klejąca guma

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

klejąca guma

Post autor: Adams »

Hej,

Macie jakieś doświadczenie z przywracaniem gumowych oklein do stany normalności. W jednym aparacie strasznie się klei :-(. Detergenty nie pomogły.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

klejąca guma

Post autor: 4Rider »

Alkohol pomaga, zmyje resztki utlenionej gumy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

klejąca guma

Post autor: powalos »

Ale przy okazji zmyje też wszystkie napisy i oznaczenia (np. na obiektywach), jeżeli nie są wytłoczone (trawione, czy wygrawerowane). Doświadczyłem tego na obiektywie Sigmy. ;-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

klejąca guma

Post autor: 4Rider »

Tak to prawda, może się tak stać na nowszych plastikach. Ale tu chodzi o body (chyba). Trzeba się pozbyć starej okleiny i zastąpić ją nową, można też na tą starą coś nakleić, ale czy to będzie trzymać? - chyba niezbyt długo. A te Sigmy z lat '90 są wątpliwej jakości ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

klejąca guma

Post autor: darekdp »

P
4Rider pisze: 12 lis 2018, 20:37 Alkohol pomaga, zmyje resztki utlenionej gumy.
Potwierdzam. Zmyłem klejącą się gumę z Dynaxa 7 do samego spodu.
Pozdrawiam
Darek
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

klejąca guma

Post autor: Adams »

Dziękuję
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

klejąca guma

Post autor: Nomad »

Popróbowałbym płynu do usuwania metek.
Napisom zaszkodzić nie powinien.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

klejąca guma

Post autor: technik219 »

Nomad pisze: 13 lis 2018, 22:13 Popróbowałbym płynu do usuwania metek.
Czy płyn do usuwania metek nie rozmiękczy jeszcze bardziej tej gumy? Miałem kiedyś Nikona F50, ten to się lepił jak lep na muchy. Nie znalazłem preparatu, który by zlikwidował tę jego kleistość. Obawiam się, że jak guma zacznie się kleić to trzeba ją wymienić na coś innego.
Lux mea lex
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

klejąca guma

Post autor: Nomad »

technik219 pisze: 14 lis 2018, 20:01
Nomad pisze: 13 lis 2018, 22:13 Popróbowałbym płynu do usuwania metek.
Czy płyn do usuwania metek nie rozmiękczy jeszcze bardziej tej gumy? Miałem kiedyś Nikona F50, ten to się lepił jak lep na muchy. Nie znalazłem preparatu, który by zlikwidował tę jego kleistość. Obawiam się, że jak guma zacznie się kleić to trzeba ją wymienić na coś innego.
Oczywiście, chodzi właśnie o usunięcie gumy czy gąbki. Jej reanimacja nie ma sensu
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

klejąca guma

Post autor: Adams »

Nomad pisze: 14 lis 2018, 23:48
technik219 pisze: 14 lis 2018, 20:01
Nomad pisze: 13 lis 2018, 22:13 Popróbowałbym płynu do usuwania metek.
Czy płyn do usuwania metek nie rozmiękczy jeszcze bardziej tej gumy? Miałem kiedyś Nikona F50, ten to się lepił jak lep na muchy. Nie znalazłem preparatu, który by zlikwidował tę jego kleistość. Obawiam się, że jak guma zacznie się kleić to trzeba ją wymienić na coś innego.
Oczywiście, chodzi właśnie o usunięcie gumy czy gąbki. Jej reanimacja nie ma sensu
Mi chodzi o reanimacje a nie usunięcie. Usuwam odrywając :-)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

klejąca guma

Post autor: BW »

- jeżeli chcesz reanimować to spróbuj kilka razy natrzeć gumę talkiem (ale takim prawdziwym - mineralnym do dętek a nie takim dla dzieci z oliwką czy z kukurydzy) Jeżeli się tylko lepi a nie rozłazi to powinno pomóc 8-)
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

klejąca guma

Post autor: Adams »

BW pisze: 15 lis 2018, 21:27 - jeżeli chcesz reanimować to spróbuj kilka razy natrzeć gumę talkiem (ale takim prawdziwym - mineralnym do dętek a nie takim dla dzieci z oliwką czy z kukurydzy) Jeżeli się tylko lepi a nie rozłazi to powinno pomóc 8-)
Tak tylko się lepi.
Dzięki
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

klejąca guma

Post autor: jac123 »

Nic to nie pomoże. Za jakiś czas znowu zacznie gnić. To proces nieodwracalny. Można ją tylko usunąć (alkoholem) i ew. zastąpić czymś innym.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

klejąca guma

Post autor: BW »

jac123 pisze: 18 lis 2018, 22:01 Nic to nie pomoże. Za jakiś czas znowu zacznie gnić. To proces nieodwracalny. Można ją tylko usunąć (alkoholem) i ew. zastąpić czymś innym.
- a próbowałeś czy tylko "tak sobie myślisz"? Bo ja sprawdziłem w praktyce.
Wystarczy, potalkować raz na jakiś czas i się nie lepi - daje się używać bez zdzierania czyszczenia i oklejania byle czym.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

klejąca guma

Post autor: jac123 »

Miałem gnijącą okleinę na obiektywie i kilku lornetkach. Tylko całkowite usunięcie pomaga. Można próbować - malować, lakierować , naklejać inne powłoki, talkować i co tam jeszcze. Guma po prostu gnije i nic tego ostatecznie nie powstrzyma, owszem można trochę opóźnić ten proces.
Talkowanie znamy przecież ze starszych czepków pływackich (takich z gumy). Zawsze po pływaniu trzeba było je natalkować. Jeśli jednak o tym zapomnieliśmy i czepek zaczynał gnić, to ostatecznie po czepku. Nowe czepki są z silikonu i nie ma tego problemu.
NIe wiem poza tym, jak do optyki stosować talk ...
ODPOWIEDZ