Synchronizacja z lampą

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Synchronizacja z lampą

Post autor: J.A. »

No widzisz.
Z jednej strony, by uzyskać lepszy efekt, sugerujesz, użycie statywu, a z drugiej nie akceptujesz użycia innego bardzo dobrego rozwiązania.
Czyli jak to teraz jest modne nie akceptujesz lampy z powodów politycznych, a nie merytorycznych.
Są tematy, do których podejście bez lampy kończy się mizerią, politycznie poprawną, ale tak cienką, że przez plasterki świat widać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: 4Rider »

Jestem odmiennego zdania. Bez lampy da się sfotografować zawsze dopóki jest jakieś światło. I nie mówię o fotografii reklamowej, produktowej, reportażowej, bo takowa mnie nie interesuje. Bez lampy obywam się od zawsze, acz w skrajnych przypadkach jak wspominałem w innym wątku zdarzyło mi się z niej skorzystać, aczkolwiek jako 'zło konieczne'. Nawet w foto-studio stosowałem światło ciągłe raczej, które mogłem dowolnie modelować. A powody są natury estetycznej i może kwestia wyboru jak wegetarianizm czy też wybór nośnika audio.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Synchronizacja z lampą

Post autor: J.A. »

4Rider pisze: 29 paź 2018, 19:45 Jestem odmiennego zdania. Bez lampy da się sfotografować zawsze dopóki jest jakieś światło. I nie mówię o fotografii reklamowej, produktowej, reportażowej, bo takowa mnie nie interesuje.
To może uściśnij, sprecyzuj, że dla Ciebie, a nie że to prawda uniwersalna?
Bez lampy obywam się od zawsze, acz w skrajnych przypadkach jak wspominałem w innym wątku zdarzyło mi się z niej skorzystać, aczkolwiek jako 'zło konieczne'. Nawet w foto-studio stosowałem światło ciągłe raczej, które mogłem dowolnie modelować. A powody są natury estetycznej i może kwestia wyboru jak wegetarianizm czy też wybór nośnika audio.
Czyli dokładnie tak jak napisałem wcześniej. To nie są względy merytoryczne, tylko ideologiczne. Nie bo nie. Względy estetyczne też tu nie mają uzasadnienia, bo „nie to ładne co ładne, tylko to co się komu podoba”.
Co do oświetlenia studyjnego, to już pojechałeś po bandzie, bo modelowanie światłem błyskowym, niczym nie różni się od modelowania światłem ciągłym. A zysk jest w postaci ograniczenia kosztów energii na światło i klimatyzację. ;-)

Na marginesie, człowiek to nie krowa, tylko drapieżnik. Porównaj uzębienie roślinożerców z uzębieniem człowieka. :-D
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: 4Rider »

No dobra, w obu przypadkach trudno byłoby się z Tobą nie zgodzić.
A oczywista oczywistość że wypowiadam się od siebie czerpiąc z empiryzmu własnego no bo z czego innego, dobrze by było gdyby każdy tak miał, nie ma uniwersalizmu totalnego w żadnej dziedzinie, a każdy uczy trochę inaczej, a ja nawet do tego nie aspiruję.
Jestem jak "Szklany człowiek" w "Wieży Melancholii"...

PS: człowiek może i nie krowa, ale i nie tygrys ;-) - (zresztą to była tylko analogia...)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Synchronizacja z lampą

Post autor: Imperitus »

Żeby wyhamować tą eskalację poglądów osobistych uściślę: ja też nie używam lampy błyskowej :-P . To była sesja w studio szkolnym w trakcie zajęć. Mieliśmy sesję ba Halloween- chciałem też mieć te zdjęcia na filmie. Statyw nie wchodził w grę. ISO 100 więc bez lampy modele musieli by się dość długo nie ruszać ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Synchronizacja z lampą

Post autor: Imperitus »

Żeby wyhamować tą eskalację poglądów osobistych uściślę: ja też nie używam lampy błyskowej :-P . To była sesja w studio szkolnym w trakcie zajęć. Mieliśmy sesję ba Halloween- chciałem też mieć te zdjęcia na filmie. Statyw nie wchodził w grę. ISO 100 więc bez lampy modele musieli by się dość długo nie ruszać ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 30 paź 2018, 09:44 ISO 100 więc bez lampy modele musieli by się dość długo nie ruszać ;-)
Da radę, robiłem portrety otworkiem Zero Image 2000, czas naświetlania przy sztucznym świetle jednej 60 watowej (chyba) żarówki jakieś 2-3 minuty:

Portret kolegów.jpg


Albo taka stara 'samojebka' na przeterminowanym slajdzie (też ZI 2000), około minuty i światło latarki w zaciemnionym pokoju:

0053_dia.jpg
0053_dia.jpg (268.79 KiB) Przejrzano 1901 razy
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Synchronizacja z lampą

Post autor: Imperitus »

Mieliśmy dwie godziny na jakieś 30 zdjęć (pewnie ostatecznie jest znacznie więcej)- także ten... :roll: .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 30 paź 2018, 11:03 Mieliśmy dwie godziny na jakieś 30 zdjęć (pewnie ostatecznie jest znacznie więcej)- także ten... :roll: .
Jasne, ja tylko tak, że można...
Ale szkoda że ten wichajsterek źle ustawiłeś :-(
apropos wichajsterków ja w Meritarze na Beier Precisa oprócz ustawień M i X, mam ustawienie V i nie wiem do czego, na V migawka wyzwala się tylko na czasie B.
Ktoś wie, bo nie nikt nie może wiedzieć wszystkiego, nie ;-) ?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: rbit9n »

4Rider pisze: 30 paź 2018, 11:12 w Meritarze na Beier Precisa oprócz ustawień M i X, mam ustawienie V
znaczy Meritar to nazwa obiektywu, a migawka mogła być Tempor na przykład, który był kopią Prontora. w każdym razie w Prontorze SVS też były trzy nastawy: V/X/M. V należało ustawić, kiedy się chciało korzystać z samowyzwalacza.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 30 paź 2018, 13:45 znaczy Meritar to nazwa obiektywu, a migawka mogła być Tempor na przykład, który był kopią Prontora. w każdym razie w Prontorze SVS też były trzy nastawy: V/X/M. V należało ustawić, kiedy się chciało korzystać z samowyzwalacza.
Jest dokładnie jak piszesz.
No popatrz nigdy nie próbowałem tam samowyzwalacza - zaraz sobie go wyzwolę ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ