Synchronizacja z lampą

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Synchronizacja z lampą

Post autor: Imperitus »

Salve,
Wywołałem dzisiaj taśmę z Yashici D i o zgrozo- połowa taśmy wyszła nienaświetlona. Robiłem nią ostatnio część zdjęć przy lampie błyskowej, myślałem że migawki centralne synchronizują się na każdym czasie. Podejrzewam że miałem źle nastawioną dźwigienkę synchronizacji- była nastawiona na M a nie na X. Przez cały czas sądziłem że ma ona jedynie funkcję odblokowywania samowyzwalacza ( na M nie da się go naciągnąć). Teraz zacząłem się zastanawiać czy to przypadkiem nie to. Oświećcie mnie, czy mam sobie palnąć w łeb z powodu własnej nieuwagi?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Synchronizacja z lampą

Post autor: powalos »

Imperitus, powinno być ustawione na "X". Literka "M" jest dla lamp w których stosowało się jednorazowe żarówki spaleniowe. Wtedy zapłon następował nieco wcześniej, aby maksymalna siła błysku przypadała na maksimum otwarcia migawki. Jeżeli było na "M" to błysk następował w momencie początku otwarcia migawki. Chociaż wtedy powinien być naświetlony chociaż wąski pasek. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: bakulik »

powalos pisze: 28 paź 2018, 18:23 powinien być naświetlony chociaż wąski pasek
Migawka centralna, więc paska nie będzie. ;-)

Błysk następował w chwili, gdy migawka ledwo się otwarła i wpuszczała niewiele światła do środka.

Obrazek
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Synchronizacja z lampą

Post autor: Imperitus »

powalos,
Właśnie o to chodzi że specjalnie nastawiłem 1/15 żeby lampa na pewno odpaliła w trakcie otwarcia migawki. Nie używałem nigdy lamp spaleniowych. Cóż, na błędach się człowiek uczy; szkoda tylko że czasami to drogie błędy :-( . W każdym razie bardzo dziękuję za doinformowanie, następnym razem będę pamiętał o zmienieniu nastawu.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Synchronizacja z lampą

Post autor: powalos »

bakulik pisze: 28 paź 2018, 18:40 Migawka centralna, więc paska nie będzie. ;-)
Rzeczywiście, mój błąd. Zapomniałem, że to migawka centralna. :-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Synchronizacja z lampą

Post autor: powalos »

Imperitus, ustaw sobie tę dźwignie na stałe, na "X" i będziesz miał "problem z głowy". Nawet gdy ustawisz krótki czas to i tak lampa zadziała prawidłowo. Musisz pamiętać, że przy dłuższych czasach większy będzie wpływ światła zastanego na naświetlenie negatywu.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Synchronizacja z lampą

Post autor: Imperitus »

powalos,
Już to zrobiłem. Najlepsze jest to, że już raz miałem taki problem, wtedy pomyślałem że to po prostu kwestia doboru czasu i teraz ustawiając aparat dałem na chwilę na X żeby sprawdzić czy lampa odpali- po czym kompletnie jak debil przestawiłem ją z powrotem. Lampa działała aligancko więc ciesząc się jak dziecko wypstrykałem połowę taśmy która została po małej wyprawie do Krakowa. Dobrze że koledzy robili zdjęcia równolegle cyfrakiem- nic nie przepadło. Czuję się jak idiota :oops:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Synchronizacja z lampą

Post autor: powalos »

Imperitus, głowa do góry. Nie tylko Tobie zdarzają się takie wpadki. Ubiegłego roku będąc w Puszczy Noteckiej, cały dzień fotografowałem Pentaksem Z1p, jak się okazało - bez filmu w aparacie. Zapomniałem, że film był w Z1 (bez "p"). Zauważyłem to dopiero gdy coś za dużo klatek już "naświetliłem". Zdarza się tak przy aparatach z samoczynnym przewijaniem filmu. W całkowitych manualach raczej by mi się to nie przytrafiło. Tak więc ... :-D
Fan Pentax'a.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Synchronizacja z lampą

Post autor: Nomad »

Imperitus, ja kiedyś wypstrykałem kilka filmów na fajnej imprezie z czasem ustawionym na 1/60, zapomniałem że w FEDzie czas ustawia się dopiero po naciągnięciu migawki...
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: zaphod »

Gwoli ścisłości tryb M jest tylko do wolnych dużych żarówek, większość obecnie jeszcze dostępnych odpala normalnie na X. Ale chyba jako jedyny tutaj używam żarówek, więc pewnie niepotrzebnie to piszę;p
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Synchronizacja z lampą

Post autor: mrek »

Imperitus, a ja kiedyś robiłem zdjęcia Mamiya RB67, która wcześniej miała migawkę ustawioną na tryb wyzwalania wężykiem (osobne gniazdo na obiektywie). Lustro tak kłapało, że nie usłyszałem braku dźwięku migawki (zdjęcia na zewnątrz, krótkie czasy). Nie ja jeden chyba tak zrobiłem bo japońscy inżynierowie w obiektywach Sekor do RZ67 poprawili to gniazdo. Przy wykręcaniu wężyka samo wraca do pozycji normal.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Synchronizacja z lampą

Post autor: Bokeh »

Hehe, ja robiłem Holgą 120N, która ma gorącą stopkę. Tam jest prymitywna migawka sprężynkowa jak w Ami. Holga ma jeden czas gdzieś około 1/125. Lampa, którą użyłem to 30 letnia z DDR. Wszystkie foty wychodzą idealnie.

Zauważyłem, że najprymitywniejsze sprzęty zawsze najmniej zawodzą. Ilość kombinacji i nastaw ograniczona do minimum, albo brak jakichkolwiek regulacji i wszystko gra 😀
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: 4Rider »

Trzeba było wsiąść statyw i wężyk spustowy lub chociaż wężyk i nie psuć zdjęć lampą, które i tak nie wyszły...
Następny aparat co się zbuntował gdy mu flesza przyczepić :hihot:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Synchronizacja z lampą

Post autor: J.A. »

4Rider, a po co statyw i wężyk?
Wystarczy DSLR i ISO rzędu 25k-50k
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Synchronizacja z lampą

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 29 paź 2018, 14:41 4Rider, a po co statyw i wężyk?
Wystarczy DSLR i ISO rzędu 25k-50k
E nie używam cyfrówki do zdjęć dla siebie. Flesza też unikam, ot co i tyle ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ