jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: flonidan »

Ja uwielbiam Nikona może dlatego ,że mój pierwszy canon to był compact z plastikowymi szkłami a zdjęcia robił jak radzieckie Łomo ,potem znajomy pokazywał mi canona EOS 300 lustrzankę i nie spodobała mi się.Za to nikony się sprawdziły i jestem bardzo zadowolony a mój ulubiony to amerykańska wersja nikona F65 .Teraz oswajam się z Nikonem F4 ale to w 90% manual i uczę się go obsługiwać .Pytanie trochę głupkowate bo gdy rozmawiałem z kilkoma profesjonalistami fotografii to bardziej wskazywali na nikona ,gdyż canony wydawały się im bardziej niechlujnie zrobione i delikatne-ale to opinia niewielu a ja z canonem niewiele mam wspólnego a kompakcik to było nieporozumienie,duzo firm wypuszczało mnóstwo różnego badziewia.Chociaż moja ciocia dała mi kiedyś kompakt revue i powiem ,że zdjęcie robił ostre i super naświetlone .Proszę o wasze opinie i doświadczenia -przecież NIKON I CANON to odwieczni wrogowie.
jacek
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: powalos »

PENTAX rule :-D :-P Nie ma aparatów tak solidnie wykonanych. C i N to takie wydmuszki z plastiku. Co do Revue to maja połowica miała pierwszy kompact tego brandu. Fotki z niego (na błonie) powodowały u niektóry posiadaczy super, hiper kompactów C i N, opad szczeki. Gdy się wgryzłem w temat to okazało się, że to brandowany Fuji super. A tak ogólnie to myślę, że rozpęta się dyskusja na temat wyższości poszczególnych świąt. ;-) Ja używam Pentax'a dlatego, że moim pierwszym aparatem po Zenitach i Prackticach był Pentax P50. Dokupiłem do niego obiektywy i później żal było to wszystko rzucić i wchodzić w inny system. Nie zarabiam fotografią (chociaż kiedyś "dorabiałem") i ten system mi odpowiada. Poza tym przez lata zbierane obiektywy mogę używać nawet z cyfrankami. Pełna kompatybilność i niemal niezmienna filozofia obsługi. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: mrek »

flonidan pisze: 31 paź 2018, 17:55Proszę o wasze opinie i doświadczenia -przecież NIKON I CANON to odwieczni wrogowie.
Bardziej chyba ich użytkownicy. Bo firmy spokojnie od lat dzielą między sobą rynek.
Ja nie potrafię przyzwyczaić się do poziomych kółek z przodu i z tyłu. Pionowe w Canonie są dla mnie bardziej ergonomiczne. Czasem używam Nikona.
Za to z upływem lat i psującym się wzrokiem, z zazdrością patrzę na masę przełączników do błyskawicznego przełączania najważniejszych funkcji.
No i dumny jestem, że moja ulubiona firma umożliwia mi bezproblemowe podpięcie każdego szkła EF, szkieł M42 oraz innych producentów.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: mrek »

powalos pisze: 31 paź 2018, 18:09Ja używam Pentax'a dlatego, że moim pierwszym aparatem po Zenitach i Prackticach był Pentax P50.
Wyobraź sobie, że o Pentaxach przeczytałem dopiero w internecie. W sumie dziwne, bo czytałem w konsulacie USA pisma foto z lat 70/80
Canona używam od czasów T70. Wcześniej mój pierwszy Pentacon F, Praktica Super TL, OM10. Zenit był mi darowany, w sensie nie miałem styczności.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: 4Rider »

Małoobrazkowo: użytkowo - Minolta AF, sercem - Miranda.
Śreniofotmatowo: Minolta, Zeiss Ikon i Fuji.
Marzeniowo: Plaubel Makina 67 i tu niespodzianka: Nikkor na pokładzie :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: keck »

U mnie bylo typowo: pierwszy po Smienach i zenitach był Pentax P3. I już dalej to samo jakoś poszło: MZ-M później długa cyfrowa przerwa i powrót "na łono" MX i równolegle przez chwilę MZ-5 i MZ-5n. Następny będzie Z-1 no chyba że Rolleicord V stanieje do akceptowalnego poziomu

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: Henry »

Jak już mnie było stać na to co chciałem, a nie tylko na to na co mogłem sobie pozwolić to wybrałem Pentax'a. Jeździłem wtedy na plenery i mogłem obmacać różne sprzęta. Ale jak pomacałem i pogadałem z użytkownikiem Z-1p... Wszystkie F5 i 1V się mogły schować. Nawet byłem gotowy pojechać do Berlina po niego, ale cudem trafił się na wyprzedaży w empiku. A potem to już urzec mnie mogło tylko Shen Hao ;-)
Cyfrowo też poszedłem w Pentaka (po pierwszym kompakcie Canona). Tylko ostatnio go zdradziłem dla Olka.

No a teraz lubię różne, ale kocham tylko jedną firmę robiącą aparaty: siebie ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: powalos »

No proszę ! Nawet nie spodziewałem się, że tu tylu miłośników Pentax'a. A ponoć to obecnie niszowa marka. No, wyłączając format 120. Pentax 645 zawsze był moim marzeniem, nieosiągalnym ze względu na cenę. Ale niedawno stałem się jego posiadaczem w wersji 645N. :-D
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: Jerzy »

Niszowy to jest Contax ;) A taki w pełni mechaniczny S2 ze światłomierzem tylko spot? Nisza nisz!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: bakulik »

Miałem kiedyś Canony, najpierw filmowe, a potem cyfrowe, aż w końcu sprzedałem wszystko i kupiłem Pentaxy, najpierw cyfrowe, a potem filmowe. ;-)

Jerzy pisze: 31 paź 2018, 19:29 Niszowy to jest Contax
Też mam kilka. :-) Ale chyba jeszcze bardziej niszowa jest Yashica AF. :-P
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: Jerzy »

bakulik pisze: 31 paź 2018, 19:47Yashica AF
Poker! :mrgreen:
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: 4Rider »

Jerzy pisze: 31 paź 2018, 19:48
bakulik pisze: 31 paź 2018, 19:47Yashica AF
Poker! :mrgreen:
A co powiecie na Mirandę RE, Mirandę TM?
A jedyny Olympus AF - OM-707?
A Canon T80?

Mam je wszystkie :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: flonidan »

Ja jeśli chodzi o olki to mam 4 rodzaje om10-mój król om-20 om-30 z ostrym jak brzytwa zoomem 35-80mm ,om110 ten to jakiś nieudany i nieporęczny .Zawsze marzyłem o yashice FX W latach ok1992 nazbierałem 1,5mln na yashicę gdy przyszedłem do sklepu ona kosztowała już 2,5mln samo body a sprzedawca ironicznie mi powiedział ,że za połowę ceny kupię w USA i bardziej wypasiony-niezły jajcarz -miałem ochotę dać mu w zęby i przez to na 10 lat rozstałem się z fotografią a compakt canona wyrzuciłem do śmietnika.Dopiero w 2004 kupiłem olka om10 i ricoha ale to nie było już to ,Obecnie mam około 20 różnych aparatów w tym 5 średniego formatu-najlepszy wg mnie to fuji 690 .Planuję zakupić w Japonii Pentaxa 645 bo tam ogromny wybór tych aparacików-na razie oszczędzam na to ustrojstwo.
jacek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: technik219 »

Zdecydowanie Olympus. W mojej stajni rżą radośnie i postukują kopytami: OM 1N, OM 2 N, OM 2 s/p. W kieszonce pomrukuje XA 2 (wcześniej XA a jeszcze wcześniej parka Mju:II). Na cyfrowo E 420.
Po epoce Praktiki nastała epoka Olympusa. Nikon (chciałem FM 2) był za drogi pod każdym względem, Canona nie rozważałem, zastanawiałem się nad Pentaxem, ale w grę wchodził tylko LX - też nieosiągalny.
Jak teraz przeglądam co można było wtedy mieć, to szkoda, że nie trafiłem na Chinona CE 4 (s). Właśnie czegoś takiego wtedy szukałem, ale nawet o Chinonie nie wiedziałem (to było pod koniec epoki Praktiki, w okresie przedinternetowym).
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

jaką firmę bardziej lubicie canon czy nikon

Post autor: rbit9n »

zdecydowanie lolympus, a konkretnie OM-4Ti i OM-2n, a także XA (wcześniej XA2). w co było wcześniej, to się nie liczy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ