[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: Henry »

Jakby ktoś chciał pomajsterkować to zrobiłem projekt prostej głowicy powiększalnikowej do 4x5". Używam jej do przeróbki Magnifaxa 4 8-)
Wydruki są proste, ale trochę plastiku idzie, więc raczej jeśli mamy kogoś znajomego z drukarką 3D.

https://www.thingiverse.com/thing:3145482
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: mrek »

No żesz, a ja dopiero co postanowiłem zostać przy Krokusie 69.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: Henry »

K69 ma chyba dość daleko od obiektywu do głowicy więc mógłby być problem z ostrzeniem. W M4 muszę miseczkę ze 150mm mocować odwrotnie żeby wyostrzyć, ale głowica zaczyna się tuż nad starą karetką. Ale jak masz aparat 4x5" to możesz jego użyć.
Kiedyś pokazywałem jak wyglądał mój pierwszy powiększalnik 4x5" ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: mrek »

W środku pudełko też było pokryte sreberkiem?
No profeska, nawet włącznik nożny miałeś.
Dzięki Zbyszkowi, który wierzy w talent mój (a może w upór) mam wypożyczonego Calumeta.
Faktycznie mogę coś takiego złożyć.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: Henry »

Z tego co pamiętam to sreberko i dyfuzor z białej reklamówki (dwa poziomy). Trochę nie doświetlał na rogach bo za wąskie pudełko ale działał
Swider
-#
Posty: 18
Rejestracja: 01 paź 2018, 11:11
Lokalizacja: Lublin

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: Swider »

Jak radziłeś sobie z tym żeby matówka była równolegle do płaszczyzny papieru? Właśnie położyłem na matówkę w moim 5#7'' negatyw, na niego tanią folię z soczewką fresnela i parę cm dalej lampa diodowa yn360. Obiektyw to industar 300 mm. Musiałem się mocno namęczyć żeby mniej więcej ustawić ostrość bez tilta na ścianie, ale najmniejsza wielkość obrazka jaka pojawiła mi się na ścianie to 50 #70 cm. Fajnie było by zrobić powiększenie z negatywu, bo stykówka w tak małym formacie niby cieszy, ale pozostaje ogromny niedosyt i twój pomysł rozbudził ciekawość żeby uczyć aparat jako powiększalnik

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: mrek »

Swider pisze: 16 gru 2018, 02:19 Właśnie położyłem na matówkę w moim 5#7'' negatyw, na niego tanią folię z soczewką fresnela
Skad można zdobyć taniego fresnela tej wielkości? A większe 18x24 mają?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Swider
-#
Posty: 18
Rejestracja: 01 paź 2018, 11:11
Lokalizacja: Lublin

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: Swider »

https://allegro.pl/lupa-do-czytania-soc ... MmMzOTk%3D
https://allegro.pl/oferta/lupa-do-czyta ... MWFiMmU%3D
jest tego sporo w różnych formatach, ale niestety nie są to płaskie listki , tylko łódki i chyba zepsuję stary monitor aby zdobyć płaską
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: Henry »

Swider pisze: 16 gru 2018, 02:19 Jak radziłeś sobie z tym żeby matówka była równolegle do płaszczyzny papieru?
Testowy nienaświetlony negatyw pacnąłem mazakiem w rogach i mniej więcej ustawiłem równoległość. Resztę załatwiło porządne domknięcie obiektywu. No cudów nie ma bo drewniaczek niezbyt przystosowany do pracy w pionie, a na ścianę nie chciałem rzucać. Ale było ok - przy pejzażu to aby kadr był ostry.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

[DIY] [Wydruk 3D] Głowica powiększalnikowa do aparatu 4x5" lub konwersji powiększalnika

Post autor: mrek »

Henry pisze: 17 gru 2018, 13:39
Swider pisze: 16 gru 2018, 02:19 Jak radziłeś sobie z tym żeby matówka była równolegle do płaszczyzny papieru?
Testowy nienaświetlony negatyw pacnąłem mazakiem w rogach i mniej więcej ustawiłem równoległość. Resztę załatwiło porządne domknięcie obiektywu. No cudów nie ma bo drewniaczek niezbyt przystosowany do pracy w pionie, a na ścianę nie chciałem rzucać. Ale było ok - przy pejzażu to aby kadr był ostry.
Niedawno wyczytałem, że można porysować negatyw i takim się nieźle koryguje powiększalnik.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ