatywów w moim życiu i mam kilka pytań do bardziej wprawionych w bojach. Filmy to Kodacolor 200 i Adox Color Implosion, a chemia Tetenal Colortec Rapid. Filmy generalnie wyszły, z tym że Kodak bardziej;p Tzn. są klatki, maska jest pomarańczowa i generalnie wygląda tak jak zwykle wygląda kolor po wywołaniu. Natomiast Adox od strony podłoża jest niebieski, a od emusji taki jakby szaro-zielony. Klatki są, ale mniej wyraźne niż w Kodaku. Nie wiem czy ktoś ma doświadczenie z tym Adoxem, bo nie mam pojęcia czy coś poszło nie tak przy wołaniu, czy on po prostu ma tak wyglądać?
A co do samego procesu to mam pytanie czy przerywać po CD czy nie? W instrukcji Tetenala nie ma przerywania, ale na następnej stronie jest napisane że jak BX przechodzony to można przerwać. I wtedy przerywacz też ma mieć 38 stopni, czy to bez znaczenia? No i czy przed wołaniem namaczacie wstępnie? Czarno-białe zawsze moczę, ale tu znowu nic o tym nie piszą. No to chyba tyle:) Nie bijcie jeśli odpowiedzi na któreś pytania gdzieś są, szukałem ale może słabo:)
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ten Adox to podobno ma być taki jak gazetowe zdjęcie, które przez tydzień leżało w kałuży.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja przerywam dwuprocentowym kwasem cytrynowym. oczywiście przerywacz w temperaturze CD/BX. zastosowanie zimnego roztworu może bowiem grozić retykulacją, znaczy pomarszczeniem emulsji.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Pierwsze podejście do koloru

Post autor: outi »

zaphod pisze:Witojcie:)
Natomiast Adox od strony podłoża jest niebieski, a od emusji taki jakby szaro-zielony. Klatki są, ale mniej wyraźne niż w Kodaku. Nie wiem czy ktoś ma doświadczenie z tym Adoxem, bo nie mam pojęcia czy coś poszło nie tak przy wołaniu, czy on po prostu ma tak wyglądać?
Niektóre filmy tak mają, że na mokro są bardzo ciemne, z jednej strony granatowo-niebieskie, a z drugiej żółto-zielono-zgniłe. Po wyschnięciu to znika.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: teh_R. »

Właśnie rozrobiłem Tetenala i pewnie jutro będę zabierał się za robotę. I też mam pytanie zahaczające o przerywacz. Gdzieś (nie pomnę gdzie, dużo tego było) wyczytałem, że jeśli używany, to powinien być "ostro przerywający", w sensie mocno zakwaszający. Ma to sens?
Dalej, do czarno-białego używam Ilfostopu, czyli kwasu cytrynowego z opisem "1/19". Czy taki roztwór będzie ok?
I jeszcze pytanie do kąpieli STAB Colortec. Z instrukcji, po czasie oraz po konsystencji wnoszę, że jest to chyba nic innego, jak jakiś zmiękczacz - niech będzie Mirasol - rozrobiony z wodą, a później jeszcze rozrobiony z wodą przez użytkownika. Czy tak jest w istocie, czy faktycznie jest to jakaś chemia stabilizująca?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: J.A. »

Przerywacz ma ochronić wybielacz przed zanieczyszczeniem (podnieść trwałość używanego). Musi być mocno kwaśny, bo wywoływanie w C41 trwa krótko i jak nie zostanie natychmiast zatrzymane, to będzie trwało nadal w przerywaczu. Niestety jakiego i ile nie wiem, bo colorteca używam jednorazowo, więc nigdy nie stosowałem przerywacza.
Stabilizator to nie rozcieńczony zmiękczacz. Znaczy jest też zmiękczacze, bo jest ostatni przed suszeniem filmu. Ale powąchaj go. W nim jest formaliną i to sporo (przynajmniej w tym z zestawu 2,5l.
Jak emulsja go trochę wypije, to staje się mało atrakcyjna dla grzybów i bakterii.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: teh_R. »

Dzięki.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: zaphod »

O, ktoś odkopał mój wątek:) No to powiem, że od tego 2015 zrobiłem koło setki rolek koloru i przerywacza nie używam. Wyniki są powtarzalne i zadowalające.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: pelovsky »

Ja rolek przerobiłem 30, przerywacza też nie używam, a wywołuję w tetenalu w 30 stopniach i wyniki są powtarzalne (sądząc po odbitkach i gołym okiem).
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: teh_R. »

I po pierwszym, a nawet drugim razie. Jak wyszło, pokażą odbitki. Wtopa którą zaliczyłem, to na pewno... wylanie kąpieli stabilizującej. No jakoś tak samo wyszło, przyzwyczajenie jakieś czy coś... :lol:
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: teh_R. »

Dobra, dałem ciała.
Siadłem żeby rozrobić sobie pozostałe 0,5 l Colorteca, odmierzyłem wodę, popodstawiałem butelki żeby nic nie pomieszać, a następnie nie wiem jakim cudem zacząłem wlewać CD1 do butelki z wodą na BX. Oczywiście zorientowałem się dopiero po wlaniu, jak mi coś za dużo roztworu wyszło. Nie mając pomysłu a chcąc przede wszystkim zrobić roztwór jednorodny, zmieszałem pozostałe części w innej butelce. Czyli mam 0,6 l wywoływacza, w tym 0,1l za dużo wody.
Co z tym teraz robić? Myślałem nad tym, żeby albo
- wlać po maksie do koreksu i na tym robić, resztę wylać,
- do koreksu wlewać 0,5 l, setkę zachować i powiedzmy po dwóch filmach podmienić 100 ml już zużytego wywoływacza na niezużyty.

W obu przypadkach robię na rozcieńczonym roztworze, czyli już czasy chyba mogę sobie w kieszeń włożyć. Dodatkowo, w drugim przypadku skomplikuję sobie życie reanimowaniem roztworu.

Pomocy...
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: pelovsky »

moim zdaniem zbyt rozcieńczony wyoływacz kolorowy nie da Ci dobrych wyników, bo rozjadą się kolory (opieram ten pogląd na informacji od znajomego, który zbytnio rozcieńczył wywoływacz do RA4 i odbitki wychodziły mu w dziwnych tonacjach).
Może jakimś wyjściem z sytuacji jest dokupienie Colorteca na litr i dorobienie z niego wywoływacza do 1 litra RR (dolejesz odpowiednio chemii i o 100ml wody mniej do tego co już masz). Jeśli planujesz wywoływać kolory w przyszłości, to i tak będzie Ci kiedyś to potrzebne.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: teh_R. »

Oczywiście zanim przeczytałem rozsądną radę to zrobiłem zupełnie odwrotnie, czyli wymoczyłem w tym, co miałem. Czas wydłużyłem w obu przypadkach, bo jednak robiłem dwie rolki po kolei, o 20 sekund. Wyszło, wydaje mi się, przewidywalnie i całkiem ok.
Załączniki
Kodak Color 200 1/200, f1,7 MAF 50/1,7
Kodak Color 200 1/200, f1,7 MAF 50/1,7
Kodak ProImage 100 1/15 f4,5 100@MAF 100-200/4,5
Kodak ProImage 100 1/15 f4,5 100@MAF 100-200/4,5
Kodak Color 200 1/30, f4 MAF 28-85/3,5-4,5
Kodak Color 200 1/30, f4 MAF 28-85/3,5-4,5
Kodak ProImage 100 1/60 f4,5 100@MAF 100-200/4,5
Kodak ProImage 100 1/60 f4,5 100@MAF 100-200/4,5
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: J.A. »

Jak wyszło, to by się okazało na papierze, a nie w na skanie. ;-)
To tak dla ścisłości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Pierwsze podejście do koloru

Post autor: teh_R. »

Skan jest z papieru, nie mija się za bardzo z tym, co widzę.
ODPOWIEDZ