C41 starter

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

C41 starter

Post autor: outi »

Witam,

Czy ktoś może miał do czynienia z brakiem dedykowanego startera do c41? Chciałbym kupić maszynową chemię tetenala ale na foxell nie mają startera :( i pytanie jest takie: czy podejdzie taki np z fuji?
fezs
-#
Posty: 28
Rejestracja: 17 kwie 2007, 09:28

C41 starter

Post autor: fezs »

Podjedzie.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

C41 starter

Post autor: outi »

fezs pisze:Podjedzie.
Taka sama ilość?
fezs
-#
Posty: 28
Rejestracja: 17 kwie 2007, 09:28

C41 starter

Post autor: fezs »

Wg mojego doświadczenia taka sama.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

C41 starter

Post autor: outi »

fezs pisze: Wg mojego doświadczenia taka sama.
Ok, dziękuję bardzo. Spróbuję i podzielę się swoimi doświadczeniami :D
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

C41 starter

Post autor: outi »

Okazuje się że jednak dostali starter :D

Mam w sumie jeszcze jedno pytanko. Czy dobrze myślę, żeby zrobić sobie 1 litr wywojki, a pozostałe 9 litrów używać do regeneracji i po jakimś czasie, np po 20 dolewkach zrobić nowy roztwór roboczy? Czy może jakoś inaczej?
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

C41 starter

Post autor: teh_R. »

Cześć,

Może i brązowa łopata, ale mam, zdaje mi się, zbieżne pytania.
Rozmyślam nad czymś do wywoływania w C41, i tak padło na Fuji ze względu na, jak mi się wydaje, dostępną w mniejszych pojemnościach chemię. Są to rozważania jak na razie czysto teoretyczne, bo przede mną jeszcze zmęczenie litra Tetenala, więc trochę to potrwa.
Niemniej jednak staram się czytać co się da, i wywnioskować, co mi byłoby potrzebne, a co nie przy zastosowaniu chemii do laba. Wychodzi na to, że potrzebowałbym np.
- wywoływacza C-41 NQ1 (2x10 L jako chyba najmniejsze dostępne, no ale mniejsza z tym) + startera
- utrwalacza C-41 NQ3
- odbielacza C-41 NQ2 + startera

Czy dobrze poukładałem składniki, czy o czymś zapomniałem?
edit:
pisząc, na bieżąco czytam to co znajdę, i zasadniczo coś ciekawego już znalazłem, a im dłużej, tym ciekawiej
https://www.fujifilm.eu/fileadmin/count ... _09-10.pdf
http://www.tmax100.com/photo/pdf/fujirepmix.pdf
To co mnie zastanawia to jednak zdanie z drugiego dokumentu (może i w pierwszym, nowszym, też pada, ale tamten przeglądałem pod kątem zestawienia chemii):
VERY LOW THROUGHPUT
EnviroNeg Developer 60 AC has been designed to allow good quality C41 film processing in the range shown in yellow on the graph on page 2 – which covers most low throughput situations. If your film throughput is even lower – in the green region shown on the graph above – it is still possible to run a satisfactory film process by increasing the replenishment rate by 15% from the standard low throughput recommendations. You will never have a perfect process with such low film volumes, but the results are very much improved from any other options you have available other than frequent processor retanking, and very acceptable for obtaining good quality prints. Bath temperatures remain unchanged.
Należy to rozumieć w ten sposób, że ciągły przerób wpływa na jakość wywoływania pozytywnie, bo jest ciągły i następuje częste odświeżanie chemii? Znakiem tego w przypadku wykorzystywania na potrzeby nazwijmy to domowe, można się chyba nie przejmować? Ostatecznie rozrabiam potrzebną ilość, wykorzystuję, i idzie to już na odpady.
ODPOWIEDZ