Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: Keek »

Moim zdaniem tylko Olympusy. Maja najlepsza optyke, co przy malym rozmiarze klatki ma istotne znaczenie. Najlepszy oczywiscie jest PEN-F. Mam takowego, czarna wersje FT z 38mm i 25mm. Aparat nie do pobicia. Maly, masywny, wytrzymaly z rotacyjna migawka. Oprocz tego PENy z serii D. Z tego co pamietam byly chyba trzy wersje. To jest tak male, zwarte, ciezkie, ze po wzieciu do reki zachwyca. Tyle, ze obiektywy niewymienne, brak jakiejkolwiek kontroli ostrosci, a swiatlomierze zapewne juz sie utlenily. Tak czy siak, polecam. To swietne aparaty panoramiczne :D

Obrazek
oscylator
-#
Posty: 83
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:16

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: oscylator »

Do bardzo ciekawych okazów należy zaliczyć aparat Konica Auto-Reflex z lat 60-tych gdzie oprócz pełnej klatki za pomocą dźwigni można było przestawić format na 18x24. Nie miałem w ręku takiego cuda ale mam nadzieję kiedyś dołączyć go do swojej kolekcji gdy tylko trafię na egzemplarz nie rujnujący mojego skromnego budżetu.
Awatar użytkownika
Kevio
-#
Posty: 16
Rejestracja: 19 paź 2018, 22:27
Lokalizacja: Warszawa

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: Kevio »

Bokeh pisze: 04 gru 2018, 21:40 Cena 300zł, ale to nie koniec bo jeszcze 3 dni licytacji i skończyć się może ceną zbliżoną do ebay'owej.
Nikt nie kupił jakby coś.

Keek z Olympusami jest ten szkopuł, że są dość drogie gdy mówimy o stanie nie budzącym wątpliwości bo jak widzę zardzewiałe zawiasy czy opleśniałe paski to mam wątpliwość czy jest to warte ~250zł. Ale docelowo będę polował na jakiegoś Olka, nie mówię nie.

Ocylator możesz sprecyzować o jaki model Ci chodzi?
oscylator
-#
Posty: 83
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:16

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: oscylator »

Wygoogluj sobie konica auto-reflex i na pierwszej pozycji masz pełną informację wraz z obrazkami. Ale najtańszy jaki wypatrzyłem na ebayu kosztuje około 100 euro, zaletą jest bardzo szeroka gama obiektywów Hexanon.
Awatar użytkownika
Kevio
-#
Posty: 16
Rejestracja: 19 paź 2018, 22:27
Lokalizacja: Warszawa

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: Kevio »

Faktycznie, mi się coś ubzdurało, że to nazwa serii a nie konkretnych modeli.

btw. znalazłem jeszcze Agfa Paramat half frame ale możliwości tego aparaciku są mocno przeciętne.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: mrek »

oscylator pisze: 09 gru 2018, 10:50 konica auto-reflex
O! Nawet korbkę ma jakby połówkową ;)
Obrazek
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: 4Rider »

właśnie przyszła konika ta kultowa z innymi, ale nie daje znaku życia chce ktoś za 3 filmy BW 120?
DSC03460.JPG
DSC03461.JPG
DSC03463.JPG
DSC03464.JPG
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oscylator
-#
Posty: 83
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:16

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: oscylator »

Kontynuując, jest jeszcze cała seria aparatów Canon Demi z różnymi obiektywami a późniejsze modele z wymiennymi. Maleństwo wielkości dzisiejszych cyfrówek bezlusterkowych.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Doświadczenia z aparatami pół klatkowymi (demi)

Post autor: 4Rider »

Wystawiłem tą Konicę na aukcję od złotówki BCM - z opisem działania/niedziałania. Bez filmu reaguje jak sprawna, na hasło Korex gdyby nie działała z filmem - oczywiście oddaję pieniądze - przecież każdy wie... :-)
Ale wolałbym nie ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ