Błąd czy normalne zjawisko?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: aka »

Co to za zjawisko na wywołanym negatywie (wycinek z małego obrazka):
20.jpg
Chodzi o ten efekt "zdublowanych" napisów i "ramki" np. po prawej stronie kolumny pompki.
U Klimeckiego nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Delta 400 wołana w FX-39 II. Co to jest, jaka przyczyna?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: Imperitus »

aka,
Ten efekt w ogóle nie jest zależny od negatywu czy sposobu wołania. Tak się dzieje kiedy poruszysz aparatem w trakcie robienia zdjęcia. Tutaj ten ruch musiał być naprawdę minimalny i w dodatku bardzo szybki- naświetliły się dwa wyraźne obrazy. Z reguły poruszenie wywołuje rozmazanie całej klatki. Jaki miałeś czas naświetlenia?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: aka »

Imperitus, hm... raczej to nie to. Zauważ, że te obwódki są nie wszędzie. O ile litery tak wyglądają jak piszesz, ale już przy kolumnie pompki lub z lewej strony kolumny przy wężu czy pudełko z prezentem czy nr na ramie już nie. Szprychy np. nie wszystkie są "podwójne". Tak, że chyba to nie poruszenie.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: Imperitus »

aka,
No, może rzeczywiście; chociaż ja nadal będę się trzymał tej wersji. Zauważ że jeśli poruszenie nastąpi w płaszczyźnie horyzontalnej to zniekształceniu nie ulegną linie poziome- dokładnie jak u Ciebie, z tym że w twoim przypadku ruch musiał przebiegać lekko skośnie. Linie równoległe do płaszczyzny ruchu nie zniekształcą się. A co do napisu- ja widzę lekki cień liter.
Ten skan jest z negatywu czy z odbitki?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: aka »

Imperitus,

dwa wycinki:
20a.jpg
20b.jpg
nie będę się upierał, ale np. pudełko z prezentem nie jest "poruszone", podobnie nr ramy itd. To mi się zdarzało z innym wywoływaczem, innym aparatem i w innych warunkach oświetleniowych. Ta klatka była naświetlana f=5.6 i czas rzędu 1/500 (słońce-widać cień, 400 ASA). To zjawisko występuje na klatkach dobrze oświetlonych, w świetle umiarkowanym jest o'k. Te obrazy to skan negatywu. Pierwszy fragment to ok. 7 mm szerokości w rzeczywistości. Jakiś czas temu szukałem informacji o różnych efektach w wyniku wywołania np. zjawisko Eberharda, ale nic mi nie pasuje i nie widziałem żadnego przykładowego obrazu z podobnymi efektami.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: J.A. »

Masz poruszenie wszędzie. Słabo widać na tym napisie, ale jest.
Weźcie w końcu męczyć Wasze negatywa skanerem. Weź porządną lupę to zobaczysz to poruszenie jak na dłoni.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: powalos »

Dla mnie wygląda to jak astygmatyzm. Miałeś jakiś filtr na obiektywie ? Sprawdź czy przednia soczewka w obiektywie nie jest luźna.
aka pisze: 09 gru 2018, 15:16 Te obrazy to skan negatywu.
Chyba nie do końca to prawda. Przecież to jest pozytyw. Ewentualnie zeskanuj negatyw jako slajd i tak pokaż.
Fan Pentax'a.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: Nomad »

Poruszenie ewidentne.
Być może też niechcący zrobiłeś podwójną ekspozycję.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: aka »

Panowie,

natchnęliście mnie do sprawdzenia od podstaw, włożyłem negatyw do powiększalnika ... Nie ma poruszenia, nie ma obwódek. To dodatki skanera. Skanuję jako pozytyw, skan liniowy, odwracam negfix6, autokorekta w IrfanView lub korekta histogramu w XnView i 99% skanów nie ma tych ramek/obwódek. Udało mi się uzyskać skan bez "dodatków" w trybie negatyw, muszę dociec co odpowiada w skanerze lub SilverFast za te dodatki. Dzięki za pomoc - natchnienie do rzetelnego sprawdzenia.
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: sokol07 »

A jaki to skaner i przy jakim dpi skanowane było, kiedy wyszło obwódki?
http://ts-photo.pl/
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: aka »

sokol07, Microtek ScanMaker i800+, SilveFast 8.2.0r2, 2400 dpi. Obwódki pojawiają się na ciemnych krawędziach na jaśniejszym tle.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: 4Rider »

moim zbyt długi czas, którego nie utrzymałeś w ręku, chyba poniżej 1/25 jak dla takiego młodziana wystarczy by poruszyć, szczególnie w Cieszynie acz ja z Amsterdamu wracam;)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: J.A. »

aka pisze: 10 gru 2018, 07:13 sokol07, Microtek ScanMaker i800+, SilveFast 8.2.0r2, 2400 dpi. Obwódki pojawiają się na ciemnych krawędziach na jaśniejszym tle.
dwa błędy.
1. Skaner.
2. Soft.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 10 gru 2018, 16:09 moim zbyt długi czas, którego nie utrzymałeś w ręku, chyba poniżej 1/25 jak dla takiego młodziana wystarczy by poruszyć, szczególnie w Cieszynie acz ja z Amsterdamu wracam;)
Aluzja wcale do mnie nie dotarła :roll:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Błąd czy normalne zjawisko?

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 10 gru 2018, 23:34
4Rider pisze: 10 gru 2018, 16:09 moim zbyt długi czas, którego nie utrzymałeś w ręku, chyba poniżej 1/25 jak dla takiego młodziana wystarczy by poruszyć, szczególnie w Cieszynie acz ja z Amsterdamu wracam;)
Aluzja wcale do mnie nie dotarła :roll:


jezu jaka ta młodzież dziś wrażliwa ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ