Filtry w Magnifaxie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
p.rozenk
-#
Posty: 7
Rejestracja: 18 mar 2016, 10:57
Lokalizacja: Gdańsk

Filtry w Magnifaxie

Post autor: p.rozenk »

aka pisze: 12 gru 2018, 15:45 p.rozenk, łatwo nie jest, ale:

https://allegro.pl/zarowka-led-e27-4-5w ... M2U1YWY%3D
Dzięki, patrzyłem po sklepach, do których mógłbym iść, ale ostatecznie mogę zamówić ;-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

Taka jeszcze mocniejsza:

https://allegro.pl/zarowka-e27-6w-55w-2 ... 08929.html

Ja mam 2700K, ale spróbuję z 4000K i 6500K od philipsa. Zakładam, że to solidna firma i ten parametr jest prawdziwy. Wydaje mi się, że ważne jest położenie żarówki w głowicy. W moim durscie jest ona jakby z boku kondensora, a światło na kondensor pada z lustra - napis na górze bańki nie przeszkadza, ale kołnierz raczej tak. Jeśli np. żarówka jest w pionie nad kondensorem, bańką w dół, to napis na bańce raczej niewskazany, ale kołnierz nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

aka pisze: 12 gru 2018, 13:53 Trochę się zadumałem nad problemem. W ciepłej żarówce np. 2500K nie ma niebieskiej składowej, albo jest jej mało i nie zaświetli twardej warstwy papieru MG. Czyli jak zastosujemy filtr np. 4 to całe, albo prawie całe światło zostanie odcięte i papier nie zostanie naświetlony? Jak zastosujemy żarówkę 6500K to przy filtrze np. 1 będziemy mieli odwrotną sytuację i również nie zaświetlimy papieru? Podobno klasyczna żarówka polskiej produkcji daje światło o temperaturze 2700K (za wikipedią), opalowa powłoka działa jak dyfuzor (?) i chyba nie zmienia temperatury, a działa z filtrami poprawnie (?). Mam żarówkę LED, 2700K i naświetlanie z filtrem 4 działa, chyba, no bo jakoś nie zauważyłem, żeby musiał naświetlać relatywnie długo. Gdzie pies jest pogrzebany? Czy temperatura barwowa nie jest pochodną widma?
Strasznie dużo tych pytań.
W zwykłej wolframowej żarówce jest niebieskiego wystarczająco dużo. Gdyby było inaczej, to stare barwoślepe czyli niebieskoczłe papiery można by otwierać w „białym” świetle zwykłej żarówki.
Różnie z tym jest, jeżeli led jest porządny, to pewnie i taki 3k da radę.
Przy ledach 6,5kK jest najszersze widmo, gdyby brakowało żółtego to do ich światła oko by się nie zakomodowało i widział byś wyraźnie niebieskawe światło. Zwróć uwagę, że jak robisz romantyczną kolację przy świecach to nie masz problemów z percepcją barw mimo że tam prawie niebieskiego nie ma, a jak zaświecisz czym w czym brakuje choć trochę żółtego, nie możesz się do takiego światła przyzwyczaić. Poza tym papier MG nie potrzebuje żółtego światła tylko zielonego i niebieskiego. Mając głowicę do koloru filtrujesz żółtym, czyli ODCINASZ niebieski i naświetlacze warstwę miękką. A filtrując purpurowym ODCINASZ światło zielone, naświetlacze warstwę twardą.
Opałowa powłoka to tylko dyfuzor.
Skoro Twoja 2,7k działa to dobrze, ale nie sprawdzałeś jej z filtrem 5 (na papierze który „obsługuję” gradację 5), a ledy mają to do suebie, że po prostu kończy im się widmo np. na 500 nm i finito. To trochę tak ja przepalenie w cyfrze. Na negatywie coś wyciągniesz, a z matrycy masz 255, 255, 255 i nic tam nie ma.
Temperatura barwowa jest pochodną widma, ale widma jakie emituje ciało doskonale czarne rozgrzane do danej temperatury w Kelwinach. Natomiast „nietemperaturowe” czyli fluorescencyjne źródła światła (jak świetlówki i właśnie ledy) nie emitują ciągłego widma, tylko takie słupki, jak zmasakrowany histogram.

Edyta dopisała jedno zdanie.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2018, 21:53 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

p.rozenk pisze: 12 gru 2018, 15:03
J.A. pisze: 12 gru 2018, 07:38 Potwierdzam, jako najlepsze rozwiązanie. Trzeba tylko pamiętać by brać zimne. Bo jak się kupi ciepłą, to nie działa filtr 4,5-5.
Ja mam 6,5k i z białym kołnierzem. A co niby ma on przeszkadzać?

Zimne to znaczy 6500K czy coś około 4000K?
Jak to się ma do czasu naświetlania? Czy czas naświetlania dla żarówki LED, której strumień świetlny odpowiada żarówce 75W będzie taki sam, jak dla żarówki "tradycyjnej" 75W? Bo widzę, że ciężko o zimną żarówkę poniżej mocy, która odpowiadałaby 60W, jeżeli miałaby być jeszcze bez tego białego kołnierza, to już w ogóle ciężka sprawa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

aka pisze: 12 gru 2018, 16:41 Taka jeszcze mocniejsza:

https://allegro.pl/zarowka-e27-6w-55w-2 ... 08929.html

Ja mam 2700K, ale spróbuję z 4000K i 6500K od philipsa. Zakładam, że to solidna firma i ten parametr jest prawdziwy. Wydaje mi się, że ważne jest położenie żarówki w głowicy. W moim durscie jest ona jakby z boku kondensora, a światło na kondensor pada z lustra - napis na górze bańki nie przeszkadza, ale kołnierz raczej tak. Jeśli np. żarówka jest w pionie nad kondensorem, bańką w dół, to napis na bańce raczej niewskazany, ale kołnierz nie przeszkadza.
Nie jest z boku. Dla światła to jest ona „nad” kondensorem. Po to masz to zwieciadło. Jak patrzysz w peryskop, to też oczy w parapet, a widzisz to co nad parapetem ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

J.A. ,żarówka z kołnierzem ma kąt świecenia 200 lu 240 stopni, bez kołnierza 300:
300.jpeg
240.jpeg
200.jpeg
Nie wiem jaki masz powiększalnik, u mnie kołnierz zupełnie się nie sprawdza, ale napis na bańce nie przeszkadza. Jeśli żarówka jest skierowana bańką w dół, bezpośrednio nad kondensorem to, jak sądzę, kołnierz może nie przeszkadzać, ale napis raczej tak (klasyczne żarówki powiększalnikowe maja napis przy cokole).

Jeśli chodzi o widmo żarówek ledowych, to raczej widmo się nie kończy na 500 nm ... Oczywiście żarówek o których mówimy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

W powiększalnku kondensorowym kąt świecenia 300 stopni do niczego nie jest potrzebny. Mało tego, jest wręcz szkodliwe. Po to głowice są mocno wyczernione wewnątrz by w tworzeniu obrazu brała udział tylko czołowa sfera żarówki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

Kończąc wymianę zdań na temat żarówek - widziałeś taki powiększalnik kondensorowy?
durst.jpeg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

Z tego obrazka niewiele wynika. Ciekawszy byłby schemat świetlny.
Jeżeli w Twoim powiększalniku kondensor jest niebieski, a zwierciadło czerwone, to do tworzenia obrazu wykożystywana jest tylko zielony fragment.
Wtedy faktycznie potrzebujesz żarówki z „pełną” bańką.
Załączniki
21319C37-870C-40EC-BCF7-9AFE82A72F2C.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

J.A. pisze: 13 gru 2018, 21:08 Z tego obrazka niewiele wynika. Ciekawszy byłby schemat świetlny.
Jeżeli w Twoim powiększalniku kondensor jest niebieski, a zwierciadło czerwone, to do tworzenia obrazu wykożystywana jest tylko zielony fragment.
Wtedy faktycznie potrzebujesz żarówki z „pełną” bańką.
Tak właśnie jest. Pisałem o tym wyżej. Prostsze Dursty kondensorowe np. M305, M605 itp. tak właśnie mają.
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Filtry w Magnifaxie

Post autor: zedi »

Wracając do problemu za mocnej żarówki w powiększalniku - to proste rozwiązanie:
- Tyrystorowy ściemniacz światła - dostępny za 25 PLN na popularnym serwisie aukcyjnym.
Ustawiasz potencjometrem jasność żarówki opalowej tak by czasy były OK i fiksujesz go plastelina by nie przestawił się z czasem.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

Kiepski pomysł.
Światło staje się coraz bardziej czerwone, czyli albo dla filtrów 3-5 koszmarnie wzrośnie czas naświetlania, albo w skrajnym przypadku w ogóle nie będzie można ich użyć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Filtry w Magnifaxie

Post autor: technik219 »

zedi pisze: 03 sty 2019, 20:08 Wracając do problemu za mocnej żarówki w powiększalniku - to proste rozwiązanie:
- Tyrystorowy ściemniacz światła - dostępny za 25 PLN na popularnym serwisie aukcyjnym.
Ustawiasz potencjometrem jasność żarówki opalowej tak by czasy były OK i fiksujesz go plastelina by nie przestawił się z czasem.
Zapomniałeś, że w takim razie zmnieni się skład widmowy światła emitowanego przez żarówkę? A wtedy życzę sukcesów w ustalaniu prawidłowej filtracji :mrgreen:

Edit: Jak Ci dwóch mówi to samo, to znaczy, że coś jest na rzeczy 8-)
Lux mea lex
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Filtry w Magnifaxie

Post autor: zedi »

Ok, racja koledzy, zapomniałem o widmie żarówki..... + za czujność :)
A może by użyć Ledów które są przystosowane pod ściemniacz - to już powinno chyba być OK..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

Bez problemu, tyle, że tyrystorowy chyba nie zadziała. Ale akurat w tym przypadku nie mam pojęcia.
Led świeci luminoforem, czyli jasność świecenia nie ma związku z widmem. Ale jak się realizuje ograniczenie strumienia świetlnego w ledach nie wiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ