Żarówki LED -papier stałogradacyjny

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
parafka
-#
Posty: 32
Rejestracja: 11 lis 2018, 16:43

Żarówki LED -papier stałogradacyjny

Post autor: parafka »

Chciałbym wrócić do tematu żarówek LED w powiększalniku.
Poczytałem tu i ówdzie i przeważnie poruszane są tematy LED przy używaniu papieru MG.

Mam dwie żarówki LED 11W 6500K i 4000K.
Dla mocy do 11W żarówka ma jeszcze normalny rozmiar -w moim przypadku 105mm
Inne, mocniejsze są dłuższe i w powiększalniku być może będzie kolidować z konstrukcją drogi optycznej, nie wiem do końca jak to jest, więc wyszukałem żarówkę normalnej wielkości.
W poszukiwaniu teorii natknąłem się na http://www.alled.pl/?sposoby-generowani ... ach-led,66
gdzie możemy dowiedzieć się, że zwykła biała żarówka to dioda LED niebieska + żółty luminofor. Wzajemna proporcja określa temperaturę barwową. Są też inne konstrukcje LED ale nie są dostępne tak normalnie w handlu.
I tak,
Fomaspeed jest uczulony na niebieski kolor i następuje spadek do zera w okolicy żółtego.
Dla porównania dałem wykres FomaVariant gdzie maksimum osiąga w kolorze ziel-żółtym.
Przy pracy z papierami MG zauważane są problemy z regulacją kontrastu(tu teoretyzuję bo nigdy nie robiłem MG) bo jak widzicie widma żarówki i papieru są czasami bardzo odmienne.
Czy dla papieru stałogradacyjnego różnica pomiędzy żarówką 6500K i 4000K będzie związana wyłącznie z czasem naświetlania, a kontrast będzie taki jak przewiduje producent?
Załączniki
LED.JPG
LED.JPG (13.17 KiB) Przejrzano 1606 razy
FomaVariant.JPG
FomaVariant.JPG (14.8 KiB) Przejrzano 1606 razy
Fomaspeed.JPG
Fomaspeed.JPG (11.86 KiB) Przejrzano 1606 razy
4000K.jpg
4000K.jpg (127.39 KiB) Przejrzano 1606 razy
6500K.jpg
6500K.jpg (123.18 KiB) Przejrzano 1606 razy
Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Żarówki LED -papier stałogradacyjny

Post autor: Art_Ro »

Witaj, sorki, że dopiero w dniu dzisiejszym odpowiadam na Twój post, ...nie wiem, czy moja odpowiedź może jeszcze być przydatną dla Ciebie po tak długim czasie od zamieszczenia postu.
Dla FOMY speed należy użyć diod (czytaj: żarówki LED) o wyższej temperaturze barwowej, własnie tej z 6500K, bo z wykresu widać, że foma ta jest dość czuła w okolicach długości fali światła od 400 do 500 nm, a tutaj będzie największy pik koloru niebieskiego (przeważnie: 455nm) wychodzący z tej żarówki. Będzie zatem krótszy czas ekspozycji papieru (niż przy ledach cieplejszych --- im cieplejsze, tym potrzebny będzie dłuższy czas) oraz wyższy kontrast uzyskasz.
Moim skromnym zdaniem, będzie bardzo trudno (może nawet niemożliwym) dobrać taką właściwą żarówkę ledową do techniki MG, bo one nie spełniają warunku potrzebnego do ekspozycji dwóch podstawowych warstw emulsji papierów MG.
Pracujemy nad taką specjalną żarówką na gwint E27 do wszelakich powiększalników, ale to konstrukcja złożona z zupełnie innych diodek, i nie ma w niej żadnej białej diodki :)

Dołączyłem poglądowo wykresy od różnych producentów LED-owych, aby zobrazować jak świecą takie ledy, aby wyjaśnić pojawianie się owego nietajemniczego niebieskiego (czytaj: Royal blue) pika, który jest właściwym emiterem światła w białym ledzie.
Załączniki
Snap_00955.jpg
Snap_00864.jpg
Snap_00538.jpg
MAMIYA 645Pro + Nikon D200+F80
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Żarówki LED -papier stałogradacyjny

Post autor: darekdp »

Używam podobnej żarówki lexman (jeszcze mocniejszej, 4000K) w krokusie 69 do papierów MG (Ilford IV de luxe)
z filtrami Ilforda i nie mam żadnych problemów. Mam za to krótsze czasy i zimny powiększalnik w porównaniu z
oryginalną żarówką 150 W.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ