orwo np22 z 1991 roku -jest dobrze

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

orwo np22 z 1991 roku -jest dobrze

Post autor: flonidan »

Ostatnio studiowałem z korexu jak wołacie stare negatywu ale teraz naświetlane-ostatnio na allegro zakupiłem 10 rolek orwo np.22 konfekjonowane po 12 klatek-czyli super materiał na różne eksperymenta-negatywy nie bardzo chyba dobrze przechowywane bo paczki śmierdziały stęchlizną-ale zapakowane w szczelną folię co mnie ucieszyło-tylko ładunek dziwny takie kasetki grube które trza było rozbierać -ale w sumie przewinełem je na rolki po fp4 .Naswietlane na 80 IS0 a wołane bardzo ryzykownie w PMK 1:2:100 w temp. 18 C w czasie 17 minut .Bardzo dziwne złożenie ,ale w tym wywoływaczu wołałem 10 lat po terminie Efke 25 i wyszło cudnie-może trochę przewołałem ale moja wina bo przesadziłem z korekcją efektu Schwarzwilda.I po wywołaniu starego NP22 -wyjmuję z koreksu i jest cudnie -dyskretne malutkie zadymienie do skorygowania na odbitkach -ładne czyste cienie ,dobry kontrast tylko na znacznikach widać ,że duży spadek czułości bo napisy ORWO ledwie widoczne,literki bardzo blade .Nie wiem jak z ziarnem,ale łezka w oku się zakręciła.Wrzucę parę odbitek na forum póżniej.Dziwne bo w Tanolu przeterminowany 5 lat kodak max 400 ywszedł tak zadymiony ,że od razu wyrzuciłem do kosza.
jacek
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

orwo np22 z 1991 roku -jest dobrze

Post autor: pelovsky »

Te kasetki, w które było zapakowane NP22 to kasetki typu SL:
http://camera-wiki.org/wiki/SL_System
Ostatnie moje podejścia do przeterminowanych ORWO NP20/22 robiłem prawie 15 lat temu i wtedy te filmy wychodziły bardzo przyzwoicie (a już wtedy były przeterminowane po 15 lat) nawet w Rodinalu 1+50 w nominalnych czasach i czułościach. Wtedy był to mój sposób na poradzenie sobie z ograniczeniami finansowymi (na allegro można było dostać te filmy po 2,20zł za rolkę 120). Za aktualną cenę nie wyobrażam sobie sensu takich wygibasów - ale każdemu co kto lubi :)
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

orwo np22 z 1991 roku -jest dobrze

Post autor: flonidan »

Akurat ktoś sprzedawał za 7 złotych za rolkę-mało tych filmów i taki rynek -chciałem tylko jeszcze raz zrobić coś na NP22 bo w młodości uwielbiałem ten film-wołałem go w Rodinalu 1:60 i cudnie wychodził.
jacek
ODPOWIEDZ